[#1] oscylator
oscylator - za jego pomocą przetaktować można karty turbo, a czy procesory na płytach głównych Amig też? Tzn na jakiej zasadzie się to odbywa - czy wymiana oscylatora dajmy na to na płycie głównej w CD32 na większy zwiększy taktowanie procesora EC020? Może ktoś przyblizyć mi temat oscylatorów?
[#2] Re: oscylator

@zangief, post #1

Oscylator na płytach głównych amig jest wspólnym elementem taktującym całą płytę główną, nie tylko procesor. Zmieniając jego częstotliwość zmienia się również częstotliwość pracy układów dzwiękowych i graficznych (co powoduje w teorii szybsze odgrywanie dźwięku, i zwiększenie częstotliwości synchronizacji obrazu). Oczywiście przy założeniu że po takiej operacji płyta w ogóle ruszy - układy specjalizowane amig klasycznych są raczej niezbyt tolerancyjne dla większych częstotliwości niż znamionowe.

[#3] Re: oscylator

@MinisterQ, post #2

ok dzięki za odp - czyli raczej nie ma co kombinować na płycie głównej -a jak jest z kartami turbo np do A1200- wymiana oscylatora i już szybciej pracuje procek? To chyba zbyt proste...:)??



Ostatnia modyfikacja: 16.01.07 11:22
[#4] Re: oscylator

@zangief, post #3

a jak jest z kartami turbo np do A1200- wymiana oscylatora i już szybciej pracuje procek?

Tak. Pod warunkiem, że procek (i logika karty) wyrobi wyższą częstotliwość.
[#5] Re: oscylator

@Daclaw, post #4

czy jest w takim razie jakaś baza danych w necie na ten temat?, tzn czy są gdzieś zebrane do kupy wiadomości o kartach turbo do Amig i ich barierach jeśli chodzi o zwiekszenie taktowania?



Ostatnia modyfikacja: 16.01.07 15:07
[#6] Re: oscylator

@zangief, post #1

działać nie będzie sam sprawdziłem tona cd32 . Obraz będzie w najlepszym wypadku czarno biały albo w ogóle zniknie synchronizacja i nie będzie nic widać. Natomiast na dowolnej karcie turbo można kręcić.



Benedykt

[#7] Re: oscylator

@zangief, post #5

To zależy nie tylko od typu karty, ale też od konkretnej sztuki. Przykładowo - spotyka się kaert Apollo i BlizzardPPC, na których 040 chodzi na 50MHz. W moim przypadku nie dało się wycisnąć z Apollo więcej, niż 43MHz. Blizzard nie pozwolił nawet na tyle, kończąc swoje możliwości na 40MHz.

Jedyny pewny sposób to eksperyment. Wbrew pozorom jest on zupełnie niegroźny dla karty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem