kategoria: A500
[#1] A500 - historia sentymentalna
Szanowni,

Jestem Adam i jestem tu nowy. 17 lat temu popełniłem największy błąd w swoim życiu - oddałem swoje A500, A1200 i całą resztę stuff'u biedniejszemu koledze, bo sam sprawiłem sobie pierwsze PC i stwierdziłem, że i tak nie będę na razie wracał do Przyjaciółek.

A potem jak w klasycznym filmie - gdy chciałem je odzyskać, koledze się gdzieś "zapodziały". Więcej w szczegóły nie chce się wdawać.

Wygrzebałem jednak na strychu inne pozostałości po przygodzie z Amigami - i chciałbym sobie to teraz złożyć do kupy. Ale o dziwo - wiem teraz mniej o Amigach niż niemal 2 dekady temu.

Da się coś zrobić z tym? Oprócz tego, że potrzebuję zasilacza : )







Co to?


Za wszelką pomoc dziękuję!
[#2] Re: A500 - historia sentymentalna

@dudas, post #1

Mamy płytę główną A500 rev. 6 oraz dwa rozszerzenia pamięci (potrzebujesz tylko jednego, ja bym wybrał to drugie). Na ostatnim obrazku masz podstawki pod układ Garry, współpracujące z tymi rozszerzeniami, pozwalające uzyskać więcej niż 1MB RAM. musisz popatrzeć na sieci i właściwie dopasować podstawki do rozszerzeń oraz znaleźć informacje o montażu (trochę lutowania będzie trzeba). Do kompletu potrzebujesz klawiaturę, obudowę, stację dyskietek i zasilacz. I można się znów bawić
[#3] Re: A500 - historia sentymentalna

@perinoid, post #2

Czyli mam zrobić to:

Widzę, że jesteś z Warszawy - są jakieś miejsca, gdzie można sobie skompletować brakujące części? Warszawska Giełda Elektroniczna?
[#4] Re: A500 - historia sentymentalna

@dudas, post #3

Tak, o to chodzi. Jeszcze poszukaj instrukcji montażu. Możliwe, że nic więcej oprócz założenia podstawki pod Garrego nie trzeba zrobić, ale w moim rozszerzeniu (tego typu ale innej firmy) trzeba było jeszcze poprawić zworkę i dolutować jeden kabelek.

Na WGE niczego do Amigi nie znajdziesz. Na Batorego raczej też nie. Raczej Allegro tudzież pytaj w dziale Giełda (są userzy z W-wy sprzedający graty, np. HOŁDYS). Można poszukać w weekend na Wolumenie, może coś upolujesz. Ale nikła szansa, obawiam się.

W temacie stacji dysków sugeruję zapytać kolegę pong777 o Goteka, dużo lepiej na tym wyjdziesz niż na klasycznej stacji.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 21:23:14 przez perinoid
[#5] Re: A500 - historia sentymentalna

@perinoid, post #4

Mam obudowę i resztę jak chcesz. Z tym ze musialbys sobie wyczyścić. Reszta na pw.
[#6] Re: A500 - historia sentymentalna

@dudas, post #1

Pamięć jednak jest zawodna. Okazuje się, że w rzeczywistości przepadła tylko A1200. A500 znalazłem wczoraj na strychu podczas remontu dachu u moich rodziców.

Pare fotek poglądowych, jak na 20 lat w pudełku, jest całkiem nieźle. Numer seryjny Filipiny 00852









Problem w tym, że mam tylko pare dyskietek które a) nie muszą wcale być tym czym są opisane b) mogły już wyzionąć ducha. I pytanie - ten dzwięk to raczej wina dyskietek czy stacja padła - mielić mieli? Wrzucam link do filmu na YT. Będę wdzięczny za sugestie.
[#7] Re: A500 - historia sentymentalna

@dudas, post #6

Numer seryjny 852? Chyba sobie jaja robisz
[#8] Re: A500 - historia sentymentalna

@_Skiba, post #7





Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 12:07:40 przez dudas
[#9] Re: A500 - historia sentymentalna

@dudas, post #6

Ja bym obstawiał winę dyskietek-chociaż to diagnoza na odległość. Spraw sobie goteka, tak jak kolega powyżej zasugerował. Łatwo i szybko będziesz mógł wtedy przerzucać adf'y z PC na Amigę. Poza tym jak masz płytę A500+ to można ją rozbudować o kolejny 1MB pamięci(np. wlutowując kości pamięci na płytę).
[#10] Re: A500 - historia sentymentalna

@_Skiba, post #7

Skiba spójrz na literkę M z przodu numeru.
[#11] Re: A500 - historia sentymentalna

@AD99, post #9

Spraw sobie goteka, tak jak kolega powyżej zasugerował.


Można tak powiedzieć i gotek rozwiązuje sprawę wszystkich
problemów z dyskietkami. Ale z drugiej strony gotek nie pasuje
do obudowy jak stacja, a na zewnątz trzymać goteka na dłuższej
taśmie też nie wszystkim pasuje.
[#12] Re: A500 - historia sentymentalna

@ClarensMartin, post #11

Ja goteka używam tylko do przerzucania danych na dyskietki, mam go na DF1. Blee, nawet nie pomyślałem, a nawet nie miałem zamiaru nikogo nakłaniać do np. "rżnięcia obudowy"
[#13] Re: A500 - historia sentymentalna

@ClarensMartin, post #11

Dlatego do Goteka sobie drukuje lub kupujesz gotową ramkę i montujesz w środku samą elektronikę. Wszystko pasuje, używa się o wiele przyjemniej I wygodniej. I nie ma problemu.
[#14] Re: A500 - historia sentymentalna

@dudas, post #6

Może któryś z joysticków chcesz sprzedać? Najlepiej ten superstar. Moje dzieci byłyby mega zadowolone.
[#15] Re: A500 - historia sentymentalna

@deez, post #14

Superstar jest niekompletny, ale raczej nie na sprzedaż :)

Mam jakiś dziwny telewizor w mieszkaniu z takimi złączami a kabel jedynie RGB-EURO.

Czy taki kabelek zda egzamin i obraz będzie zadowalający?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem