kategoria: A500
[#1] Amiga 500+ Nie działają klawisze przerwana ścieżka?
Nie działają klawisze z,a,q,1. Po rozkręceniu klawiatury na folii znalazłem takie coś, ścieżka niby zgadza się z liniami dochodzącymi pod te klawisze. Czy wg Was ta ścieżka może być przerwana? Jeśli tak, to czy mogę po tej stronie ścieżki (góra folii z którą stykają się młoteczki) przeciągnąć klejem elektroprzewodzącym?
[#2] Re: Amiga 500+ Nie działają klawisze przerwana ścieżka?

@Schizo_, post #1

Folia klawiatury w A500 w moim przypadku była tak uszkodzona, ze nie działała większość klawiszy, to co pokazałeś na zamieszczonym zdjęciu wskazuje na uszkodzenie folii. Po naprawie wszystko sprawne.

Tak pokrótce co zrobiłem w celu naprawy folii klawiatury w mojej A500 8A.1 (jak by co to doprecyzuję - to było na szybko na pw wysłane kiedyś w ppa.pl więc proszę o wyrozumiałość)

1. Zdjęcie folii z góry w jak największej rozdzielczości.
2. Wydruk na kolorowej drukarce - nawet pocięte aby było większe niż format A4.
3. Analiza ścieżek z niedziałających klawiszy - najlepiej kolorowymi cienkimi pisakami każdy innego koloru.
4. Sprawdzenie gdzie idą z czym się łączą podejrzane ścieżki z niedziałających klawiszy - chodzi o kolejne linie przy wyprowadzeniu folii do układu klawiatury.
5. Pomiar miernikiem przejścia między poszczególnymi stykami klawiszy na follii a zakończeniem idącym do elektroniki - miernik powinien wykazywać jakieś wartości poniżej 200 Ohm aby klawisze działały poprawnie, zazwyczaj mniej np. 100 Ohm w zależności od długości ścieżki, jeżeli między dwoma krańcowymi punktami nie ma przejścia to znaczy, że po drodze jest przerwa.
6. Za pomocą lupy sprawdzić całą ścieżkę i znaleźć zniszczone (odbarwione punkty) - tam może być defekt.
7. Uszkodzone miejsce zdrapać od góry folii delikatnie żyletką - zmierzyć po lewej i prawej stronie przejście z tego miejsca do miejsc krańcowych czyli do klawisza lub z drugiej strony do wyprowadzenia na elektronikę.
8. Jeżeli będzie przejście z tego "zdrapanego" miejsca w daną stronę to znaczy, że udało się zlokalizować przerwę.
9. Zdrapane miejsce z obu stron uszkodzenia tak po 2mm z każdej strony połączyć klejem do ogrzewania szyb na bazie srebra (koszt około 18-25zł za małą fiolkę).
10. Zabezpieczyć sąsiednie ścieżki najlepiej szkotem (nakleić po obu stronach w pobliżu uszkodzenia).
11. Do naniesienia tego kleju najlepiej użyć coś z łagodnym zaokrąglonym końcem wielkości końcówki z wkładu długopisu (najlepiej aby nie połączyć przypadkiem sąsiednich ścieżek). Nie trzeba tego zbyt szeroko nanosić, ja to robiłem igłą ale wizualnie wyszło brzydko bo nierówno i szeroko, lepiej użyć czegoś z plastikową końcówką i mało kleju nabierać aby gdzieś nie spadło na folię bo tego nie można wyczyścić rozcieńczalnikiem - folia się rozpuści.
12. Klej schnie trochę, więc faktycznie przejście będzie dopiero po godzinie lub dwóch, czasami szybciej, przed wyschnięciem nie będzie przejścia.
13. Nie wolno folii ruszać od spodu.
14. Aby wykluczyć podobne uszkodzenia w przyszłości spowodowane oddziaływaniem blachy znajdującej się pod folią najlepiej wykleić ją szeroką taśmą samoprzylepną aby nie było styku blachy z folią klawiatury.
[#3] Re: Amiga 500+ Nie działają klawisze przerwana ścieżka?

@Adinfo, post #2

Bardzo Ci dziękuję za pomoc i cenne informacje w tym temacie. Zmostkowałem tę felerną ścieżkę i klawisze działają. Odpaliłem dyskietkę z programami narzędziowymi (menu i cała reszta po ang) to okazało się, że pomimo iż klawiatura wizualnie jest QWERTY wklepywanie tekstu wskazuje na niemiecką tzn. QWERTZ. Dziwne.
[#4] Re: Amiga 500+ Nie działają klawisze przerwana ścieżka?

@Schizo_, post #3

pomimo iż klawiatura wizualnie jest QWERTY wklepywanie tekstu wskazuje na niemiecką tzn. QWERTZ
To jest kwestia programowa, pewnie na tej dyskietce jest ustawiona niemiecka mapa klawiatury. Odpal Workbencha i sprawdź.
[#5] Re: Amiga 500+ Nie działają klawisze przerwana ścieżka?

@Schizo_, post #3

Czyli pomogło z przerwaną ścieżką.
Akurat przedwczoraj "uratowałem" A500 rev. 6a z OLX i sprawdzałem klawisze, większość działa, tylko z prawej strony enter i parę innych nie reaguje. Widać nalot i korozję z blachy w tym miejscu. Na pewno będzie przerwa, ale caps lock działa i dioda a w tej wersji folii to najbardziej wysunięta ścieżka po zewnętrznej więc powinienem sobie z tym poradzić. Niestety w firmie Commodore nie pomyśleli aby folia była odizolowana od blachy ze spodu to by takich usterek nie było, zresztą nie mieli pojęcia, że w 2017 roku ktoś będzie miał działającą A500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem