kategoria: A600
[#1] Amiga 600HD i Furia....
Witam serdecznie,
Mam problem z rozbudową mojej A600HD (płyta rev. 1.5). Kupiłem do niej 1MB RAM Chip, Kickstart 3.1 (Cloanto) oraz przejściówkę Krashana + adapter SD z systemem. Wszystko to działa sprawnie i w porządku.
Dorzuciłem do całości Furię EC02 rev. 2 z FPU. Po nałożeniu karty na CPU - komputer nie wstaje, czarny ekran...
Po zdjęciu karty - rusza i wszystko jest w porządku. Dodam, że zasilacz mam "lekki".
Czy macie pomysł co mam zrobić, by A600 ruszyła z turbo?
Pozdrawiam,
Zbyszek
[#2] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #1

Być może trzeba przeczyścić wyprowadzenia procesora bo mogą być lekko zanieczyszczone, ja też tak miałem gdy nakładałem pamięć na procka. Wyczyściłem styki i było OK. Możesz do tego użyć np. izopropanolu
[#3] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #1

Sprawdź czy turbo działa Ci z innym kickstartem, nie od Cloanto.

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 19:40:21 przez misha
[#4] Re: Amiga 600HD i Furia....

@misha, post #3

Niestety nie działa z oryginalnym kickstartem 2.05 37.350....
[#5] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #4

To jeszcze sprawdziłbym napięcie 5V z i bez Furii - np. na zasilaniu fdd.
[#6] Re: Amiga 600HD i Furia....

@misha, post #5

A jak mam to sprawdzić?
[#7] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #6

Podstawowym przyrządem który mierzy napięcie. Podłączyć do czarnego i czerwonego przewodu od FDD
[#8] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #1

Nie masz innego mocniejszego zasilacza? W opisie masz dopaliną A1200.
[#9] Re: Amiga 600HD i Furia....

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Podłączyłem zasilacz z A1200. Niestety nadal brak reakcji...
[#10] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #9

A czyściłeś nóżki procesora?
[#11] Re: Amiga 600HD i Furia....

@Amigo-A1200-040, post #10

Niestety nie, nie mam też czym wyczyścić... Nie mam izopropanolu.
[#12] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #11

To weź pędzelek i przeczyść nóżki procesora spirytusem lub denaturatem, to prawie to samo co izopropanol. Mam podobną konfigurację do Ciebie, z tym że kick 2.05. Ważną kwestią jeśli chodzi o stabilność działania Furii jest odpowiednie nałożenie na procesor, nie ma mowy o żadnym skosie płytki PCB względem płyty głównej Amigi. A masz dystanse zamontowane między obiema płytami i skręcone śrubkami? Spróbuj docisnąć Furię w miejscu procka i tak trzymając uruchom Amigę.
[#13] Re: Amiga 600HD i Furia....

@NeckUno1, post #12

Niestety nie mam spirytusu, ani denaturatu. Może jutro w osiedlowym sklepiku kupię denaturat. Jeszcze raz zamontowałem Furię i próbowałem dociskać kartę, niestety bez skutku.
Nie mam też dystansów - w zasadzie to nie mam jak ich osadzić na płycie (nie ma miejsc do skręcenia). Karta po osadzeniu na procesorze jest (z tego co widzę) zamontowana równo.
[#14] Re: Amiga 600HD i Furia....

@NeckUno1, post #12

Mam jeszcze jedno pytanie - na górze Furii jest miejsce na zworkę RAM Wait (u mnie nie ma zworki). Natomiast na zdjęciach w sieci i filmikach na YT jest założona zworka. Czy u Ciebie ona też jest?
[#15] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #13

Na 100% jest dociśnięta do samego końca? Miałem podobnie jak pierwszy raz zakładałem swoją Furię (od Lotharka). Dopiero jej ponowne założenie dało właściwy rezultat. Ja swoją mocuję tak, że najpierw zakładam ją od lewej strony, a potem dociskam w dół z prawej. Na zasadzie dźwigni. Potem można za nią spokojnie podnieść komputer, tak mocno siedzi. Spróbuj.
[#16] Re: Amiga 600HD i Furia....

@perinoid, post #15

Jeszcze raz ją założyłem odpowiednio dociskając (tak jak pisałeś) - na koniec podniosłem komputer, trzymając kartę.
Włączałem A600 przy wyjętym rozszerzeniu RAM 1MB CHIP, z odpiętą stacją FDD, wyjętym adapterem kart SD... i nic... czarny ekran, komputer nie wstaje ...
Pozostaje mi chyba jedynie jeszcze próba z izopropanolem. Jak to nie zadziała - to należy zakładać, że Furia jest uszkodzona?
[#17] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #16

Czyszczenie wyprowadzeń procka w amidze to jedno ,sprawdź też czystość podstawki w furii.
[#18] Re: Amiga 600HD i Furia....

@Amigo-A1200-040, post #17

Kupiłem środek Kontakt IPA plus na bazie izopropanolu, przeczyściłem styki i niestety karta nadal nie uruchomiła się z Amigą... Czy ktoś z Was ma pomysł - co dalej?
[#19] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #18

O ile pamiętam dobrze to ja musiałem wysłać płytę z A600 na tzw cynowanie nóżek procka, żeby dobrze wszystko zadziałało (ale ja to miałem zwiechy A600 z Furią, start był prawidłowy, a i gniazdo w karcie wyświechtane po poprzednim właścicielu - karta nie była nowa jak ją kupiłem, jeszcze Lotharek wtedy swojej nie sprzedawał). Na Twoim miejscu najpierw sprawdziłbym furię na innej płycie z A600, a jeśli nie masz takiej możliwości to ewentualnie poproś sklep o test/wymianę karty, o ile w sklepie kupiłeś.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:17:36 przez Fest3r
[#20] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #1

Możliwe, że sama Furia ma jakiś defekt i nie wstaje. Jens tez kiedyś pisał o jakichś mikropęknieciach na cynie procesora przez co nałożona podstawka powodowała powstawanie przerw, ale to chyba bardzo rzadka przypadłość. Pozostaje ewentualne sprawdzenie na innej Amidze. RamWait służy do spowolnienia pamięci w razie gdyby były z nią problemy.

Kupowałeś u Borysa czy u Lotharka?
[#21] Re: Amiga 600HD i Furia....

@sanjyuubi, post #20

Kupiłem w retroami.com.pl, karta wykonana przez Lotharka. Właśnie napisałem e-maila do retroami z pytaniem co dalej... Niestety nie mam jak sprawdzić na innej A600 - Furii... Chyba, że ktoś jest z Kielc i mi pomoże (ma i A600 i chęć sprawdzenia karty...).
[#22] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #21

Try plugging the card without IDE devices. (Empty IDE port)
[#23] Re: Amiga 600HD i Furia....

@Boboo_SK, post #22

So I did (empty port IDE). Amiga didn't start.
[#24] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #23

I recommend test the card on another board A600.
[#25] Re: Amiga 600HD i Furia....

@Fest3r, post #19

Hej,
Jestem po sprawdzeniu karty Furia przez sklep Retroami, który po raz kolejny (tutaj muszę pochwalić) wykazał się ogromnym profesjonalizmem. P. Daniel sprawdził kartę (działała w porządku) i zaproponował mi przysłanie innego egzemplarza celem upewnienia się - co na pewno sprawia problem.
Nowa Furia też nie ruszyła na mojej A600. Dlatego zwracam się do Was z pytaniem, do kogo mam się zwrócić celem otrzymania pomocy w tej sytuacji? Kto z Was mógłby mi pomóc i zerknąć na moją A600 oraz Furię - oraz pomógłby w uruchomieniu ww. karty?
Czy ktoś jest z Kielc do kogo mógłbym się zwrócić? Ewentualnie jakiś fachowiec z ppa mógłby mi pomóc?
Pozdrawiam,
Zbyszek
[#26] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #25

Pisz do użytkownika Jarob na priv. Prawdopodobnie coś nie tak ze stykami proc->karta. Ewentualnie problem zasilania. Wyślij mu też swój zasilacz. Sam używam kicka Cloanto z Furią w A600 i wszystko jest OK.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 10:10:24 przez pong777
[#27] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #25

Sprzedaj swoją A600 i kup inną. pomysł
[#28] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #25

Witam

Czy udało się rozwiązać problem ? u mnie dzieję się to samo.
[#29] Re: Amiga 600HD i Furia....

@kaka, post #28

Skontaktuj się z Superbonio - pomógł mi w rozwiązaniu problemu - A600 działa teraz idealnie z Furią :).
[#30] Re: Amiga 600HD i Furia....

@zzielinski, post #29

Byłbyś tak uprzejmy opowiedzieć pokrótce o przyczynie problemu? Co powiedział Superbonio?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem