kategoria: A500
[#1] Amiga 500 rev 8A problem
Witam.

Dostałem od znajomego Amigę 500 w fajnej rewizji (8A, angielska wersja klawiatury). Wyciągnięta po ponad 20 latach ze strychu. Wymyłem strasznie usyfioną obudowę, sprzęcik ładnie się prezentuje, Amiga odpaliła. Zgłasza się normalnie żebrzącą łapką, stuka stacją prosząc o dyskietkę.

Niestety po włożeniu każdej z około 12 które mam teraz na stanie jest problem objawy takie:

State of The Art: bootuje się pokazuje animację rąk ale po 2-3 sekundach sieczka na ekranie z kresek, a po kilku sekundach miga powerem i reset albo wisi

Technological Death: bootuje wjeżdża logo Technological Death ale uszkodzone (jakby sam kontur, ładuje dane po czym to samo co powyżej.

Vision Megademo IV - bootuje pokazuje napis ze loading another cool vision product i wisi migając powerem

Hardwired - bez włożonego rozszeżenia 0,5 CHIP RAM pod klapką (mam dwa różne, z każdym to samo) pokazuje, że za mało pamięci, po włożeniu wywala FAKE MEMORY LOCATED, ładuje z minute i wisi migając powerem.

Lotus III - coś zabotuje i miga powerem z czarnym ekranem.

Filmbos Quest - to samo co powyżej

North & South - zabootuje pokazuje szary ekran i wisi.

Mam jeszcze dyskietki z oryg Workbenchem ale pomieli i wywala, że błąd na dyskietce.

Podmieniłem układy z innej sprawnej (wszystko co w podstawce, łącznie z Kickstartem) te same objawy. Płyta nie ma wylanych kondensatorów, ogólnie wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, żaden z układów się nie grzeje. Nie podmieniałem jedynie obu CIA. Jak leży sobie ładnie to wyświetla normalnie rączkę z kickastartem v1.3, stuka stacją. To samo na każdym z 3 różnych zasilaczy

Od czasu do czasu po resecie z klawiszy wywala Guru o treści Recoverable Alert. Press left mouse button to continue Guru Medidation #300000001,FFFFFFFF

Pytanie co to może być? Podejrzewam pamięć, ale zanim wezmę się za przelutowanie kości może ktoś wpadnie na jakiś inny pomysł. Być może Amiga jest sprawa, a każda z tych dyskietek co mam jest walnięta (w końcu mają swoje lata) i stąd objawy, ale nie mam jak sprawdzić niestety.

Aha! Stacja dysków też podmieniana, to samo

Pomożecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 19:32:50 przez pajda

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 19:42:14 przez pajda
[#2] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #1

Jakby to była pamięć to by wywalało zielonym ekranem.
Może po prostu trzeba przeczyścić podstawki razem z układami.
[#3] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@Amigo-A1200-040, post #2

Próbowałeś odpalić jakiś porządny tester pamięci? Amiga Advanced Analyzer?
[#4] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@Amigo-A1200-040, post #2

Czyściłem podstawki, nóżki układów też, same układy (oprócz CIA) też podmieniałem.
Przy włączaniu normalnie miga szarościami tak że po kolorach nie wywala żadnego błędu.
[#5] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@perinoid, post #3

Oprócz dyskietek, które wymieniłem, nie mam nic innego ;(
Wygląda na to, że odpala to co jest w bootblocku bo ładować normalnie wszystko zaczyna, ale później wywala.
[#6] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #5

A może stacja dyskietek jest dobita?
Ja miałem podobne objawy na dwóch niesprawnych stacjach (np. losowo wywalające się sceny w "State of the Art" i "9 Fingers"). Po wymianie na nową (przerobioną z pc) wszystko śmiga jak trzeba.

Jeśli to jest efekt błędów odczytu, to dana dyskietka będzie się różnie wywalać za każdym razem (np. raz demo uruchomi się poprawnie, innym razem nie, "kaszana" na ekranie będzie różna i w różnych momentach).
Jeśli to błąd w pamięci, to moim zdaniem za każdym razem błędy powinny być takie same.
[#7] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@poweredjj, post #6

Stacje też podmieniane, czyściłem dla pewności w obu głowice i mechanizmy zachowuje się dokładnie tak samo na obu, zawiesza się w tych samych momentach.
[#8] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #7

Masz tam jakieś rozszerzenie pod klapką? Jeśli tak, to wyjmij i zobacz jak będzie działać na 0,5 mb.
[#9] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@poweredjj, post #8

Nie ma znaczenia, mam dwa różne, z każdym jak i bez nich objawy te same. Jedynie Hardwired wykrywa dodatkową pamięć ale i tak się wywala, bez rozszerzenia daje monit o małej ilości.
[#10] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #9

Z opisu wnioskuję, że stacja nie przesuwa głowicy, albo robi to nieprawidłowo.
Skoro samą stację już podmieniałeś na inną, a układów CIA nie ruszałeś, to czas im się przyjrzeć lub testowo podmienić. Podmień na inne ze sprawnej amigi.
[#11] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #9

Podmień CIA. Jesli nie pomoże to Ram do sprawdzenia. Uszkodzenie ramu powyżej 256kb nie zawsze skutkuje wywaleniem zielonego ekranu.
1
[#12] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@Marcin74, post #11

Przy okazji odrestaurowania dwóch innych A500 wróciłem do tej nieszczęśniczki po latach odłożonej do szafy. Przełożyłem CIA oba z innej sprawnej - to samo, przelutowałem wszystkie cztery kości RAM ze sprawnej - to samo. Nie mam już za bardzo pomysłu co w niej grzebać. Stacje przekładałem też inne, robi to samo na każdej. Ma ktoś jakieś pomysły?
[#13] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #12

Agnusa podmieniałeś?
Obejrzyj i pomierz drabinki rezystorowe. Ich uszkodzenie może powodować nieustalone stany na liniach i podobne objawy.
Możesz jeszcze podmienić U10,U11,U12,U13,U35.
[#14] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@snifferman, post #13

Potwierdzam - sprawdź Agnusa, jego uszkodzenie daje mnóstwo różnych, dziwnych objawów. I Agnus także lubi się zepsuć, może nie tak często jak CIA, ale jednak.
Pamiętaj tylko, że do wersji 8A potrzebujesz Agnusa 8375, starsze typy: 8370, 8371, czy popularny 8372A NA PEWNO nie zadziałają.
[#15] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@wali7, post #14

Agnusa też podmieniałem także z płyty z takiej samej rewizji. Pewnie jakaś drobnica i ciężko będzie dość...
[#16] Re: Amiga 500 rev 8A problem

@pajda, post #15

No ja bym zaczął od sprawdzenia oscyloskopem czy jakas linia nie wygląda podejrzanie. Takie objawy mogą występować jak coś śmieci na liniach danych lub adresowych. Na mobo masz kilka drabinek rezystorowych. Obejrzyj je czy są całe. Możesz pomierzyć.

Uszkodzone układy logiczne, które wymieniłem wyżej też mogą powodować problemy. Obejrzyj dokładnie płyte od góry i dołu. Może gdzieś jest widoczne uszkodzenie.
Wklej zdjęcia(ostre i w dobrej rozdzielczości) Może coś zauważymy
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem