[#1] Kilka programów na jednej dyskietce
Szukam wszędzie, ale nie mogę się doszukać...
Czy na Amidze idzie jakoś zrobić tak, żeby kilka programów lub gier wrzucić na jedną dyskietkę i żeby ta dyskietka po wystartowaniu dała jakiś choice czy coś w tym stylu, żeby wcisnąć jakąś literkę, lub też cyferkę i wtedy uruchomi się z tej dyskietki wybrany program?
A może jest jakiś gotowy program do zrobienia takiego "menu startowego" na dyskietce?
Chodzi mi o coś takiego, żeby np. na jedną dyskietkę wrzucić dwie wersje protrackera i przy starcie żeby wybierać, która ma się uruchomić. Albo inny przykład, żeby wrzucić na jedną dyskietkę kilka narzędzi diagnostycznych.
Sam doszedłem, do tego, że być może dobrym kierunkiem jest temat startup-sequence. Zauważyłem, że na dyskietce zawsze jest taki plik i w nim jest podane co ma się uruchomić. Z tego co wyczytałem, to działa trochę jak autoexec w pececie, stąd w pierwszym akapicie odwołałem się do dosowego z peceta choice, bo to podobna rzecz o jaką mi chodzi. Ale oczywiście jeśli nie tędy droga, albo jeśli jest coś fajniejszego, jakiś soft do robienia sobie menu czy coś... Z resztą już się zapętlam i piszę masło maślane. Chyba wiadomo o co chodzi.
[#2] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

Można coś w Amosie skrobnąć do tego taki starterek z ładną grafiką.
Można też po prostu wylistować w CLI jakieś pozycje od 1..10 i wcisnąć ENTER aby coś odpalić - to 10 minut roboty w C.
[#3] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

Mam chyba coś takiego, jakiś taki selector. Miałem na jednej dyskietce Xcopy, CED'a itp, wybierało się myszką. Było to chyba edytowalne, bo później uruchamiałem swoje skompilowane programy w Amosie (coby je przypadkiem grami nie nazwać). Bym podszedł do Amigi, ale Eurowizję oglądam :).

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 21:40:22 przez ryshard
[#4] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@pong777, post #2

Opcja z Amosem może i ładna, ale mi nie chodzi o wodotryski, tylko o prostotę i przysłowiowe "dwie linijki kodu"
Bardziej interesuje mnie druga opcja. Dostanę jakiś link do podstaw w tym temacie?
No i rozumiem, że zwykłymi komendami dosowymi się tego nie zrobi w s-s tak jak kombinowałem?

Jeżeli w 10 minut w C można skrobnąć, to poproszę o jakiś link do przykładów, albo o jakąś podpórkę gdzie zacząć szukać. Dalej sobie pewnie poradzę, bo w C programuję mikrokontrolery i pecety
[#5] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@ryshard, post #3

O, to taki selector bym poprosił też jeśli można. Albo jakiś link, czy pełną nazwę, czy coś, to znajdę. To by było gotowe to o co mi chodzi.
Może być po Eurowizji. Możesz też ściemnić i podesłać za tydzień, bo Eurowizji nie oglądam, to i tak nie będę wiedział czy się już skończyła, czy jeszcze nadal leci
[#6] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

Aż z ciekawości uruchomiłem ami i wrzuciłem do stacji dyskietkę z taką wybieraczką coby sie jej przyjrzeć... i zdziwiłem się, nie wygląda to prosto, w moim przypadku potrzebne są aż cztery pliki : s-s, menu, klawiatura i klawiatura.linio
Wrzuciłbym adf, ale jak na złość AE zastrajkowało, pewnie kabelek do nullmodem ma jakąś "przerwę" a już dzisiaj browarka otworzyłem, więc nie będę się lutownicą parzył :)

Jak do jutra Ci nikt nie pomoże to podeśle te pliczki celem obejrzenia :)
[#7] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #5

Oj, przecież zamiast pisać selectory w AMOSach i C wystarczy skrypt AmigaDOS wrzucony jako startup-sequence do katalogu "s" na dyskietce. Po co sobie życie utrudniać?
[#8] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@recedent, post #7

No to właśnie o to pytałem czy się tak da, bo sam się na to naprowadziłem. Tylko szukam googlami już cały wieczór jakiegoś przykładowego skryptu i nic nie mogę znaleźć. Naprowadzi kolega na jakiś link, albo rzuci chociaż polecenia, którymi się zainteresować czy coś?
[#9] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

Nie trzeba do tego ani programików w amosie, ani nic specjalnego.
Mój bracki robił to jak miał kilka lat, lata temu.


Wystarczy, że programy nazwiesz np. numerami 1, 2, 3, itd.
W edytorze tekstu napiszesz sobie menu, w którym napiszesz, że 1 to taki program, 2 do inny program. Menu zapiszesz do S:

Potem w startup-sequenserze wpiszesz type s:menu

Po uruchomieniu z dyskietki wyświetli się nam menu. Po wpisaniu numeru interesującego nas programu i wciśnięciu entera, uruchomi się nam program.
Oczywiście w kataloigu c: musi być type, a w libs: odpowiednie biblioteki dla naszych programów.
[#10] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

A poszedłem i zrzuciłem ADF'a, trochę mi zajęło, bo kiedyś mądry przesmarowałem prowadnicę coby ciszej flop chodził i teraz się klei i głowica stała. Strach trochę adf'a wrzucać, bo dyskietka z epoki, ale zaryzykuje.
SELECTOR
Plik konfiguracyjny w S:selector.programs, czy jakoś tak. Jest doc, tam jest opisane.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 22:22:19 przez ryshard
[#11] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@jarob, post #9

Ok, rozumiem koncepcję. Choć wydaje mi się aż nazbyt prymitywna
Przepraszam za kolejne pytania, które będą pewnie mocno lamerskie. No ale to chyba dobry moment, żeby je zadać
Co to jest "S:", "c:", "libs:" ?
Wybaczcie jeśli zbyt prymitywnie pytam, ale bawię się Amigą pierwszy raz w życiu od jakichś 2 miesięcy dopiero

Edit: nie było pytania, obejrzałem zawartość dyskietki wrzuconej przez kol. ryshard i już wszystko wiem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 22:33:06 przez Mq
[#12] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #11

Katalogi na dyskietce. Selector będzie szukał programów w C, w LIBS powinny być biblioteki których wymagają te programy, a w S, to startup sequence, albo config właśnie tego selectora. Choć przez 20 lat, odkąd ostatnio uruchamiałem tą dyskietkę, mogłem coś namieszać.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 22:33:42 przez ryshard
[#13] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

Pamietam przez mgle, ze byl taki program - uruchamial sie momentalnie po zapodaniu dyskietki do stacji (czyli chyba byl w bootblock-u).
W tle lataly "gwiazdy" (bodajze kropki), czy byly inne bajery to nie pamietam.
Lista mogla miec 10 pozycji (znowu bodajze ) a czy wybor byl myszka czy z klawiatury to nie pamietam. Nazwy programu tez nie pamietam
[#14] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@ryshard, post #12

Panowie, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wszystkie razem dały obraz jakimi sposobami można rozwiązać postawione zadanie.
Dyskietka od ryshard jest o tyle dobra, że zawiera program selector, więc gotowe rozwiązanie, ale też jest zbudowana tak, że od razu zrozumiałem koncepcje podane przez innych kolegów, oraz sposób wrzucenia kilku programów.
Na razie wszystko obejrzałem na pececie, nie mam pod ręką Amigi, ale jutro się pobawię, dam znać co i jak.
Dzięki.
[#15] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #14

kiedyś wyrzeźbiłem sobie dyskietkę która uruchamia się na 1.3/3.1 do obsługi tego menu wystarcza użyć klawiszy funkcyjnych F1-F6. Nazwy plików programów pozostają oryginalne.

wszystko opiera się na zmodyfikowanej mapie klawiatury.
no i to jest stworzone na "dwie linijki kodu"

startup-sequence:

SetMap gr00veb0x_map
Execute S:Menu.txt


menu.txt:

Cls

echo "Copyright ę 1985-2044 Commodore-Amiga, Rules!"
echo "All rights reserved."
echo ""
echo " ------------------------------------------"
echo ""
echo "      _ \ __ __| ___ \     ___ /       |"
echo "     |   |   |      ) |      _ \    _` |"
echo "     ___/    |     __/        ) |  (   |"
echo "    _|      _|   _____| _) ____/  \__,_|"
echo ""
echo ""
echo " --------  CREATED BY GR00VEB0X  ---------- "
echo ""
echo "     F1 - ProTracker v2.3d  F4 - LoadWB"
echo "     F2 - Mod2SmpCLI v0.79  F5 - Add21k"
echo "     F3 - FileMaster v2.2   F6 - Avail"
echo ""
echo "            HELP - Reload menu "
echo ""
echo " ----------------------------------------- "
echo ""






Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 03:00:00 przez groovebox
[#16] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

takie menu w latach 80'tych / 90tych to był standard na dyskietkach z toolsami.
mam w domu masę takich adfów z takimi wybieraczkami (było ich naprawdę sporo). przejrzę po południu i coś tu jeszcze dorzucę.
[#17] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@peceha, post #13

Tutaj taka dyskietka.

Menu odpala się w bootblocku
Programy mają nazwy od 1 do 10.
Na dyskietce jest program do tworzenia takiego menu. Katalog C/menu
Samo menu najlepiej wygląda pod kick1.3.
Pod wyższymi brak gwiazdek .

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 09:58:25 przez Norbert
[#18] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Norbert, post #17

Mam wrażenie że rozwiązanie od groovebox jest lepsze, bo można po uruchomieniu jednego programu wrócić za pomocą Amiga+M i uruchomić drugi. (np. protracker i filemaster).

----edit

Mam taka dyskietkę z zestawem 20 programów odpalanych za pomocą klawiszy F1-F10 i shift+F1-F10. Zrobiłem kiedyś zdjęcie/zrzut takiego menu i wysłałem do działu graffiti, moderator jakiś widocznie wziął to za propagowanie piractwa komputerowego bo ów obrazek nigdy się nie pojawił

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 10:20:45 przez agrajek
[#19] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@agrajek, post #18

Amiga ma multitasking.
Przechodzisz na ekran cli i wpisujesz nazwę od 1 do 10
Program się uruchomi.
Wystarczy zapamiętać jaki numer/nazwę ma program

Działa to tak samo jak napisałeś

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 10:16:00 przez Norbert
[#20] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

Jest wiele takich gotowych programow. Tez kiedys szukalem czegos takiego tyle ze do zrobienia sobie menu startujacego z HDD tak zeby wlaczala sie lista gier (wiele z nich wymagalo uruchamiania bez sekwencji startowej bo system za duzo pozeral RAMu). Wiem ze co najmniej ze 3-4 interesujace znalazlem ale bylo ich ogolnie duzo wiecej. Niestety obecnie nie mam amigi pod reka ale szukaj tutaj:
http://aminet.net/util/boot
[#21] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Mq, post #1

A może coś z rodzimego podwórka. sseqs
[#22] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@Norbert, post #19

Amigi mają też myszki. Ponoć wielkie osiągnięcie w dziedzinie obsługi komputerów i łatwości uruchamiania programów. Więc po co jakieś wybieraczki jak na 8bitowcu skoro można LoadWB i ikonki startowe do programów na wierzchu. Grunt by nie trzeba było ścieżek dostępu ani nazw programów wklepywać.

Większym problemem jest by te użytki które chcemy zmieściły się razem na dysku i by do każdego potrzebne mu biblioteki, fonty itp dograć.
[#23] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@ZbyniuR, post #22

skoro można LoadWB i ikonki startowe do programów na wierzchu


No za czasów A500 z 1MB miało to sens żeby nie tracić RAMu.
[#24] Re: Kilka programów na jednej dyskietce

@ZbyniuR, post #22

Jeszcze Imploder 4.0 ratuje tyłek (paker exeków, które rozpakowują się w locie).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem