kategoria: A500
[#61] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Amigo-A1200-040, post #60

Do czego służy zworka opisana jako OKTA przy procesorze?
[#62] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@rj1307, post #61

Jeśli zaprogramowałeś ROM wsadem Oktagona to przestawiasz zworkę w tą pozycję.
Korzyść z tego jest taka, że masz autoboot pod ks 1.3, czego nie uświadczysz z wsadem Oktapussy który to dla odmiany obsługuje dyski >4GB.
[#63] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Kilos, post #62

A jest jakakowiek możliwość, by był autoboot na CDTV? Jeśli nie, jak wystartować taki dysk?
[#64] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@rj1307, post #63

Autoboot w CDTV jest tylko w trybie A500.
[#65] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Kilos, post #64

Ze standartowym kicktartem 1.3 czy musi być zmodyfikowany?
[#66] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Kilos, post #64

Po wskazówce o matze udało mi się zrobić żeby działał autoboot w trybie CDTV po 3.1. A więc:
- bierzemy plik AT z oktapussy z aminetu
- wywalamy w remusie z romu scsi.device i obsluge pcmcia, podmieniamy reszte na mniejsze wersje od donadana
- wypalamy rom
- działa

Mozliwe, że oktapussy da się wrzucic do bootromu. Tam jest troche wolnego miejsca, ale tego nie sprawdzalem.

ps. testowałem oczywiscie z bootromem obsługującym kick 3.1

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 00:00:29 przez michal_zukowski
[#67] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@michal_zukowski, post #66

Hej, a więc wrzuciłem oktapussy do bootromu 2.07 (wywalając sterownik do A590), wstawiłem oryginalny 3.1 i także działa. Jak będe potrzebował A590 to wywala scsi.device z 3.1 i tam wstawie. Unikam w ten sposób komplikacji związanych niekompatybilnością łatek ... ale ...
WHDLoad średnio działa przy aktywnym bootromie. Z testowanych gier to chyba tylko Lotus3 mi się uruchomił. Muszę napisać do twórców bo jednak lipa że muszę wyłączyć Cdrom zeby grać w gry.
[#68] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@michal_zukowski, post #67

Przepraszam za odkop, ale mam to ustrojstwo zakupione na Allegro. Zainstalowałem na A500 ClassicWB i fajnie działa, ale mam kilka niejasności:
- nie mam w ogóle wlutowanej zwory OKTA - rozumiem, że nie jest potrzebna, bo i tak korzystam z ROM 3.1
- do czego jest zworka ACT przy złączu IDE? Czy jest możliwość wpięcia gdzieś na tej płytce diody sygnalizującej pracę dysku?
- czy kontroler dysku działa z scsi.device, czy trzeba patchować jakiś inny plik .device dla oktapussy?
- czy ten kontroler obsługuje 2 napędy na 1 taśmie HDD?
- jaką max pojemność dysku ogarnie ten kontroler?

Obecnie mam dysk 2,5 cala 40 GB i chciałbym go w pełni wykorzystać, ale są pewne problemy. Spatchowałem scsi.device do wersji 43.24. HDInstTool wykrył poprawnie pojemność dysku. Założyłem na dysku 5 partycji - 300MB na system, kolejna 2 GB, pozostałe miejsce podzieliłem mniej więcej na 3 partycje po około 12 GB.
Po restarcie Amiga widzi tylko pierwsze dwie partycje - 300MB i 2 GB, reszta jest niewidoczna (pod HDInstTools jest ok). Co robię nie tak?
Zainstalowałem też nowszy FFS (43.20), tylko drażni mnie to żółte ostrzeżenie przy starcie systemu, że wersja FFS jest stara i trzeba odinstalować. Można to jakoś obejść?
[#69] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Nightmare777, post #68

Sterownik dziala w oparciu o oktagon.device (o ile dobrze pamietam). Nie jest zgodny z scsi.device. Patchowanie scsi.device nic nie da, mozna go nawet wywalic z romu. Jesli nie ma oktapussy to widziane jest tylko 4GB, z oktapussy powinno być widać normalnie więcej. Zasintaluj inną wersję FFSa (oczywisci z supportem 64bitów).
[#70] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@michal_zukowski, post #69

Widzę, że domyślnie kontroler działa z scsi.device. Ustawienie oktagon.device w tootlype HDInstTools nic nie dało, nie wykrywa dysku.
Sprawdziłem przez SysInfo, jakie .device są w systemie, znalazłem SoftSCSI_ATE9.device. Po wpisaniu go do tooltype HDInstTools dysk jest wykrywany, ale bez partycji. Żeby skorzystać z tego sterownika, muszę podzielić dysk od nowa na partycje? Co to jest właściwie za sterownik?
[#71] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Nightmare777, post #70

W SysInfo kontroler jest wykrywany jako OKTAGON 2008 manufacturer BSC
[#72] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Nightmare777, post #70

Załóż i sprawdź, istnieje możliwość, że oktagon używa swojego własnego formatu tabeli partycji i innych rzeczy.
[#73] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@WyciorX, post #72

Wydaje mi się, że oktagon jest zgodny z RDB. Wrócę do domu to sprawdzę (mam CDTV-RAM-IDE).
Jak partycjonowałem dysk, to w HDToolBox wpisywałem w tooltype oktagon.device
[#74] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@wali7, post #73

U mnie w ogóle nie ma oktagon.device. W SysInfo jest scsi.device ale w wersji 109.x czy w takim układzie karta jest zaprogramowana rom z oktapussy?
[#75] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Nightmare777, post #74

zmien scsi.device
na oktagon.device
[#76] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Nightmare777, post #74

W SysInfo jest scsi.device ale w wersji 109.x czy w takim układzie karta jest zaprogramowana rom z oktapussy?

Tak, nie powinno być problemu z dużymi dyskami choć sam nigdy nie sprawdzałem nić większego niż 16GB.
Z oktagon.device dla odmiany możesz mieć autoboot z ks 1.3, ale brak obsługi dysków > 4GB.
Oczywiście musisz mieć odpowiedni FS, jeśli FFS to najlepiej z 3.1.4, lub jakiś łatany, względnie np. PFS3.

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 10:20:04 przez Kilos
[#77] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Kilos, post #76

OKTAGON 2008 nie widzi wiecje niż 128 gb
[#78] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Dorian3d, post #77

Dostałem odpowiedź od sprzedającego, że SoftSCSI_ATE9.device to spatchowany octagon.device i pozwala na używanie dysków >4GB
[#79] Re: Nowa niskobudżetowa karta do A500/CDTV od Matze

@Nightmare777, post #78

To nie jest prawdziwy sterownik tylko taki dummy device, który pozwala załadować właściwy sterownik. Przy oktapusie do obsługi dysku używasz scsi.device.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem