[#1] Amiga 500 - czarny ekran
Problem: po włączeniu Amigi (konkretnie Amiga 500+) pojawia się czarny ekran i na tym komp wisi. Co ciekawe, po podpięciu ACA500 Amiga odpala i działa normalnie. Wymieniałem procesor i kickstart, nic nie pomogło. Do płyty podpięte jest rozszerzenie Elbox 2MB, jeśli to ma jakieś znaczenie - kabelki przylutowane do JP2 i JP8 na płycie.
Gdzie może tkwić źródło problemu?
[#2] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #1

A wyjmowałeś rozszerzenie Elbox?
[#3] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@SuperBuster, post #2

nie wyjmowałem, bo musiałbym odlutować kabelki od płyty i spowrotem złączyć 2 rozcięte wcześniej piny JP2, a przy moich zdolnościach w obsłudze lutownicy to ta płyta zaraz po tym będzie się nadawać na śmietnik, więc wolałbym uniknąć odłączania Elboxa.

Edit. Dodam, że pod Workbenchem dyskietki są czytane i programy z nich uruchamiane bez problemów. Kłopot jest tylko z bootowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:09:03 przez snajper
[#4] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #3

***ups, sorry, to o flopku mi się omyłkowo napisało, bo z dwoma problemami naraz walczę :)
[#5] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #4

A w celach testowych odłącz elbox. Ale kabelki zostaw. Ciekawe czy ekran z czarnego zmieni się na inny?
[#6] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@SuperBuster, post #5

dalej jest czarny.
[#7] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #6

Fakt, że na zewnętrznym procesorze rusza, sugeruje jakiś problem w tym miejscu. Nie z pamięcią. Ponieważ procesor wymieniłeś i nadal jest to samo, sugerowałbym sprawdzić zasilanie - czy masz właściwe napięcie na nóżkach VCC. może kondensatory padły.
[#8] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@perinoid, post #7

Oczywiście zasilanie procesora.
[#9] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@perinoid, post #8

Albo podstawka padła, ja miałem taki przypadek w A500+
[#10] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@perinoid, post #7

a gdzie można znaleźć listę napięć? Szukam po googlach, przejrzałem "Amiga 500 Plus Service Manual" i nic na ten temat nie znalazłem
[#11] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #10

.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:36:34 przez SuperBuster
[#12] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@perinoid, post #7

dobra, pomierzyłem już te napięcia. Na obu nóżkach VCC jest 5V, czyli tak jak powinno.
[#13] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #12

No to ja z moją wiedzą wymiękam. Myślałem jeszcze o kwarcu zegara, ale to by trzeba było sprawdzić z oscyloskopem, a poza tym może nie mieć związku... Aczkolwiek, kto wie...

Jeszcze jedno pytanie - jak odpalasz kompa bez ACA to jak się zachowuje dioda power? Powinna najpierw zaświecić się z połową intensywności, a dopiero po chwili rozjaśnić na całego.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 21:57:39 przez perinoid
[#14] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #1

Weź schemat w ręce, prosty miernik i posprawdzaj przejścia od procka
[#15] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@perinoid, post #13

bez ACA500 światło diody po włączeniu Amigi nie zmienia intensywności.
[#16] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #15

To znaczy, że procek nie odpala... Źle.
[#17] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #1

Wyłączyłeś na aca wbudowany kickstart?
[#18] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@sanjyuubi, post #17

nie wyłączyłem, ale co ma do tego ACA, skoro ją przy próbie uruchomienia Amigi w ogóle odpinam?
[#19] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #18

jest! Po odpięciu rozszerzenia Elbox *i układu z Garym* Amiga się uruchamia! Tańczący banan
Więc jednak to rozszerzenie coś haczy, tak jak mówił SuperBuster. Tylko co może być nie tak? Jakiś kabelek źle zlutowany?
[#20] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #19

może to rozszerzenie na Zipach już pada ?
źle kabelki przylutowane to byś miał bład pamieci przy autotescie (zielony,żółty,fioletowy,czerwony)
[#21] Re: Amiga 500 - czarny ekran

@snajper, post #18

Tyle, że można wyeliminować niedziałający kickstart?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem