kategoria: A500
[#1] Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a
Cześć wszystkim.
Kupiłem okazyjnie dwie Amigi:
1. Amiga 500 rev 6a kick 1.3
2. Amiga 500 rev 5 red led kick 1.2

1.Amiga 500 rev 6a nie działała co zresztą facet mnie poinformował.Odpalał kilka lat temu ja i działała,a jak ostatnio ją odpalił,to wyświetlił się zielony ekran,a dioda od klawiatury miga dwa razy.Amiga miała plomby,więc nikt w niej nic nie grzebał.
Co mogłem zrobić,to sprawdziłem Agnusa na innej płycie i działa,sprawdziłem resztę układów na podstawkach i też działają w sprawnej Amidze.
Wszystko wyczyściłem,no,ale nadal ten sam problem.
Więc wpadłem na pomysł i wyciągnąłem z mojej sprawnej Amigi 4 kostki pamięci co mam na podstawkach.Po kolei na barana przykładałem jej do tej Amigi rev 6a.
Nadal występuje zielony ekran.

Powiedzcie mi co może jeszcze być nie tak z tą płytą? po oględzinach wygląda naprawdę bardzo ładnie ta płyta.Widać,że leżakowała w domu,a nie w piwnicy.
Ja obstawiam,że może poszły te dwa kondensatory co są w sąsiedztwie z pamięcią Amigi co o tym myślicie?

2.Amiga 500 rev 5
Ta natomiast działała pokazywała się łapka z kickiem 1.2,ale przestała działać.
Wyjaśnię pokrótce.
Wyczyściłem całą płytę w izopropanolu.Wszystko ładnie wyschło płyta jak nowa.Zresztą za każdym razem tak robię i zawsze sprzęt działał.
Ta natomiast już po wyczyszczeniu nie uruchomiła się.
Teraz przy próbie włączenia Amigi nie włącza się wcale,albo czasem próbuje się włączyć z TV przeskakuje na AV,ale nic się nie dzieje.Natomiast w zasilaczu dziwny cichutki dźwięk się wydobywa takie pykanie,szeleszczenie ciężko to sprecyzować
Zasilacz jest sprawny,bo używam go w sprawnej Amidze.

Co to może być? może kondensator przy zasilaniu? ten duży 3300uf? Bo wcześniej pod nim było kawałek folii izolacyjnej,a teraz nie ma.







Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 11:51:36 przez skofrant
[#2] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #1

Cykanie zasilacza to pewnie jakieś zwarcie.
[#3] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #1

Zielony to błąd ChipRAM. Władanie dobrych kości "na barana" przy uszkodzonych tych na płycie wcale nie musi pozwolić na odpalenie komputera. Trzeba wylutować te co są na płycie. Opcją alternatywną jest włożenie rozszerzenia pod klapkę i zmiana ustawień zworki bodajże 3, żeby komputer brał w pierwszym rzędzie pamięć z rozszerzenia, a tą z płyty jako dodatkową.

Tak obstawiam.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:10:20 przez perinoid
[#4] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@perinoid, post #3

Rozszerzenie mam 512Kb to najpierw zrobię opcje alternatywną,to co wspomniałeś.
Zworka jp3 która odpowiada za to żeby komputer brał w pierwszej kolejności pamięć z rozszerzenia?

Co do Amigi 500 rev 5.to jeśli występuje zwarcie,to obstawiam,że właśnie na tym kondensatorze 3300uF 10V bo przecież nic nie grzebałem tyle,że ją w izopropanolu wyczyściłem płytę.I tak jak mówię pod tym dużym kondensatorem było kawałek izolacji,to wyglądało coś jak tereszpan przezroczysty w silnikach przy zwojach co jest.
Bo coś podobnego jest przy jednym tranzystorze co jest tak wlutowany w pycie głównej i przy nim też jest ten tereszpan.
[#5] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #4

Sprawdź jeszcze czy np gniazda zasilania nie trzeba przelutować, czasami luty przy nim potrafią pękać i wtedy jest problem z uruchomieniem.
[#6] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@MariuszK, post #5

Co do Amigi 500 rev 5 udało się ją ożywić problem leżał po stronie kondensatora 3300uf 10v.Wymieniłem na nowy o tych samych parametrach i Amiga wstała;D
Tamten stary był już na wyczerpaniu a i gabarytowo był dużo większy od nowego co wstawiłem.Teraz ten nowy nie styka się z rezystorem w sąsiedztwie.

Została mi jeszcze Amiga 500 rev 6a.Tu nie wiem ,którą zworkę na płycie Amigi mam przestawić,żeby jako pierwsza brała pod uwagę pamięć z rozszerzenia.
Wtedy będę już wiedział,czy wina leży po stronie pamięci na płycie głównej,czy może też problemem są dwa kondensatory w sąsiedztwie pamięci.

Rozszerzenie Pamięci mam A501.


Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 14:01:12 przez skofrant
[#7] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #4

Jp3 składa się z 4 padów ułożonych w kwadrat. Domyślnie są połączone parami poziomo (dwa górne razem, dwa dolne razem) co według dokumentacji powoduje, że pamięć na płycie jest traktowana jako główna, a na rozszerzeniu jako dodatkowa. Jeśli przetniesz istniejące połączenia ostrym nożykiem (byle ostrożnie, żebyś nic innego nie przeciął) i zlutujesz je w pary pionowo (lewy Góra z lewym dolnym, prawy góra z prawym dolnym) to priorytetowa będzie pamięć na rozszerzeniu, a tą na płycie - dodatkowa.

Tak mówi teoria i schematy.

Jeśli po tej przeróbce komp ci ruszy i zgłosi więcej niż to 0.5 MB z rozszerzenia, to możesz przetestować pamięć np. za pomocą Advanced Amiga Analyzer. Może udać się określić, który chip jest walnięty (raczej parę, z której jeden nie działa). Ewentualnie będziesz wiedział, że pamięć na płycie jest do wymiany.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:54:04 przez perinoid
[#8] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #6

W rev. 6 masz 4 kości Ram. Jeśli wali zielonym ekranem to na 99 % uszkodzenie jest w pierwszych 256kB czyli U16, U17.
[#9] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@Marcin74, post #8

Dzięki serdeczne chłopaki za rade.
To zrobie tak z tą zworką jp3.Sprawdze też tym programem Advanced Amiga Analyzer.
Marcin74 czyli mało prawdopodobne żeby siadły te dwa kondensatory w pobliżu pamięci?
[#10] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #9

Sprawdź jeszcze AGNUSa i GAREgo, często właśnie Agnus nie styka i też powoduje problem z zielonym obrazem.
[#11] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #9

Kondensatory w A500 to ogólnie rzadko się psują i przeważnie tylko wtedy jak się je mechanicznie uszkodzi. Jeśli chodzi Ci o kondensatory C812 i C814 to nawet jeśli straciły pojemność to Ami powinna się uruchomić. Jeśli miały by zwarcie to miałbyś czarny ekran.
Układy specjalizowane sprawdzałeś to pozostaje przerwa na ścieżkach albo uszkodzone kości RAM.
[#12] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@Marcin74, post #11

Poddaje się.Zrobiłem tak ze zworką jp3 po podłączeniu rozszerzenia nadal zielonym po oczach wali.
Kolejny raz dla pewności wyjąłem agnusa i garego i wstawiłem od sprawnej Amigi.Jednak dalej zielony jest.
Przerwę wykluczam,bo nie było wcześniej nic grzebane.Amiga była zaplombowana,a stan płyty bliski ideału.Była po prostu trzymana w bardzo dobrych warunkach.Wiem tylko tyle,że jakiś czas temu była włączana Amiga i działała,a potem przestała.No dziwna sytuacja.
Na rozszerzeniu A501 nic nie robiłem.Są tam zworki jp9,jp1,jp2,jp3
[#13] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #12

Ja pasuję. Sprawdziłbym jeszcze miernikiem, czy dobrze JP3 zlutowane (czy na pewno przecięte co miało być przecięte i czy zlutowane co miało być zlutowane) i jeśli jednak tak, to cofnąłbym zmiany i wysłał płytę do fachowców.
[#14] Re: Amiga 500 rev 5 i Amiga 500 rev 6a

@skofrant, post #12

Jeśli będziesz chciał to mogę Ci naprawić tą płytę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem