kategoria: A2000/A3000
[#1] Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx
Hejka, tak jak w temacie, potrzebuje -5v i nigdzie nie widzę takiego napięcia w zasilaczu z PC
[#2] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #1

najprościej, inny zasilacz :)
[#3] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #1

A o jakiej mocy ma być to napięcie ? bo jeżeli do 0.2A to możesz użyć stabilizatora 7905 podłączonego do -12 w tym zasilaczu.
[#4] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #1

Jeżeli będziesz chciał kupić zasilacz z -5V to musisz szukać egzemplarza zgodnego ze specyfikacją ATX 1.1 (czyli z przed 2002 roku) tam na pewno jest linia -5V.
Specyfikacja ATX 1.2 ze stycznia 2002 określa linie -5V jako opcjonalną (nadal możesz ją spotkać na niektórych zasilaczach), natomiast specyfikacja 1.3 z kwietnia 2003 zaleca usuniecie linii -5V z zasilaczy (aczkolwiek nie zabrania więc przy odrobinie szczęścia można jeszcze znaleźć zasilacze z tego okresu z -5V).
Natomiast specyfikacja 2.x to już 24pinowa wtyczka i brak -5V.
Także należałoby szukać zasilaczy z 20 pinową wtyczką i tam sprawdzać czy mają jeszcze -5V.
[#5] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@superbonio, post #3

no niewiem ile tam Amiga 2000 potrzebuje tego zasilania, nie głupie rozwiązanie i chyba tak spróbuję :)

lekarz_med - teoretycznie mógłbym szukać innego zasilacza, ale mam ich kilka, niektóre są zupełnie nowe i są to zasilacze z PC wysokiej jakości, kosztowały sporo jedne 400 inne 1200zł, leżą i się marnują, praktycznie każdy ma 25A na +5V więc są spoko do Amigi, do tego są mega ciche, jeden przerobiłem do A1200 i tam nie było takiego zasilania z tego co kojarzę a w A2000 jest :/
[#6] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #5

W zasadzie, to możesz odpalić bez zasilania -5V. Ja mam przełożony z pieca zasilacz 350W ATX, bez zasilania -5V. Z tego co pamiętam trzeba zworkę jeszcze przestawić na płycie(J200) i będzie działać. U mnie już od roku tak działa.
[#7] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@Red, post #6

A to spoko, dzięki za info, dzisiaj będę testował :)
[#8] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #1

Przecież wystarczy odwrócić kierunek diody prostowniczej na wyjściu 5v i masz -5V. Spójż w schematy atx jak realizowane jest -12v
[#9] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #7

Warto też pomyśleć, o przełożeniu bebechów z zasilacza ATX, do obudowy zasilacza od A2000. Wtedy całkiem sensownie to wygląda
Sprawdź jeszcze dla pewności, czy to jumper J200 czy J300 odpowiada za sygnał TICK z płyty/zasilacza, bo w zasilaczu go nie będzie i musi być wzięty z płyty. Napisałem wcześniej że to J200, ale teraz wydaje mi się że J300. Zaraz sprawdzę na necie.
Nie, jednak J200.

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 10:19:34 przez Red

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 10:21:25 przez Red
[#10] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@Red, post #9

super, a czy zielony kabelek ma być podpięty pod +5v ?
[#11] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #10

Zielony jest do włączania. Jeżeli zasilacz ma startować automatycznie po włączeniu 220 V, zielony trzeba dołączyć do masy.
[#12] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@Krashan, post #11

Za mało danych podałem, sorki :P w zasilaczu ATX wiem jak to działa i mam na stałe do masy podłączone, ale do płyty A2000 idzie również zielony kabel, i gdzieś widziałem że jest podpięty do +5v ale wolę zapytać 2 razy niż coś zepsuć/spalić :)
[#13] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@QUAD, post #12

Masz tu rozpiskę co i jak.
Łącznie z kolorami(Zielony w amidze to "user +5V", ale tam normalnie czerwony +5V podpinasz.
Poszukaj ciągu "Wiring details for A1500/A2000" żeby nie szukać po całej stronie.
[#14] Re: Jak uzyskać -5v na zasilaczu atx

@Red, post #13

spoko, już działa :)
dzięki wszystkim za pomoc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem