kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Furia EC020 dodatkowe chłodzenie
Witam.
Pytanie kieruję do posiadaczy ww. karty turbo. Czy macie jakiś dodatkowy wentylatorek do furii czy wystarczą oryginalne radiatory ?
Pozdrawiam
[#2] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Bartek2075, post #1

Cześć.

Zależy co i jak długo robisz. Osobiście jestem zwolennikiem chłodzenia wszystkiego. Używam Furii z FPU do renderów 3D (swoją drogą, jak wrzucić coś do działu graffiti, bo mam coś dla Was z okazji nadchodzących Świąt?), więc zależy mi na jak największej stabilności sprzętu podczas całego procesu.

W taki weekend sprzęt chodzi po kilkanaście godzin na dobę i nawet po przyłożeniu ręki można wyczuć, że nad Furią jest dość ciepło. Jakieś śmigiełko więc nie zawadzi. Zwykły wiatrak 40x40x10mm (Fander, Zephyr) przylepiony do obudowy A600 robi już dużą różnicę.

Po dorzuceniu na radiatory wiatraków 40 i 30mm jest jednak jeszcze lepiej, choć radzę przy tym rozwiązaniu uważać na taśmę od klawiatury. Najlepiej zabezpieczyć ten wiatrak kawałkiem plastiku - tak jak ma to miejsce w wentylatorach od zasilaczy.
[#3] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Bartek2075, post #1

Ja mam furię ( z FPU, rev 2 ), bez żadnego chłodzenia, i jak do tej pory nie zaobserwowałem żadnej zwiechy, o którą można by podejrzewać przegrzaną Furię. Fakt - nie zapuszczam kilkunastogodzinnych renderow, a maksymalna sesja to kilka godzin z WHDLoad czy AsmONE.
Generalnie karta stabilna do bólu (choć pierwsze wersje podobno miały duże problemy, do poszukania na forum).
[#4] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Bartek2075, post #1

Miałem swego czasu problemy z Furią. Mimo solidnego radiatora po około godzinie z rejonu nad kratkami wentylacyjnymi było wyczuwalne spore ciepło i sprzęt tracił stabilność. Nie renderuję mimo iż mam wersję 28mHz rev.1 z FPU. modki, gry, animacje, Scala kilka godzin pracy. Karta pracuje stabilnie. Nadal pracuję bez wspomagania wiatrakami. Może to zasługa wymienionych kondensatorów trudno powiedzieć a może potraktowanie całej płyty środkiem czyszczącym. Również jestem zwolennikiem zbijania temperatury w miarę możliwości i jak tylko nabędę odpowiednią przejściówkę aby wyciągnąć zasilanie z gniazda przeznaczonego na stację dyskietek to zamontuję tam wiatraczek.
[#5] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Bartek2075, post #1

Furia ma generalnie wystarczający wentylator, ewentualne niestabilności związane z temperatura mogą wynikać z tego, że to są podkręcone procesory.

Dobrze by było jednak zamontować wentylator, który miesza ogólnie powietrze w całej amidze (może jakaś dmuchawka od laptopa) jeśli już ktoś koniecznie się martwi.
[#6] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Bartek2075, post #1

[#7] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Boboo_SK, post #6

Furia 030??!!!

What date you plan to finish the project, can't wait for this!
[#8] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@sanjyuubi, post #5

Chciałem napisać radiator, nie wentylator.
[#9] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Boboo_SK, post #6

Niesamowite, szykuje sie najszybsza karta real CPU dla A600 w historii, szybsza niż stare Apollo 030/40 i ACA630! Z FPU i MMU. Tylko żeby pamięci bylo więcej niż 8MB.
Szykuje się prawdziwy hit, oby udalo się dowieźć projekt do finału - a jak widać jest juz działający prototyp!
[#10] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@Boboo_SK, post #6

Im using Furia 020 but cant wait for 030 :)
[#11] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@vojo, post #9

Jak widać na załączonych przez Bobbo zdjęciach nadal będzie 8mb fast i chyba dla osób czekających na Vampire mamy gotową alternatywę tylko radzilbym się spieszyć zanim resztki Furii znikną i wyniknie podobna sytuacja jak z Vampire czyli duża kolejka i pozostanie nam tylko rynek wtórny
[#12] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@miro_78, post #11

Ale jak się spieszyć, skoro póki co tego nie można kupić, ani nawet zamówić?
Może @Lotharek znowu zajmie się produkcją, a @ITU dystrybucją, przy Furii 020 z mojej (żabiej) perspektywy wyszło to super.
[#13] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@vojo, post #12

Furia 030 była zrobiona już jakiś czas temu, jednak nie mogła ujrzeć światła dziennego w związku z umową dotyczącą Furii 020.
[#14] Re: Furia EC020 dodatkowe chłodzenie

@vojo, post #7

I am considering porting prototype Furia 030 for the A500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem