kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV
[#31] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@yacc, post #30

OK
[#32] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #1


Po kliknięciu "online", kilka sekund oczekiwania i komunikat:


W TCP/IP trzeba odznaczyć "dynamic" w rubyce Host name i nazwać jak się tam chce. U mnie załatwiło to temat komunikatu

Korzystam z AWeb 1.1 i o ile Google się otwiera to ppa.pl kończy się powitaniem przez ngix, a Aminet wywala Site Not Found (Dream Host). Tak jakby przeglądarka nie przekazywała info jaką stronę chce otworzyć i pokazywała się domyślna strona dla hostingu współdzielonego... Aweb3 niestety wiesza Ami ;>
[#33] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@tbone, post #32

Spróbuję jak wrócę z urlopu.
Aktualnie zmieniłem system na Linux, więc mogę dopisać instrukcje "null-modemową" też dla tego systemu.
Co do ppa to aktualnie odpala mi się jedynie pod A1200 i IBrowse z wgranym SSL.
Dziwne z tym zawieszaniem przez AWeb... Classact2 zainstalowane?
[#34] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #33

Przerzucałem ręcznie foldery z CleanWB od Artiego, więc pewnie czegoś brakło O IBrowse na 000 to raczej mogę pomarzyć

Swoją drogą to najpierw odpalałem stos na Roadshow, ale działał tylko chwil parę, po czym zrywało sesję PPP. Miami działa bez zarzutu.

Tak w ogóle dziękuję za fajne how-to
[#35] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@tbone, post #34

Jest AWeb APL 3.5.09 dla 68000 ma Aminecie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:07:42 przez SuperBuster
[#36] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@tbone, post #34

Obiecany how-to dla linuxa z rodziny "debianopodobnych":

1. Gdzie ta Amiga?

Najpierw musimy zlokalizować do jakiego portu jest podpięta amiga przez nullmodem:
-jeżeli mamy w PC tylko jeden port serial i do niego podpinamy amigę to sprawa jest prosta ttyS0.
-jeżeli dwa porty serial tu jest już trudniej bo możliwości są dwie ttyS0 i ttyS1, trzeba sprawdzić na chybił trafił gdzie jest amiga.
-jeżeli amigę podpinamy przez przejściówkę USB-Serial to musimy zlokalizować jaki numerek urządzenia USB ma przejściówka, otwieramy terminal i wpisujemy albo kopiujemy i wklejamy:
dmesg | grep tty

Przeglądamy i odnajdujemy wpis podobny do tego:
[   13.322738] usb 1-1: ch341-uart converter now attached to ttyUSB0

Czyli nasza przejściówka jest podpięta do portu ttyUSB0.

2. Czym połączyć?

Instalujemy PPP (w większości przypadków jest już zainstalowane):
sudo apt-get install ppp


Włączamy przekierowanie portu ipv4:
sudo nano /etc/sysctl.conf

Odnajdujemy linijkę i ją odkomento... usuwamy "#" na początku.
net.ipv4.ip_forward=1

By zapisać zmieniony plik naciskamy ctrl+X i potwierdzamy literką "T"

Dodajemy PPP Deamona do autostartu.
Otwieramy:
sudo crontab -e

I na końcu pliku dodajemy:
@reboot /usr/sbin/pppd /dev/ttyUSB0 19600 noauth local passive xonxoff persist ms-dns 8.8.8.8 10.0.0.1:10.0.0.2

Gdzie:
- ttyUSB0 to nazwa portu do którego podłączony jest kabel null-modem (patrz punkt 1)
- 19600 prędkość połączenia, spokojnie można szybciej, pamiętajmy, że po stronie amigi musimy ustawić taką samą prędkość
- 8.8.8.8 serwer DNS
- 10.0.0.1 adres IP który nadajemy PeCetowi
- 10.0.0.2 adres IP który nadajemy Amidze

3.A gdzie internet?
Pozostało nam tylko włączyć internet amidze.
Wpisujemy:
sudo iptables --table nat --append POSTROUTING --jump MASQUERADE

i:
sudo apt-get install iptables-persistent

Na pytanie czy zatrzymać ustawienia ipv4 i ipv6 odpowiadamy "Tak".

Restartujemy PC, połączenie powinno działać.
Co do konfiguracji po stronie amigi jest ona identyczna jak dla windowsa (pierwszy post tego tematu).

Testowane na:
Debian
Linux Mint
Raspbian

Źródło
[#37] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #36

Edyta:
W linijce:
I na końcu pliku dodajemy:
@reboot /usr/sbin/pppd /dev/ttyUSB0 19600 noauth local passive xonxoff persist ms-dns 8.8.8.8 10.0.0.1:10.0.0.2

jest błąd, oczywiście sterowanie przepływem zmieniamy na sprzętowe RTS/CTS
Czyli:
@reboot /usr/sbin/pppd /dev/ttyUSB0 19600 noauth local passive crtscts persist ms-dns 8.8.8.8 10.0.0.1:10.0.0.2
[#38] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #37

A jak to by /dev/ttyxxx wyglądało dla sprzętowego uart'a w Raspberry Pi?
[#39] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@ryshard, post #38

link
Poczytaj to.
Pamiętaj że nie wszystkie kowertery uart>serial posiadają rts/cts.
[#40] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #39

Hmmm, a po co wam te kable USB-COM? Czy chodzi o to, że nie macie w laptopach portu COM i najpierw kupujecie przejściówkę z USB na COM a potem łączycie Amigę COM->COM?

Czy jeśli ja mam w laptopie port COM wbudowany, to wystarczy jak kupię kabel Amiga COM -> PC COM i nie będę potrzebował żadnych przejściówek? Jeśli tak, to czy musi to być jakiś specjalny kabel czy wystarczy jakikolwiek który będzie pasował fizycznie z jednej strony do Amigi?

Mam Amigę 600.
[#41] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@AmmigaCDTV, post #40

Tak, przejściówka USB->Com jest po to jak w PC nie masz COMa.

Kabel musi być specjalny, tak zwany null-modem, możesz kupić lub samemu zlutować, schemat jest w poście #12 tego wątku.
[#42] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #1

Odświeżę temat Testowałem na Win10 x64, w trybie zgodności z XP SP2 działa poprawnie szeroki uśmiech
[#43] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@lincoln06, post #42

U mnie tak samo win7 64bit zgodnosc winxp. Nawet sie udalo 115kbs ale i tak przegladanie netu to masakra. Niestety mam miamidx triala i rozlacza po 30 minutach. Ale zawsze cos OK
[#44] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Jaro2k , post #43

Poszukaj to znajdziesz sposób na nie triala ;)
[#45] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@mikecios, post #44

Wszystko ok, tylko nie mogę przebrnąć przez instalację SSL. Po rozpakowaniu i instalacji + restart kiedy chcę wejść na np. wikipedię wyskakuje mi komunikat "Dos error". Ktoś miał coś takiego?
[#46] Re: Internet w Amidze przez null-modem, prościej się nie da

@Tomuś, post #1

Ok dziala mi pod A600 2mb Miami NoMui .Tylko mało pamieci zostaje(musze kupic fasta).Czy pod AmiTcp pójdzie ..
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem