kategoria: A600
[#1] Loadmodule - freeze
Przygotowałem sobie na WinUAE kartę SD 32GB.
Podział na 3 partycje (wszystko PFS3): 2G, 2G, reszta ok 22G.
Zainstalowany czysty Workbench 3.1 (40.42).
Kickstart 3.1 dla A600 (40.63).
Furia 020 na pokładzie.

Do fabrycznej startup-sequece dopisane tylko na samym początku:
c:loadmodule devs:scsi.device

Ładowany scsi device w wersji 43.45 (BB2)

Na WinUAE wszysko działa.
Na A600 - partycje w boot-menu są widoczne, ale na starcie następuje freeze - czarny ekran. Próba odpalenia bez startup-sequence zadziałała, po usunięciu z sekwencji startowej loadmodule wszystko się poprawnie załadowało, poza tym ze partycja położona powyzej 4GB jest NDOS (wina starego scsi.device).

Ręczna próba odpalenia
c:loadmodule devs:scsi.device
tez powoduje zawieszenie.

Czy ktoś, coś? Jak załadować to nieszczęsne scsi?

Próbowałem z dwoma wersjami loadmodule, w tym z najnowszą sprzed kilku dni, i kicha :/
[#2] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #1

A spróbuj scsi.device don_adana link
[#3] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #1

masz wersje plyty 2.x ? Jeśli tak to spotkałem sie z info ze tam byla montowana inna wersja ukladu GAYLE. Sam miałem problemy z zamontowaniem na takiej płycie SD popartycjonowane powyżej 2GB. Pomogło popartycjonowanie poniżej 2gb.Niestety innego rozwiazania nie znalazłem. Zmienianie wersji scsi.device nic nie pomagało.
[#4] Re: Loadmodule - freeze

@Stoopi, post #3

Wersja od Don Adan to samo (na winuae działa, na A600 freeze).
Co ciekawe zaobserwowałem przy okazji ze uruchamianie bez s-s działa tylko po starcie po włączeniu zasilania. Jeśli wcześniej było uruchomione normalnie, i nastąpił zwis, to potem Amiga się wiesza czy ze s-s czy bez.

Tak więc wygląda na to ze nowe scsi się ładuje, ale z jakiegoś powodu powoduje zawieszenie systemu.

Co do wersji płyty - mam 2D
[#5] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #1

A spróbuj zrobić systemowa partycję jako FFS?
Przerwa w danych na dysku pomiędzy 3,95-4,05GB. Miejsce to leży odłogiem, niespartycjonowane.
Odpal snoopdos'a przed ręcznym odpaleniem Loadmodule. Może uda się Ci podejrzeć błędy zanim zwiśnie.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 22:34:27 przez Tomski
[#6] Re: Loadmodule - freeze

@Tomski, post #5

Spróbuję z FFS, chociaż FFSa chciałem właśnie uniknąć.
Co do przerwy w okolicach 4GB to mam, chyba ze 300 mega :/

Zdemontowałem kartę turbo jeszcze, ale efektu to nie dało niestety.
[#7] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #6

Partycja systemowa w FFS niestety tez nie pomaga - następuje freeze.

Upewniłem się jednak, że problem nie jest związany z samą komendą LoadModule.
Wywaliłem je ze s-s i poszedłem na piechotę.
Samo
loadmodule devs:scsi.device NOREBOOT
nie robi problemu.
Wiesza się dopiero jak zrobię reset z klawiatury, albo komendą reboot.
I to dopiero wtedy jak zaczynają się operacje na dysku, czyli w momencie kiedy nowe scsi.device zaczyna pracować :/
[#8] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #7

Hmm... A gdyby tak nie ładować scsi.device przez loadmodule, ale połatać kickstart w pliku (remusem?) i załadować cały kickstart za pomocą
furiatune maprom poprawiony_kick31.rom

?
Jakby ktoś miał taki KS w pliku NA PRÓBĘ użyczyć byłbym wdzięczny.

Inny pomysł (w sumie chyba lepszy) jaki mi przychodzi do głowy to zainwestować w Kickstart z Cloanto
Allegro.
Jakie tam jest scsi.device, obsłuży kartę 32G i partycje 20G?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 23:27:59 przez vojo
[wyróżniony] [#9] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #8

Wysłałem Ci na maila kick dla 020 z modułami cosmosa oraz 2 z bibliotekami workbench.library i icon.library jako że nie ma ich w romie musisz je wrzucić do libs:oraz nowszy setpatch wymagany ze względu na nową graphics.library . Zobacz czy działa.
[#10] Re: Loadmodule - freeze

@HanSolo, post #9

@HanSolo - dzięki, pięknie zadziałało!!

A podsumowując wątek:
LoadModule (w różnych wersjach) za cholerę nie działało z moją Amigą 600, i nie dało rady załadować poprawionego scsi.device w wersji obsługującej duże dyski.

Na szczęście mając na pokładzie Furię, a w C: program Furiatune z opcja maprom, udało się załadować cały Kickstart, zawierający właściwe scsi.device (i przy okazji kilka innych rzeczy).

Okazało się że furiatune nie resetuje sama Amigi (po włączeniu łądował się system w starej wersji, z kości na płycie) i konieczny jest ręczny reboot - jeden IF w startup-sequence załatwił sprawę (jeśli po ładowaniu kickstartu jest scsi.device w wersji niższej niż 43 następuje reset).

A LoadModule do kosza :)

Poniżej na obrazku zmodyfikowana startup-sequence i otwarta w WB partycja 25G w PFS3 :)

[#11] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #10

Jak się ten kickstart sprawuje możesz zrobić jakieś testy sysspeed'em i porównać standardowy kick z tym nowym? Używasz amigaos 3.9 ? Bo ten kick jest właściwie pod niego. Jak zainstalujesz boingbagi to wyrzuć z devs:Amiga ROM Update bo będzie konflikt i guru. Zawartośc tego pliku jest już w custom kickstarcie.

Aha intuition.library w tym kicku zawiera błędy więc jak coś zauważysz to zgłoś je.
Jak chcesz to mam jeszcze nowszą icon.library (jeszcze szybsza)

Weź zrób version intuition.library chciałbym zobaczyć czy się załadowała.
pozdro

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 10:01:03 przez HanSolo
[#12] Re: Loadmodule - freeze

@HanSolo, post #11

Nie mam tam OS3.9, póki co jest wrzucony czysty 3.1.
3.9 mam oryginalny, ale nie zamierzałem instalować na A600 - to może być jakiś problem w konfiguracji z tym ROMem? Póki co nie zauważyłem problemów.

Bo generalnie zastanawiam się nad kupnem tego romu od Cloanto, z poprawionym scsi.device, zwłaszcza że jak piszesz intuition jest zbugowana, a ja nie jestem pewien czy będę potrafił właściwie zdiagnozować ewentualne problemy i ich źródło :/

Ale sysspeeda zapuszczę, na obu wersjach kickstartu. Intuition tez sprawdzę.
[#13] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #12

Nie wiem czy są jakieś problemy na 3.1 z tym romem. Gdyby intuition sprawiała problemy to mogę zbudować kickstart z oryginalną intuition. Tego romu colanto nie opłaca się kupować jakbyś miał koprocesor to już lepiej w hsmathlibs zainwestować, bo nie ma tam nic ciekawego poza nowszą expansion.library ,ale nie wiadomo co tam zmieniono.
[#14] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #12

Zakup i sprawdź - zawsze możesz oddać bez konsekwencji do 14 dni. Pełną listę zmian w stosunku do oryginału masz na stronie Cloanto.
[#15] Re: Loadmodule - freeze

@HanSolo, post #13

Hmm... nie wiem czy nie za szybko pochwaliłem ten ROM za brak problemów. Jeśli to nie problem - możesz zrobić wersję z oryginalną intuition?

Zainstalowałem MagicWB i się system nie podnosi. Pokombinowałem trochę i wygląda na to że wiesza się na linii ze startup-sequence:
run >nil: c:MagicWB-Demon (...)

Po zakomentowaniu system wstaje (ale z błędnymi kolorkami).

Dodatkowo w Boot-menu kursor się krzaczy - jest normalna czerwona strzałka, a pod nią kolejne sprite'y: wskaźnik busy, a pod nim śmieci do samego dołu ekranu :/

Jedno i drugie obstawiam błędy w intuition.

Edit: wersja intuition jaka się ładuje to 40.86

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 00:10:01 przez vojo
[#16] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #15

Witam wszystkie kicki zawierają nowy exec ale stare intuition ze względu na brak miejsca musiałem wyrzucić kingCona. Kick #1 zawieera scsi.device 52.xx z amiga os 4.1 classic ppc , kick#2 zawiera scsi.deiveice od cosmosa a kick #3 od don_adana trudno powiedzieć króre jest najlepsze trzeba samemu sobie sprawdzić i zrobić benchmarki. Podziel się swoimi wynikami. Co do magicWB jest to stary pakiet i amigaos 3.9 zawiera w sobie jego elementy nawet jest opcja w prefs/workbanch by ustawić tam te kolorki. Także myśle że nie jest to wina bibliotek cosmosa, a niedopasowanie wynikające z tego że ten rom jest dla amiga os 3.9 bb2. Powiedz czy na tym kicku ten deamon-magicwb się uruchomił.
[#17] Re: Loadmodule - freeze

@vojo, post #1

First
Loadmodule ... set

after
Furiatune ... set

next
Setpatch ... set

last
Workbench ... commands


PS: if use Gayle-01 on board may be set "ide on", Gayle-02 must be "ide off"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 07:22:41 przez Boboo_SK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem