kategoria: A1200
[#1] Amiga prawie opanowana
pomogliście mi z gotekiem i CF mam już wgrany WB 3.1 oraz classic wb i wszystko działa została jeszcze jedna irytująca sprawa..
Amigę mam podłączoną przez kabelek dołączony do niej SCART do monitora LC przez euro
i tu moje pytanie..
od początku jest słyszalne buczenie dźwięku dość głośne po wyciągnięciu czincz jeszcze głośniejsze i obraz ma tak jak by smugi w prawą stronę np:jak uruchamia się plansza kikstartu to od białej grafiki stacji dyskietek wychodzą smugi w prawą stronę białe.
Po prostu obraz jest kiepski sprawdzałem na 3 monitorach i jednym telewizorze na wszystkich tak samo.
Oglądałem kabel i jest na pewno kiepskiej jakości bez ekranu itp.
czy to wina kabla SCART czy muszę jeszcze coś ustawić
dokupiłem przejściówkę AMiVGA ale na niej w ogóle nie ma obrazu na wszystkich pisze nieobsługiwana rozdzielczość :(
może ktoś doradzić czy kombinować z kabelkiem czy coś innego??
jest może jakiś amigowiec na tym forum z wielkopolski koło Leszna żeby użyczył mi na moment kabel SCART 100% sprawny do sprawdzenia ??? nie chcę się pakować w dodatkowe koszty bo może tak po prostu ma być :)
i pytanie z innej beczki jakie rozszerzenie do a1200 proponujecie żebym zakupił dużo pisze o karcie ACA?? czy w polsce idzie ją normalnie zakupić ??
[wyróżniony] [#2] Re: Amiga prawie opanowana

@Drako30pl, post #1

Karty rozszerzeń/turbo do Amig zakupisz np. w RetroAmi (tu Ci podlinkowałem do kart turbo A1200).

Co do kabla to w 5 minut sam zrobisz (przelutujesz) sobie kabel (wtyczkę do Amigi już masz a kabel SCART/Euro zakupisz w dowolnym sklepie rtv/agd).

Niestety buczenie i zakłócenia mogą powodować również starte kondensatory... wymień je zanim coś gorszego niż zakłócenia dopadnie Amigę... to na pewno nie zaszkodzi.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 08:52:06 przez PWS
[#3] Re: Amiga prawie opanowana

@Drako30pl, post #1

Ta przejsciowka AmiVga zadziała tylko z monitorem, który obsługuje 15kHz. Większość monitorów działa od okolo 31 kHz.
Jest jeszcze możliwość zmiany rozdzielczości systemu na np. DblPal. Musiał byś podpiąć TV, zmienić rozdzielczość na DblPal i podłączyć monitor do przejściówki VGA.
[#4] Re: Amiga prawie opanowana

@SuperBuster, post #3

możesz dokładniej wyjaśnić jak to zmienić i gdzie ???


czy jakiś sterownik trzeba dołożyć dodatkowy żeby ustawić ??

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 09:01:08 przez Drako30pl
[#5] Re: Amiga prawie opanowana

@Drako30pl, post #4

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup monitora, który obsługuje takie częstotliwości np Benq BL702A. Wtedy używasz go z przejściówką VGA i wszystko śmiga :) Ptzykład z YT
[wyróżniony] [#6] Re: Amiga prawie opanowana

@Drako30pl, post #4

Musisz mieć sterowniki w DEVS:Monitors. Jak je masz (np DblPAL czy DblNTSC) to w opcjach ustawień rozdzielczości i głębi obrazu (ilości kolorów) będziesz miał te tryby dostępne do wyboru.

To rozwiązanie ma jednak wadę. Jest nią fakt, iż wiele aplikacji i jeszcze więcej gier nie obsługuje trybów innych niż PAL lub NTSC. Znaczy to że jak ustawisz np Workbench w trybie DblPAL, to po odpaleniu gry i tak obraz przejdzie na PAL. W tym momencie musisz przepinać kabel albo mieć osobny ekran obsługujący tryb PAL/NTSC.

Żeby nie mieć tego problemu musiałbyś mieć albo jakiś ScanDoubler, albo monitor obsługujący tryby PAL/NTSC. Jest nawet na PPA dyskusja o takich monitorach tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 09:41:08 przez Solo Kazuki
[#7] Re: Amiga prawie opanowana

@Drako30pl, post #1

To co opisujesz to ewidentnie wina kabla.
Niestety kable sprzedawane na allegro itp. to w 99% kompletny badziew, są wykonane nieprofesjonalnie, niezgodnie ze sztuką i po prostu źle. Do tego z niewłaściwych kabli, najtańszych materiałów itd.

Ja ostatnio zrobiłem sobie kabel samemu porządny i efekt jest niebo a ziemia.
Ale zrobiłem zgodnie ze sztuką.
Po pierwsze, krąży mnóstwo schematów. Dobry i sprawdzony jest np. ten: link
Ja sobie zrobiłem wg tego schematu i mogę polecić.
Ale sam schemat to nie wszystko. Żeby uzyskać najlepszą jakość, to najlepiej jest użyć jakiegoś kabla, który ma osobno ekranowane żyły poszczególnych kolorów. Czyli potrzeba kabel, który ma trzy żyły w ekranach i kilka dodatkowych żył do pozostałych sygnałów.
Dodatkowo, żeby nie mieć żadnych buczeń, szumów, przydźwięków w dźwięku oraz nie mieć zakłóceń w obrazie pochodzących od kabli audio, to polecam audio puścić osobnym kablem i wejść z tym audio dopiero we wtyczkę scart. Chodzi o to, żeby mieć cały osobny kabel do obrazu i osobny do dźwięku, z Amigi i tak wychodzą osobno.
Kable audio oczywiście też ekranowane. Czyli dwie żyły w ekranach normalny kabel do stereo.
Aha, jeszcze jedno. Kabel najlepiej jak jest jak najkrótszy. Zmierz sobie wszystkie miejsca gdzie używasz Amigi i zrób jak najkrótszy kabel. Ja np. używam Amigi tylko i wyłącznie w jednym miejscu z jednym monitorem, który stoi zaraz za Amigą, więc zrobiłem sobie kabel około 50cm. Jest idealny, daje dobrą jakość, a przy okazji nie plącze się nigdzie i nie wala.
Przy tak zrobionym kablu obraz mam tzw. "żyleta" a w głośnikach jest idealna cisza kiedy nie ma dźwięku, a cokolwiek pojawia się czyściutko dopiero wtedy jak ma grać.
Jeśli umiesz to sobie zrobić, to najlepiej samemu, przynajmniej wiesz co jak zrobiłeś. Jak nie umiesz, to poszukaj w okolicy elektronika, który Ci to zrobi profesjonalnie wg powyższych wskazówek.
[#8] Re: Amiga prawie opanowana

@Red, post #5

Ten monitor obsługuje tryby PAL ?
[#9] Re: Amiga prawie opanowana

@Hellena, post #8

Tak
[#10] Re: Amiga prawie opanowana

@Red, post #9

wszystkim dziękuję za pomoc nie jestem super elektronikiem więc wymiana kondensatorów czy zrobienia kabla scart mi raczej się nie uda jedynie mogę coś skopać czy możecie dać namiar na kogoś u kogo mogę kupić taki kabel ?? i czy ktoś na forum bawi się w wymianę kondensatorów?? oczywiście odpłatnie??
[wyróżniony] [#11] Re: Amiga prawie opanowana

@Drako30pl, post #10

W sprawie kondensatorów skontaktuj się z użytkownikiem Marcin74. Polecam Go bo zna się na rzeczy.
[wyróżniony] [#12] Re: Amiga prawie opanowana

@nostrum666, post #11

Możesz mi wysłać pocztą cały ten kabel z wtyczkami itp. A ja ci odeślę zrobiony tak jak trzeba. Jakby coś to zapraszam na priv.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem