[#1] Pytanie do tych "od dzwieku" :)
Czesc
chcialbym dodac jakies odglosy do moich wypocin nad ktorymi teraz spedzam czas a ze na audio sie nie znam wogole potrzebuje zapytac.

Jakie ograniczenia musi spelniac "odglos" by nadawal sie na amige jako sampel? Chodzi mi mono/stere, bitrate, czestotliwosc chyba i co tam jeszcze jest.
Dajmy na to ze mam program Audaciti i wgrywam do niego 2 sekundy odglosu zamykanych drzwi - jakie parametry poustawiac i w jakim formacie nagrac by nadawalo sie na amige 1200.

Dzieki.
[#2] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@peceha, post #1

Każda Amiga odtworzy Ci próbkowanie mniej więcej do 28 kHz. Częstotliwość odtwarzania zmienia się programowo, więc o ile dźwięk nie musi stroić muzycznie, to dowolna częstotliwość od powiedzmy 6 do 24 kHz da radę i jest to kompromis między wielkością pliku, a jakością. Amiga 1200 gdy pracuje w trybach graficznych 31 kHz, może odtwarzać do 56 kHz (DMA dźwięku jest powiązane z DMA obrazu). Dźwięk zasadniczo jest 8-bitowy, za pomocą tricków można uzyskać [pseudo]14-bitowy.

Wybór formatu i mono/stereo zależy też od oprogramowania. Z tego co pamiętam używasz Hollywood, a ten z kolei pewnie używa AHI. No i pytanie jakie formaty Hollywood akceptuje...
[#3] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Krashan, post #2


... Sample formats that are supported on all platforms are RIFF WAVE, IFF 8SVX, IFF 16SV, and sample formats you have a plugin for. Depending on the platform Hollywood is running on, more sample formats might be supported. For example, on Amiga compatible systems Hollywood will be able to open all sample formats you have datatypes for as well ...


Tak Hollywood uzywa AHI. Dzieki za podanie tych wytycznych - zaraz zobacze co uda mi sie uzyskac. Oczywiscie dzwieki o jakich tu mowie to nie jakies wysokie loty ... - wazne by byly zrozumiale.
[#4] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@peceha, post #3

W typowych przypadkach dla Amigi bez karty muzycznej najlepszy jest format IFF 8SVX (dla mono może być również AIFF 8-bit), bo wtedy dane dźwiękowe są w postaci bezpośrednio akceptowanej przez układ Paula i nie trzeba konwertować. Ale nie wiem, czy Hollywood nie robi jeszcze jakiegoś wewnętrznego przetwarzania. No i po drodze jest jeszcze AHI, które też swoją dolę mocy procesora zabiera...

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:19:01 przez Krashan
[#5] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Krashan, post #4


to sa dostepne AIFF (uzywajac ffmpeg-a). Czy jedno znich odpowiada IFF 8SVX lub temu drugiemu 8mio bitowemu? - to chyba te dwie pierwsze pozycje? sprawdze
[#6] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Krashan, post #4

dzieki Krashan, wszystko dziala jak nalezy - zaraz zapodam nawet filmik z efektem specjalnym :) - tzraskaniem drzwiami

oto i on:
link

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 18:03:59 przez peceha
[#7] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@peceha, post #6

Bez urazy ale to w żaden sposób nie przypomina trzaskania drzwiami. Słychać tylko puste dudnienie. Zdejmij niskie częstotliwości albo nagraj to jeszcze raz.
[#8] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Sounder, post #7

Hehe, dzieki za komentarz :)
Moglbys mi wyjasnic JAK zdjac niskie czestotliwosci?? Wybacz ale dzwieki to nie moja dzialka (mam audaciti wiec tam moglbym to poprawic).
[#9] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@peceha, post #8

W menu EFFECT powinien być equalizer. Pobaw się suwaczkami pierwszymi od lewej, przesuwając je w dół. Ewentualnie odezwij się do mnie na priv do Ci nagram profesjonalnym rejestratorem trzaskanie drzwiami... o ile takie drzwi w domu mam
[#10] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@peceha, post #8

Qrde fajne Ci to wyszło :)
[#11] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Sounder, post #9

Zmiana suwakami w equalizerze wiele nie wniosla ale przyspieszylem nieco calosc i dzwiek sie "wycienil" szeroki uśmiech -no i dodalem takze "footsteps" ktore tez ich za bardzo nie przypominaja niestety. Jednak na audio przyjdzie kolej pozniej. Teraz dodalem tylko po to by zobaczyc jak bardzo spowolni calosc.

#10
Dzieki.
Mysle ze juz wiecej nie wycisne z tego co mam - przynajmniej da sie juz poruszac w normalnym tempie (razem z wyswietlaniem na ekranie).
Teraz pozostaje mi dodac potworki i ustalic reguly poruszania wszystkim.
[#12] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@peceha, post #11

Tu jest ciekawy zbiór informacji (nie tylko o amidze) oraz info dzwięk real A500 vs PC UAE
[#13] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@AmigaPL, post #12

Sorry, ale już ten pierwszy rysuneczek z wykresami daje do zrozumienia, że gość nie ma pojęcia o czym pisze.
[#14] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Krashan, post #13

A możesz wyjaśnić co jest nie tak ? tak z ciekawości dla potomnych
Dzięki
[#15] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@AmigaPL, post #14

Autor założył że pecety nadal używają wyłącznie PC speakera :)
[#16] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@AmigaPL, post #14

Wyjście dżwięku z WinUAE nie jest jednobitowe tylko 16-bitowe. Gdyby chcieć narysować ten przebieg tak, jak on rzeczywiście wygląda, to w tej skali rysunku nie byłoby widać żadnej różnicy między przebiegiem zgrywanym z Amigi, a przebiegiem zgrywanym z WinUAE.

Przy czym ja nie twierdzę, że takiej różnicy w ogóle nie ma. Ale nie znajdziemy jej, jeżeli przebieg z Amigi zsamplujemy w 44.1 kHz nawet najlepszym interfejsem audio. Jeżeli już analizować takie niuanse, to trzebaby dać przy badaniach porządny oversampling, tak z 64x.
[#17] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@Krashan, post #16

Chyba chodziło mu o pokazanie sygnału analogowego i cyfrowego a nie rozrysowanie sygnału 1 bitowego
[#18] Re: Pytanie do tych "od dzwieku" :)

@AmigaPL, post #17

A to już zgadywanka. W każdym razie zrobił to źle. Zresztą sygnał z Amigi też ma cyfrowy rodowód... Zasadniczy problem przy emulacji Pauli polega na tym, że każdy z 4 kanałów może pracować z inną częstotliwością próbkowania, w dodatku każdą z tych czterech częstotliwości można (i robi się to prawie zawsze) zmieniać „w locie”. Wyjście dżwięku z WinUAE ma stałą częstotliwość próbkowania, więc symulację tych zmian robi się poprzez resampling. A resampling z definicji jest operacją stratną.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem