kategoria: A2000/A3000
[#1] Upgrade akceleratora A2630
Tak mnie naszło. Czy możliwa jest prosta wymiana procesora 030@25MHz na 030@50MHz + kwarcu 50MHz na karcie A2630? Czy elektronika/konstrukcja karty pozwoliłaby na coś takiego bez żadnych dodatkowych przeróbek? Przyśpieszenie byłoby tego warte. To samo zresztą można by zrobić z koprocesorem (jest 33MHz a dać także 50-kę). Ktoś już coś takiego próbował?
Aha, procesor jak i koproc są na podstawkach, więc nawet nie byłoby lutowania (z wyjątkiem jednego kwarcu):

[#2] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #1

Kiedyś czytałem że max na 30MHz można było podnieść, teraz znalazłem coś takiego.
Więc chyba się da.
[#3] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Red, post #2

Heh, fajny rezultat, ale jakim kosztem! Na dodatek wymaga "doczepki", której nigdy na oczy nie widziałem poza złączami na mojej karcie

Zaś co do osiągów, to patrząc na słupki w AIBB widać, że są na równi z A4000-40. Zakładam, że to najwolniejsza wersja, czyli 25MHz, ale i tak wydaje się podejrzana, bo przecież 40@25MHz bije na głowę Blizzarda IV znacząco.
[#4] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #1

Nie polecałbym podkręcania przy tak wiekowym sprzęcie. Jeśli już to kup to . Ale po za kilkoma programami nie odczujesz zbytnio różnicy. Kup sobie lepszą kartę jeśli chcesz większej mocy.
[#5] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #3

40@25 bije, ale A3640 nie bardzo bije.
[#6] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #4

@Skiba, gdzie? ślina. Ale powiem ci, że jeśli miałbym już kupować jakieś cuda na kiju (czy płytce) do A2630, to wolałbym coś konkretniejszego - jakąś czterdziestkę albo sześćdziesiątkę

@Recedent, tak, słyszałem że A3640 jest tak samo świetnie "udana" jak A2630. Nie ma chyba wolniejszych akceleratorów w swojej kategorii . Ale żeby nie wyjść na niewdzięcznika, to przyznam szczerze, że podczas moich ostatnich testów używanie gołej A2000 dobitnie ukazało mi, jakim skarbem jest A2630 OK
[wyróżniony] [#7] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #6

Ja uważam A2630 za udaną konstrukcję, mimo wielu wad. W porównaniu do GVP Combo 030 nie wypada żle, jeśli chodzi o wydajność. Z możliwymi rozszerzeniami (DKB 2632 i inne) staje się dobrą kartą OK
[#8] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #7

Zadawałem sobie właśnie pytanie, jak wypada w świetle twojego GVP. Ono jest też 25MHz? Jakie masz wrażenia z porównania obu?
[#9] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #8

Hmmm.. Mam w sumie trzy dopalone A2000, do porównania A2630 mam GVP030 i 040. W A2630 brak kontrolera SCSI, w GVP są wbudowane, ale to nie problem bo mam A2091 i inne karty w tej Amidze. Pamięci też ma mniej, a wydajność do 030 jest porównywalna (choc szybsza jest GVP, ale nie dużo). GVP było podkęcone na 40Mhz przez poprzedniego właściciela, ale nie chodziło zbyt stabilnie, więc wsadziłem 28Mhz oscylator i teraz jest ok.
[#10] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #9

No to chyba zbyt krytycznie oceniałem A2630. Ale uświadomiłem sobie jedną rzecz - porównywałem ją do A1200 z Blizzardem 1220@28MHz. To oczywiście niesprawiedliwe, bo w tym przypadku mamy do czynienia ze znacznie ulepszoną architekturą a sama 020 nie odstaje wiele od 030, natomiast A2000, to przecież wciąż 500-ka ze slotami Zorro. Nie to, żebym narzekał, bo dla mnie ten komputer jest po prostu wspaniały i za każdym razem (codziennie póki jestem w domu ) z ogromną przyjemnością go odpalam pisze na klawiaturzeOK
[wyróżniony] [#11] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #9

Moje A2630 Karty chodziły na 28MHz, można je nawet na 50MHz przebudować, widziałem dotychczas jedną.
A Jens buduje nowe Rozszerzenie dla tej Karty, na 112MB Ram auto config.
http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=55803

zerknij na A1K. ;)
[#12] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #10

Masz racje, Amiga 2000 jest wyjatkowa, i cały czas sie zastanawiam czy nie kupic czwartej, pomimo posiadania trzech rozbudowanych kompletów z klawiaturami i myszkami :)
A1200 to juz inna bajka :)
Ciekaw jestem co na jeszcze Spidi zrobi do tych A2k
[#13] Re: Upgrade akceleratora A2630

@micromars, post #11

Widziałem to, coś podobnego do konstrukcji DKB, znów będzie wydatek :)
[#14] Re: Upgrade akceleratora A2630

@micromars, post #11

taki RAM bardzo chcę trampolina

@Skiba, chodujesz te dwutysiączki jak lemingi . Ale nie dziwię ci się, bo sam mocno się rozglądam za następną (kart mam za dużo na jedną )
[#15] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #13

Tak, tylko DKB nie jest auto config.

Thread A1K o A2630 @ 52MHz, moja padła podczas zabawy, wszystko ryzykowne.

http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=33655

Kiedyś te Karty po 70€ można było dostać, dziś szkoda zabawy, kosztują do 200€.
[#16] Re: Upgrade akceleratora A2630

@micromars, post #15

Dlatego nie warto podkręcać żadnych kart.
[#17] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #16

Po prostu GALe nie wytrzymują, grzeją sie i padają.

28,4MHz są wystarczające i z Jensa Ram, to naprawdę rakieta, prawie 30'to letnia.

Rewizja też ważna, na 6 nie za bardzo, na 9.2 idzie świetnie.


Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 20:20:41 przez micromars
[#18] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #16

I dlatego też nie pytałem o podkręcanie lecz o fizyczny upgrade. Sam też nie chcę kręcić, bo ciężko dzisiaj o peryferia do Amig, a nie podarowałbym sobie, gdybym coś zepsuł

@micromars - nie da się jej naprawić? Dzisiaj chłopaki potrafią sporo rzeczy wskrzesić. Szkoda by było takiej karty.
A na rewizji 9 też? I o ile przyśpiesza na 28MHz? Widoczne to jest?
Pytam, bo ja mam rev. 9

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 20:39:44 przez Umpal
[#19] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #18

To już po jajcach,
Miałem cztery A2630 w Rev.6 - 9.2, z różnymi Romammi.
Karty się znudziły i dalsza Zabawa z G-Force 040, A2K pozostawiam jedną.
Po prostu zbyt dużo narozrabiałem, tak jak z moją A2K Rev.4.0 na której te A2630 nie odpalały.
[#20] Re: Upgrade akceleratora A2630

@micromars, post #19

A korzystałeś może z portów na GVP 040? Nie wiesz czy przez te porty nie można połączyć Amigi z PC?
[#21] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #20

A jakie tam masz gniazda, że taki pomysł ci przyszedł do głowy?
[#22] Re: Upgrade akceleratora A2630

@Umpal, post #21

Są takie
-RS232 compatible 9 pin buffered serial port
614140 bps max transfer speed

-Centronics parallel port
selectable IBM / Amiga compatible mode
[#23] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #22

No ale czy nie osiągniesz tego samego efektu łącząc się przez serial czy parallel Amigi? Bo mnie się wydaje, że tak.
Teraz sobie przypomniałem, że łączyłem się z piecem przez port drukarki. Mam nawet do dzisiaj skrypty konfiguracyjne pod DOpusa 4.

[Update]
Jednak to było po serialu, ale pamiętam, że działało bardzo sprawnie i bez problemów. Pod DOpusem na jednym oknie był piecyk a na drugim Ami. 14kB/s w świecie Amigi, to bardzo przyzwoita prędkość

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 21:24:47 przez Umpal
[#24] Re: Upgrade akceleratora A2630

@_Skiba, post #20

Nie tych portów nie używam, w tej Skrzynce siedzi X-Surf100 a na niej RapidRoad USB.

Może nawet ciekawa sprawa, jedynie zbyt wolna, ponieważ mam Problemy z CD sami które mylą zapisane Dane i tracą ostatnie Litery Programów.

Większość A2630 Rev.9 jest z nowszym Rom 7 (jak wspominam) Rewizją 9.2. Tak jak te 4MB 24bit Ram.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem