kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] [a2000] przestrzeń adresowa Z2
Zamierzam do swojej Amigi 2000 wrzucić:

- kontroler SCSI z 4MB RAM na pokładzie;
- Retina Z2/4MB
- emulator PC C= 2286 (ztcw, pożera maks. 2MB przestrzeni adresowej)

Czy ma to szansę zadziałać czy ograniczyć Retinę do 2MB (albo kontroler SCSI)?
[#2] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_arti, post #1

Nie wiem, jak z pamięcią karty graficznej, ale ja miałem problemy z uzyskaniem nawet 8MB pomimo obecności (sumując) na różnych kartach. Ostatecznie Mam A2360 ze swoimi 4MB + 4MB na Suprze RAM (mam na niej 8MB, ale wyłączyłem połowę). Na kilka kart, które testowałem adresowanie bywało czasami kłopotliwe, czyli konfliktowe. Najlepiej jeśli byś miał je w rękach i sam wpiął i sprawdził. Niestety nie mam mojej pani ze sobą (zdecydowanie za dużo waży ten klejnot na zabranie w walizce), bo bym ci posprawdzał adresowanie konkretnych kart - mogłoby się przydać do dalszej oceny.

Ale Skiba powinien poratować ze swoim "haremem" OK

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 18:58:18 przez Umpal
[#3] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_arti, post #1

Raczej nie zadziała, z tego co zaobserwowałem, to emulatory potrzebują 2,5MB przestrzeni adresowej.
U siebie miałem A2630 4MB, A2058 4MB, A2091 2MB i A2088XT, wszystko działa ale gdy jest ustawione 2MB, 2MB i 1MB. Ustaw kontroler na 2MB i Retine tak samo, potem możesz spróbować dodać 2MB na SCSI i zobaczysz czy zadziała.
[#4] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_Skiba, post #3

Tylko muszę jeszcze ogarnąć, co z tej Retiny wyjąć, żeby było 2MB
[#5] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_arti, post #4

Co drugą kostkę :)
[#6] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@SuperBuster, post #5

OK!
[#7] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_arti, post #6

A ja używam GVP scsi z 8mb ram i retina z2 z 4 mb, działa poprawnie.
jak wepnę A2088 to już jej poprawnie nie wykrywa. Na razie wyciągam GVP i startuje system z dyskietki.

P.S. bawiłem się dziś tym emulatorem, udało mi się podpiąć stacje3,5 jako A: i uruchomić kartę graficzna isa 16bit, mimo że A2088 jest 8bitowym emulatorem.
Jeszcze czeka kontroler dysków na isa może też zadziała. Ktoś sprawdzał?
[#8] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@Risc, post #7

Ja nie sprawdzałem ale daj znać. Może sieciówkę uda ci się odpalić pod Amigą OK
[#9] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_arti, post #4

Nie mam pewności, ale wydaje mi się, że Retina działa tylko w trybie segmented mode, więc tutaj nie trzeba redukować pamięci.
[#10] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@_arti, post #8

sieciówka 3com tez jest, czeka w kolejce. Może amiga z niej będzie umiała skorzystać.
[#11] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@Risc, post #7

Zadziała i to elegancko, lecz:
1. Najlepiej jak masz kontroler IDE/SCSI na ISA z własnym biosem
2. Dowolny kontroler na ISA + karta sieciowa na ISA z podstawką na bootrom i tam wkładasz zaprogramowany układ z uniwersalnym biosem który przejmuje całkowicie obsługę twardego dysku, trochę grzebania jest ale działa to całkiem sprawnie. Najlepiej zamiast kontrolera IDE użyć karty dźwiękowej SB16 ale tej co ma kontroler IDE dodatkowo ustawienia przerwań i I/O zworkami z tymi PnP jest problem i też mają kontroler IDE lecz secondary.
Swego czasu używałem w A2000 A2386 z modem na 16MB, SB AWE64, karta graficzna V7 Mirage 2MB, karta sieciowa 3Com z uniwersalnym biosem i zwykły kontroler IDE/FDD (musiałem dolutować 5 slot ISA) dodatkowo usunąłem z A2386 generator kwarcowy 16MHz od taktowania szyny ISA a ta z kolei była taktowana z karty graficznej co owocowało 4-roktrotnym przyspieszeniem wszystkiego, ładowanie Win95 to dosłownie kilka sekund. Na tą chwilę zaniechałem tego projektu gdyż mam kartę Vortex Golden Gate z 486SLC2 50MHz.
[#12] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@Risc, post #10

Tak jak najbardziej, mając bridgeboard można korzystać z karty sieciowej na ISA pod Amigą, wolno ale działa :)
[#13] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@superbonio, post #11

S-Bonio, opowiadałeś mi tę historię na ostatnim AmiParty - fascynujący eksperyment, uwielbiam takie kombinowanie OK. Co prawda entuzjazm trochę opada po tym, jak już się to zmontuje, ale stymulacja chemiczno-emocjonalna towarzysząca w trakcie nie ma sobie równych
Niech nam ktoś powie, że Dwutysiączka nie jest piękna do takiej fantazji w serduszkach
[#14] Re: [a2000] przestrzeń adresowa Z2

@superbonio, post #11

dodatkowo usunąłem z A2386 generator kwarcowy 16MHz
od taktowania szyny ISA a ta z kolei była taktowana
z karty graficznej co owocowało 4-roktrotnym przyspieszeniem
wszystkiego

To mnie bardzo zainteresowało. Czy można zrobić podobny myk z A2286?

Ja mam włożone aktualnie - SCSI od Adapteca, grafikę Trident i sieciówkę Realteka. Trochę brakuje jakiejś fajnej karty dźwiękowej albo rozszerzenia pamięci no ale slotów ISA się nie wyczaruje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem