kategoria: A500
[#1] A500 kontroler dysku IDE
Witajcie

Zrobiłem kontroler wg tego projektu: link
Wiem już z forum, że powinienem użyć ide.device jako "sterownik" do niego, ale skąd go wziąć ???

Poskładałem wszystko i podjąłem próbę uruchomienia.
Po kolei... sprzęt jaki mam:
- A500+
- 2MB RAM (1MB na płycie + 1MB rozszerzenie)
- Kick 37.175 lub 37.299
- karta CF + przejściówka
- zworki ustawiłem tak jak autor wątku

Na karcie CF zainstalowałem WB 3.1 (przygotowane w WinUAE). Karta śmiga na mojej A600 (2MB piggy kick 37.299) uruchamianej z dyskietki na której ładuję scsi.device nowszy od tego w kicku. A600 odpala po tym system z karty CF i śmiga fantastycznie.

Podłączyłem kontroler do A500+, podłączyłem do niego wspomnianą kartę CF i na pokład wrzuciłem kick'a 37.299. Po odpaleniu z dyskietki... lipa... dysk nie jest widoczny.

Mam zatem prośbę o pomoc:
- czy ten sterownik powinien działać z kick'iem 37.299 lub 37.175 ? (HDTools powinien widzieć dysk na jednym z tych kick'ów ?)
- jak ustawić zworki ? Czy tak jak na stronie projektu ?



Czy tak jak zrobił to autor wątku ? link



- Ostateczni czy na kick'ach które posiadam istnieje jakakolwiek szansa na sprawdzenie czy sterownik działa ?

Będę wdzięczny za pomoc
Pozdr
[#2] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #1

na kicku 37.299 chyba nie powinno działać, bootowanie hdd zostało naprawione w kicku min. 37.300 zwyż, z tego co pamiętam.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 12:43:16 przez maliniak
[#3] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #1

Odpaliłem CDCata i znalazł że ide.device dla A500 jest na ACSCoverCD03-01> Jak znajdę tą płytę to podam linka. Wypróbuj też eide.device które zrzucę z MACD. Nie wiem jednak czy jest wersja dla proca 000.
[#4] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Andrzej Drozd, post #3

Dzięki

Mam w swojej A500+ takie cudo:



Pomyślałem, że bez dysku to się raczej tym nie pobawię...
[#5] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #1

Dyskietka ze sterownikami jest na stronie projektu.
[#6] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Norbert, post #5

Dzięki, poszukam raz jeszcze.
Niemiecki nie jest moją silną stroną, google translator daje radę ale tłumaczenie jest...hmm...dość niejasne
[#7] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #6

Jakby co, to podaję link do wersji z ACS - A500-IDE_1.5

Wrzucam także EIDE - Device, który służy do odpalenia 4 urządzeń. W tym przypadku pewnie się nie przyda, ale może kiedyś? Dlaczego tego softu nie ma już na Aminetach? Tak czy inaczej ocalało na ACS, MACD itp. - EIDE - Device
[#8] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Andrzej Drozd, post #7

Dzięki

Na dysku, który wykorzystuję do odpalania WB na A600 z karty CF podmienię scsi.device na ide.device i zakładam, że powinno działać... Logika mi tak podpowiada

Pobrałem obraz dyskietki ze strony projektu lecz niemiecki mnie przerasta póki co. Jak w ten sposób karta (dysk) nie odpali to nie będzie wyjścia. Będę tłumaczyć z Google...

Czas próby...
[#9] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #8

Niestety nie działa...

Słabo mi jednak idzie. Może ktoś znajdzie chwilkę i opisze krok po po kroku co mam zrobić aby sprawdzić czy poskładany kontroler działa...

Dziękuję

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:22:41 przez wojtek_77
[#10] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #9

To chyba tak nie zadziała. Nie wystarczy ide.device w Devs:
Potrzebna jest dodatkowa mountlista lub plik wykonywalny. Tak na szybko zerknąłem do dokumentacji i wszystko wskazuje na to, że trzeba stworzyć odpowiednią dyskietkę startującą na A500.
Nie mam pojęcia czy na stronie projektu są te same sterowniki i już przerobione na wersję dyskietkową-startową, ale lepiej sprawdź te sterowniki ze strony projektu (Norbert, podaj linka!:)).
Podejrzewam że będzie tak, że ściągniesz ADFa, którego przegrasz na dyskietkę. Gdy odpalisz Ami z dyskietki to zabootuje ona kontroler i odpali HDD.

Co ciekawe w innym wątku piszemy już o takim innym bootowaniu Amig, więc się nie przejmuj, jeżeli dyskietka zadziała, to bez problemu można zrobić fajny system dzięki assign.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:42:05 przez Andrzej Drozd
[#11] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Andrzej Drozd, post #10

Dziekuję

Pobrałem adf'a ze strony projektu link
Jest tam narzędzie HDInstTools. Jeżeli dobrze rozumiem, to mogę przy jego pomocy przygotować (ustawić pratycje, sformatować) dysk lub kartę CF. Niestety parametry jakie tam trzeba ustawić (w moim przypadku dla karty CF) są dla mnie delikatnie mówiąc...tajemnicze.
Tak to wygląda:




Poproszę o jakieś podpowiedzi

Ps. Na dziś koniec testów, czas pozbierać i schować sprzęt. Jutro ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 18:14:00 przez wojtek_77
[#12] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #11

Mógłbyś zmniejszać rozmiar zdjęć tzn. z mb na kb:)

Jak nie rozumiesz po niemiecku to weź dyskietkę install z WB jaki masz zmień w tooltypie ikony scsi na ide .device i używaj tamtego HDT.

Chyba że pierwszy raz przygotowujesz dysk?

Tu jest po angielsku chyba.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 18:18:40 przez TechNineWonder
[#13] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #11

HDInstTools to najlepsze narzędzie które zastąpi starego HDToolboxa. Obsługuje wielkie HDD w systemach od początku do WB3.5. Dopiero HDToolbox w WB3.9 daje radę.
Tak więc HDInstTools to najlepsze narzędzie do partycjonowania.

Niestety nie używam kart CF. Ale powinno być tak jak z HDD. Na początku wejdź do tej dyskietki i wykasuj niemieckie locale, albo ściągnij tą wersję - HDInstTools
[#14] Re: A500 kontroler dysku IDE

@TechNineWonder, post #12

Tu nie tyle o język mi chodzi co o te parametry. Nie wiem skąd wziąć informacje jakie powinny być dla karty CF. Z dyskiem jest prosto, informacje o cylindrach głowicach itd. są na nim zapisane, a w przypadku karty CF... Może kolega podpowie jakie parametry ustawić ?

Zdjęcia zmniejszone
[#15] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #14

Zapomnij o parametrach:) weź HDT z dyskietki install 3.x lub 2.x i daj read configure samo wgra i klikniesz OK. Albo wgraj RDB przy pomocy GParted.

Jak chcesz się bawić w parametry to tu masz SCSIQuery. Tu coś piszę jak używać.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 18:47:18 przez TechNineWonder
[#16] Re: A500 kontroler dysku IDE

@TechNineWonder, post #15

OK, rozumiem. Pobawię się jutro. Dziękuję

Dopytam jeszcze o jedno, jeżeli mam tą kartę CF przygotowaną, ustawione 2 partycje i zainstalowany WB 3.1. Karta działa na A600 po wczytaniu scsi.device z dyskietki WB pięknie się ładuje, to czy nie powinna po prostu działać na tym kontrolerze ? Nie wystarczy wgrać sterownika tak aby system zobaczył ją jako dysk ?
[#17] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #16

No z tego co wynika ze strony projektu to raczej tak bo kontroler obsługuje RDB lecz dysk trzeba dodać programem AddHD.

Poczytaj dokumentacje.
[#18] Re: A500 kontroler dysku IDE

@TechNineWonder, post #17

Dodatkowo ten kontroler ma problemy na cdtv.(kick3.1)
Bez ponownego skanowania ide.device, są problemy z whdload i kopiowaniem plików.

Wiec jeśli ktoś ma podobne kłopoty, proponuje uruchomić np. Sysinfo.
Gdy to pomoże to do s-s należy dodać wywołanie programu Scsiquery (aminet)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 21:25:52 przez Norbert
[#19] Re: A500 kontroler dysku IDE

@TechNineWonder, post #17

Jasne, dzięki
Przypomnę, że mam kick'a 2.05 (37.299) lub 2.04 (37.175). Czy to nie przeszkadza ?
[#20] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #19

Czy to nie przeszkadza ?


Być może i tak. Twoja A500 udaje A600, ale..nią nie jest. Brakuje złącza IDE i PCMCIA (a tak zapodaje kickstart).
Niby nic, a jednak. Dodatkowo brakuje kości ECS. Ale jak masz A500+, to powinny być. Przynajmniej niepełne....

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 00:31:26 przez Andrzej Drozd
[#21] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Andrzej Drozd, post #20

Ehhh, co tu dużo pisać. A600 była naprawdę świetnym komputerem. To A600 powinna mieć AGA, natomiast A1200 AAA.ok, racja
Tak czy inaczej Wszyscy muszą sobie dzisiaj zdać sprawę z tego, że z A500, nie można zrobić A600 i że z A600 nie można zrobić A1200. Tym bardziej że A1200 jest komputerem 32 bitowym, natomiast poprzedniczki są 16 bit.
Nawet Vampire tego nie przeskoczy. Chyba że po prostu w końcu zacznie emulować AGA na FPGA.
Dajmy więc sobie, Panowie, spokój...
A500 standardowo nigdy nie dogoni A600, natomiast A600 standardowo nigdy nie dogoni A1200.
I już.szeroki uśmiech
[#22] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Andrzej Drozd, post #21

Spoko, spoko, Wiem, wiem! zaraz się oburzycie!!! Ale... ... ...
Vampire naprawdę do działania nie potrzebuje ŻADNEJ Amigi klasycznej.
I Już! A500, A600, A1200. Każda jest w swoim miejscu...
Vampire to nowy komputer 68k. Świetnie poradzi sobie bez A500/600/1200. OK


Z Wami to chyba trzeba tak jak z tymi ludźmi 200 (czy jakoś tak) lat temu, gdy bali się pierwszej koleji, a teraz to i samolotami się nie boją latać. ;)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 01:29:50 przez Andrzej Drozd
[#23] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Andrzej Drozd, post #22

Andrzej

Bardzo trafne spostrzeżenia. W zasadzie to te wszystkie sztuczki ze sprzętem jaki mam w zasadzie nie są potrzebne. A500+ sama w sobie radzi sobie świetnie s programami dla niej dedykowanymi. Ja po prostu lubię kombinować, testować... To co chcę osiągnąć to możliwość:
- na początek wrzucenia całej tony plików .adf na dysk albo kartę CF, przerzucania ich na dyskietki i testowania oprogramowania czy gier
- po tym może uda się wykorzystać whdload do kontynuowania testów
- a na koniec chciałbym zobaczyć co potrafi ten akcelerator, który mam w mojej A500+

A1200 jest obecnie poza zasięgiem mojej kieszeni, może uda mi się jakąś uszkodzoną zdobyć za niewielkie pieniądze i ją powoli naprawiać. Póki co cieszę się z moich 500 i 600
[#24] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #23

Pierwsze sukcesy...

Dla zainteresowanych. Na początek, zworki powinny być ustawione tak jak to jest na stronie projektu.


Zmieniłem też kick'a na 37.175

Z tak ustawionymi zworkami dysk startowy, jaki jest dostępny w projekcie widzi dyski. Przygotowałem dysk 3,5'', 10GB. Podzieliłem na 4 partycje, sformatowałem.

Kolejny krok to próba przygotowania dyskietki tak, aby po załadowaniu systemu dysk był widoczny
[#25] Re: A500 kontroler dysku IDE

@TechNineWonder, post #17

Kontroler odpalił Problem był w zworkach.
Na stronie projektu jest dyskietka, która ładuje co trzeba
Po restarcie trzeba tak jak sugerowałeś odpalić AddHD i wszystkie partycje dysku ładnie się podmontują.

Mam taki plan, aby przygotować dyskietkę jak dla Ami600, która po załadowaniu załaduje WB z dysku. Czy to możliwe ? Masz pomysł jak to zrobić ? Może coś podpowiesz ?

Może jeszcze ktoś ma pomysł jak to zrobić i podpowie

Wiem, że kick 3.1 z jakąś tajemniczą modyfikacją o której napisał @kataklysm
autor wątku: link radzi sobie z tym. Lecz nie chce się podzielić wiedzą co trzeba zmodyfikować. Dla mnie na początek wystarczy dyskietka.

Poproszę o podpowiedzi
[#26] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #25

Coś tam pisze na a1k jak przygotować ten kick. Ale musiał bym zresetować pass, nie wiem co jest na tej dyskietce do botowania. Wklej najwyżej ss z niej, spać mi się chce nie che mi się myśleć wczoraj znalazłem stronę autora portu UAE na Risca.

Na jakim etapie teraz jesteś przeczytałeś cały temat na A1k?
[#27] Re: A500 kontroler dysku IDE

@TechNineWonder, post #26

Tak, kolega kataklysm zrobił modyfikowany kickstart, gdzie ide.device jest już w ROMie.

Kiedyś interesowałem się tematem "na sucho", tzn. czytałem instrukcję jak zrobić modyfikowany kickstart - narzędzia do tego sa chyba nawet na aminecie; pozwalają rozpakować ROM do modułów z jakich się składa i potem złożyć sobie z powrotem w ROM, z innymi modułami.

Link do instrukcji napisanej przez siebie linkował kiedyś tu na PPA któryś z kolegów.... O! znalazłem : Edycja kickstartu.
[#28] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #24

Koledzy

Czy testował ktoś może ten kontroler z SD2IDE ?

link

Po podłączeniu tego konwertera kontroler chyba się blokuje, zapala się dioda aktywności i to wszystko. Nie wiem czy problem jest w konwerterze czy w nieodpowiednio sformatowanej karcie SD

Jeżeli ktoś testował proszę podzielić się wynikami

Pzdr
WM
[#29] Re: A500 kontroler dysku IDE

@wojtek_77, post #28

Ja mam taki i działa dobrze.
A dobrze go podłączyłeś ?
[#30] Re: A500 kontroler dysku IDE

@Amigo-A1200-040, post #29

Dziala na Amidze 600. Uzylem systemu plikow pps3 i dlatego sie zastanawiam czy to kwestia sposobu sformatowania karty SD czy tez samego kontrolera.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem