kategoria: A600
[#1] A600 dźwięk mono
Witam serdecznie.
Mam problem z moją A600, płyta rev.1.5. - dźwięk na obu cinchach idzie mono (brakuje jednego kanału; to co jest grane to na obu wyjściach to to samo).
Czy problem może leżeć w kondensatorach przy złączu klawiaturowym?
Pozdrawiam.
[#2] Re: A600 dźwięk mono

@yacc, post #1

Może być uszkodzone jedno z gniazd cinch.
[#3] Re: A600 dźwięk mono

@yacc, post #1

Czy na pewno idą dwa kanały, czy jeden na obu wyjściach? Te kondensatory jeśli będą uszkodzone to nie będziesz miał dźwięku na wyjściu albo będzie mocno zniekształcony.
W A600 jak masz podłączony tylko jeden chinch to wtedy oba kanały idą na niego i obojętnie który podłączysz to jest taki efekt. Po wpięciu dwóch wtyczek chinch dopiero rozdzielany jest sygnał audio na oddzielne kanały.
[#4] Re: A600 dźwięk mono

@Marcin74, post #3

Jest 1 na obu wyjściach.
[#5] Re: A600 dźwięk mono

@yacc, post #4

Hey. Po głębszej analizie jest tak,że jak są 2 cinche podlączne to gra tylko jeden kanał. Mimo przełożenia miejscami wtyczek i tak gra tylko jeden. Sprawdzałem na głośnikach od kompa i na TV.
[#6] Re: A600 dźwięk mono

@yacc, post #5

No to oscyloskop, schemat i jedziesz. Faktycznie, któryś z tych wyjściowych kondensatorów może być walnięty, ale może być walnięte cokolwiek innego po drodze.
[#7] Re: A600 dźwięk mono

@Krashan, post #6

Na chwilę obecną poprawiłem luty przy w/w kondziorach i gniazdach rca. Efekt taki, że pojawił sie drugi kanał ale dźwięk trzeszczy. Jutro wymienię kondensatory. O dziwo poprzedni właściciel płyty wstawił tam elektrolityczne 47mikro na 16V. Czy są to wartości prawidłowe?
[#8] Re: A600 dźwięk mono

@yacc, post #7

Tam powinny być 22uF/25V
[#9] Re: A600 dźwięk mono

@Marcin74, post #8

W A600 jest u mnie tak, że jak jest podłączony jeden dowolny chinch to sygnał na wyjściu łączy się z dwóch kanałów w jeden mono (na wyjściu słychać sumę obu kanałów). Jak są podpięte oba wtyki chinch to sygnał rozdziela się na stereo. W A500 czegoś takiego nie było.
[#10] Re: A600 dźwięk mono

@Adinfo, post #9

I tak ma być. A600 i A1200 mają specjalne gniazda cinch z trzecim dodatkowym stykiem. Jeżeli wtyczka nie jest włożona, to ten trzeci styk zwiera się ze stykiem „gorącym” (sygnałem). Trzeci styk z cincha lewego kanału jest połączony z wyjściem kanału prawego, trzeci styk z cincha prawego podłączony jest do kanału lewego. Oczywiście to nie jest zwarcie „na żywca”, bo każdy kanał ma na wyjściu rezystor. Dzięki temu, jeżeli jedna z wtyczek nie jest włożona, na drugiej jest miks wszystkich kanałów. Amiga 500 nie ma tego wynalazku, tam gniazda cinch są zwyczajne, dwustykowe.

Trzeba przy tym pamiętać, że przez lata ten trzeci styk mógł się utlenić, albo nawet uszkodzić. Gniazda w Amigach nie są zbyt wysokiej klasy...
[#11] Re: A600 dźwięk mono

@Krashan, post #10

Ja bym jeszcze się pochylił nad zasilaczem, podobny problem miałem w cd32, winna okazała się wtyczka zasilająca i problem zniknął ;)
[#12] Re: A600 dźwięk mono

@mikecios, post #11

Winne okazały się kondensatory, po wymianie wszystko gra jak należy :) Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem