kategoria: A600
[#1] Amiga 600 fast ram
[#2] Re: Amiga 600 fast ram

@wojtek_77, post #1

[#3] Re: Amiga 600 fast ram

@Kilos, post #2

[#4] Re: Amiga 600 fast ram

@wojtek_77, post #3

Osobiście sądzę, że 45 USD za 1 mega to troszku jakby... idiotyzm?
[#5] Re: Amiga 600 fast ram

@wojtek_77, post #3

Na pcmcia działają maks 4mb, więcej nie podejdzie.

Wg mnie te karty są za drogie aby pchać to do Amigi jako fastram.
Lepiej kupić jakiś fast nakładany na procesor.
[#6] Re: Amiga 600 fast ram

@Vato, post #4

Hej

A podpowiedz proszę co i gdzie kupie taniej?

Pozdrawiam
[#7] Re: Amiga 600 fast ram

@wojtek_77, post #6

Tu:
karta sram
I wyjaśnienie. Ten użytkownik to nie ja ani żaden z moich bliskich znajomych.
[#8] Re: Amiga 600 fast ram

@*y, post #7

Dzięki
[#9] Re: Amiga 600 fast ram

@wojtek_77, post #8

Zamiast tego lepiej polować na A6095 od Architect1200 lub dez3. Ew. karty turbo typu furia, ninetails czy vampire v2. A6095 na alle chodzą po około 300-350 PLN ale na forum można kupić znacznie taniej - jeśli oczywiście są dostępne.
Pakowanie się w SRAM na PCMCIA i to 1MB za 100PLN to moim zdaniem nieporozumienie.
[#10] Re: Amiga 600 fast ram

@*y, post #7

mam tą karte 1mb pcmcia , kupioną właśnie od tego usera .

Kupiłem ją z 2-3 lata temu, kiedy amigowałem , a nie byłem userem na ppa i nic o kartach fast ram nie wiedziałem , i nie było chyba A6095, wtedy dałem 100zł za 1MB i się cieszyłem.

edit.
co do ceny karty sram 1mb za 100zł to porównując kiedyś i teraz to cena jest atrakcyjna.
Dla porównania 128kilo kosztuje 77zł i ludzie kupują: link

link

link

Kiedyś porównywałem ceny tych kart i są strasznie drogie. Więc cena 100zł za 1MB jest jak najbardziej OK. Tylko kupywanie jej do amigi jako fast ram jest nieekonomiczne bo za cene 130zł można było kupić A6095 9,5mb. Te karty sram mają jeszcze inne zastosowanie. Nie są tylko do amigi.



Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 11:57:13 przez maliniak
[#11] Re: Amiga 600 fast ram

@maliniak, post #10

Zgadzam się, że te karty można też wykorzystać w innym celu i tam pewnie będzie to nawet opłacalne. Natomiast dla A600 - są inne opcje. Ostatnia cena A6095 to 160 PLN + KW ale i tak taniej - a pamięci 8 MB FAST.
[#12] Re: Amiga 600 fast ram

@jimmy, post #9

To chyba dobra cena. Wszystkie się sprzedały już.
[#13] Re: Amiga 600 fast ram

@pong777, post #12

W ciągu 1,5 godz 5szt poszło . Tak jak pisałem 100zł za 1mb sram pcmcia to taniocha. Możliwe ze sprzedający ma ich więcej bo około 2,5 roku temu kupiłem ją od niego i miał ich trochę.
[#14] Re: Amiga 600 fast ram

@maliniak, post #13

To już była druga paczka 5 sztuk tych pamięci od sprzedającego. Może ma jeszcze następne. Niestety paliozor już sprzedał ostatnie rozszerzenia 1MB + RTC do A600. Fajnie że jeszcze powstają nowe - łącznie sprzedał pewnie z 10-15 sztuk.
[#15] Re: Amiga 600 fast ram

@jimmy, post #14

Ja natomiast kupiłem kartę Panasonic SRAM PC-CARD BN-02MHSR za śmieszne 45 euro z Deutschlandu (eBay). Profilaktycznie wymieniłem bateryjkę CR2025 na świeżą za 5.99PLN z MediaMarkt. Karta działa bez zarzutu! Nie musiałem jej nawet "formatować" poprzez PrepCard. I nie jestem pewien, czy z definicji jest autokonfigurowana przez Amigę jako RAM, czy ktoś jej wcześniej używał z Amigą i przygotował przed wysłaniem do mnie (bardziej prawdopodobne to drugie). Co ciekawe, nawet nie mogę już zmienić "przeznaczenia" karty (DISK czy SYSTEM RAM), bo PrepCard wychodzi z komunikatem o użyciu jako FAST i kropka.

http://imgur.com/1cz10qC
http://imgur.com/9i4uSz1
http://imgur.com/unW9sHJ
http://imgur.com/hy1KTvd
http://imgur.com/N17kYbN

Potwierdzam, prędkość A600 (wg SysInfo) wzrosła do 1.32x względem "gołej". Dodatkowo "Chip Speed vs A600" pokazuje 1.25. Potwierdzam również, że przy zamontowaniu tejże karty w gołej A1200, jej prędkość (ponownie, wg SysInfo) spadła do 0.67 (!) nominalnej wartości.



Tym samym - nie ma sensu stosowanie jej w A1200 do przyspieszania czegokolwiek, jednakże np. WHDLoad potrzebuje tych kilku MB dodatkowo, więc można użytkować jako "FAST", ale trzeba się liczyć ze spowolnieniem dostępu do niej.
[#16] Re: Amiga 600 fast ram

@skipp, post #15

Jak chcesz zmienić przeznaczenie karty to musisz ją włożyć po uruchomieniu komputera.
[#17] Re: Amiga 600 fast ram

@wojtek_77, post #1

Osobiście czekam na wznowienie produkcji Sakury 4MB PCMCIA SRAM.
Kilka miesięcy temu strim pisał, że nowa wersja pojawi się już wkrótce...
[#18] Re: Amiga 600 fast ram

@sanjyuubi, post #16

Jak chcesz zmienić przeznaczenie karty to musisz ją włożyć po uruchomieniu komputera.


Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Nie chciałem kombinować, bo w wielu miejscach pisali, żeby nie wyciągać karty przy włączonej Amidze, jednak nie wiedziałem, że to nie ma zastosowania przy operacji odwrotnej :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem