kategoria: A1200
[#1] Błędy w transmisji przez null-modem
Witam,

przyznam się szczerze, że długo byłem amigowcem-teoretykiem, a A1200 leżała i się nie kurzyła (bo ma pokrywę). Teraz wziąłem sobie na cel skopiowanie pliku z PC. Do tej pory na Amidze miałem dawno temu przygotowany HDD pod WinUAE i tak go sobie używałem. Docelowo chcę postawić w Amidze jakąś sieć na karcie PCMCIA, no ale do tego trzeba przetransferować jakieś pliki, choćby sterowniki prism, cały stos tcp, itp. Wygrzebałem więc kupiony chyba z 10 lat temu kabel null-modem na allegro - dedykowany Amidze z ADF Senderem, jak reklamował sprzedawca, niejaki Mroziu (ktoś go zna?). Podłączyłem, poustawiałem parametry 19200 itp, jak w artykule:
link
i zainstalowałem ADF sender na Windows Server 2016/Core i3 z fizycznym rs232, żadne tam atrapy usb.
Trzymałem się procedury: Pliki long z prepared.zip, transfer, ctrl-break, dogrywka, itp. a mimo to
transferowane pliki były skracane np. z 50kB do Amigi docierało tylko 5kB, itp. Pomyślałem, że to wina Windowsa. I lipa jak tu przenieść plik, jak PC nie ma gniazda na FDD? Zrobiłem pająka ze starych gratów, skleiłem naprędce drugiego dość kozackiego PC z FDD:
link
nagrałem na dyskietkę Twin Express i przeniosłem to na A1200. A na PC odpaliłem pod FreeDosem.

Konkluzja i problem:
TwinExpress co prawda ładnie działa, listuje katalogi, ale przy przegrywaniu plików wali błędami, męczy się, chyba gubi pakiety, ale na moje oko ma jakieś wznawiania, bo finalnie mimo rzygu na ekranie plik dociąga się do końca. Dzięki temu po takiej walce zostałem nagrodzony niepowtarzalnym brzmieniem Pauli w utworze Antyatari :)))

Pytanie: skąd mogą być takie błędy transmisji? Mam rozbierać kabel i go oglądać, czy od razu założyć, że:
1. PC jest zbyt nowoczesny Gigabyte na P67 i UARTy już nie te, co kiedyś
2. Kabel na pewno jest do kitu, mimo iż ma tylko 2m
3. A1200 z 8MB fast ma swoje kaprysy.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 02:49:42 przez infboras

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 02:50:00 przez infboras
[#2] Re: Błędy w transmisji przez null-modem

@infboras, post #1

Jaką dałeś szybkość transmisji? Na A1200 z fastem 38400 to bezpieczne maksimum. Kabel powinien być co najmniej 5-żyłowy (Rx, Tx, RTS, CTS, masa) i używasz sprzętowej kontroli przepływu.
[#3] Re: Błędy w transmisji przez null-modem

@infboras, post #1

Na Twoim miejscu użyłbym Amiga Explorera.
[#4] Re: Błędy w transmisji przez null-modem

@Krashan, post #2

używałem 19200, a potem nawet niższych, dokładnie jak w tutorialu. Chciałem uniknąć zaglądania do kabla, bo trochę wysiłku mnie kosztowało jego estetyczne umieszczenie za biurkiem, ale trudno obejrzę go dokładnie. O AExplorerze czytałem. Wiem są fajne narzędzia, tylko zastanowiło mnie dlaczego są problemy przy niskich bitratach i prostackich operacjach jak type ser: to ram:plik
To powinno działać z marszu. Do tego myszkę muszę wyczyścić, bo bardzo kiepsko działa i bardzo mnie ograniczała. Jak ogarnę temat, to przynajmniej będę mógł próbować zainstalować WiFi na PCMCIA, bo na FDD nawet nie chcę patrzeć.
[#5] Re: Błędy w transmisji przez null-modem

@Krashan, post #2

rozebrałem kabel. Wszystko idealne jak na schemacie cloanto:
link

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 22:16:09 przez infboras
[#6] Re: Błędy w transmisji przez null-modem

@infboras, post #5

zresztą, gryzł to pies. Dyskietką wrzuciłem twina, twinem wrzuciłem Amiga Explorer i ten też działa. Max co wyciska to 19200. Na razie musi mi wystarczyć. Kiedyś ludzie żyli z takimi przepływnościami. Stary PC i dyskietka uratowały przedsięwzięcie :D A żona stękała, po co mi te graty w szafie...
[#7] Re: Błędy w transmisji przez null-modem

@infboras, post #6

no kiedyś 50mbitów łączyło Polskę z Niemcami, a dzisiaj co drugie łącze w domu ma tyle jak nie więcej. :) Najlepszy myk dostawców. 50/80/100/120/150mbitów ale wam net będzie śmigał. Lemingi płacą za to nawet nie wykorzystując tego w 10% bo myślą, że maja szybki net, bo 150megabitów. hehehehe
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem