[#1] [pfs3] padła karta CF
Cała. System rozpoznaje ją jako pustą - 16GB nieprzydzielone. PFSDoctor nie znajduje żadnej partycji. Jest jakiś inny sposób, żeby to odzyskać?
[#2] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #1

Właśnie po takich przygodach, pozostałem przy starym zwykłym dysku ale z czasem pomyślę nad dyskaczem ssd.
Osobiście nie znalazłem lekarstwa ale pewnie ktoś sprytniejszy coś pomoże.
[#3] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #1

By nie zepsuć kompletnie danych próbując odzyskać je na CF, zrób sobie kopię karty programem na PC, a dopiero później spróbuj coś zaradzić z poziomu emulatora Amigi np. WinUAE podkładając plik jako dysk... one są bardziej tolerancyjne na błędy i działają o niebo szybciej.


Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:40:14 przez PWS
[#4] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #1

Mi też padła działająca wcześniej 1gigówka. Padła sobie tak po prostu i koniec tematu.
A dysk mi jeszcze nie padł ;)
Wiem, że nie pomogłem ale jak jej nie czyta pod PC to możesz wiesz co zrobić... na gwarancji ją wymienić.
[#5] Re: [pfs3] padła karta CF

@Vato, post #4

Eh, czyli przepadło :/
[#6] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #5

Ja w celu zapobiegania takim sytuacjom robię co jakiś czas: dd if=/dev/disk2 of=[data kopii].iso
[#7] Re: [pfs3] padła karta CF

@amigachelm, post #6

Też robię coś podobnego ale nie zdążyłem
[#8] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #7

Przygody z CF za mną, i powiem tak - nigdy więcej.
Tylko HDD.
[#9] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #7

mi jedna karta przestała działać i myślałem że jest po niej, ale uratowałem ją, nie pamiętam jak się program nazywał ale wywaliłem z niej partycje tym właśnie programem, zrobiłem na nowo i karta działa, inne karty, które nie działały z PC a działały z Amigą też zaczęły działać

Vato - ta Twoja karta też będzie działać :)
[#10] Re: [pfs3] padła karta CF

@QUAD, post #9

Problem z kartami pamięci polega na tym, że na ogół nie są projektowane do obsługiwania profilów operacji odczytu i zapisu takich jak w desktopowych systemach operacyjnych... Projektowało się je raczej do użycia w urządzeniach typu aparat foto, gdzie sekwencyjnie zapisuje się kolejne pliki, a potem ewentualnie odczytuje, kasuje i zapisuje od nowa...

Problemem też jest zużywanie się "komórek" które nie mogą być zapisywane w nieskończoność.

Ostatnimi laty czytałem, że w lepszych kartach zostało to poprawione, ze względu na to, że teraz częściej używa się ich w telefonach, gdzie użycie jest podobne do tego jak w komputerach.

Ale też temu nie wierzę do końca i w jednej małej maszynie, pomimo tego że miałem możliwość wstawienia MicroSD, zastosowałem mały SSD msata (taka mała płytka z kością pamięci) z przejściówką .

W telefonie już kilka razy miałem objawy zużywania się karty MicroSD... objawiało się popsutymi plikami, na szczęście nie istotnymi (np. jakiś Mp3 się rwał lub nie odtwarzał do końca), przy pierwszych objawach kupowałem nową kartę i kopiowałem wszystko; przeglądając starą widać było, że coś się dzieje - np. nie formatowała się do poprzedniej wielkości, więc jakieś "bady" się ukrywały, więcej nie używałem...

Amiga to raczej lekki system i nie mieli dyskiem tyle co linux swapem czy windows plikami wymiany itp... Jednak jestem pesymistą . Małe szanse . Powodzenia!
[#11] Re: [pfs3] padła karta CF

@APair, post #10

Chyba mnie przekonaliście. To jest Amiga, na której dużo się przewala plików więc dam
tym razem normalny dysk. Ale wszystko stawiać od nowa... eh. System, Mediator,
poprzenosić dane, poustawiać wsjo. Znowu pół dnia roboty.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 10:00:22 przez _arti
[#12] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #11

Robienie backupu powinno zajmować trochę czasu, im więcej tym skuteczniejszy backup. Liczenie na to, że zrobi się automatycznie to proszenie się o kłopoty.

Ja również polecam HDD. Mój Seagate z 1996 roku nadal chodzi bez najdrobniejszego zgrzytu.

Co do CF to nie mam pojęcia czy da się odzyskać dane.

Dobrym nośnikiem dla backupu jest taśma magnetyczna. Ale wiem, że nie lubisz dyskietek.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 10:19:24 przez Hexmage960
[#13] Re: [pfs3] padła karta CF

@Hexmage960, post #12

Powiem Wam że w tej całej sytuacji gdzie na forum jest całe stado wątków o CF/SD, okazuje się że jednak najlepszym rozwiązaniem pozostaje sprawdzony hdd :D
[#14] Re: [pfs3] padła karta CF

@mikecios, post #13

Co racja,to racja ja też ostatnio przeprosiłem moją 2.5 " Toshibę..
[#15] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #5

Zrób obraz karty i może jeszcze się uda coś odzyskać. Karty typu flash/EMMC nie nadają się na dyski do pracy codziennej, są dobre dla ludzi jak ja, co sobie czasem odpalą gierkę w WHDLoad i coś podłubią dla jaj w systemie. Jeśli zapisujesz i kasujesz bez przerwy dużą liczbę plików- taka pamięć umiera. Co nie znaczy że u Ciebie padła ta karta właśnie w ten sposób. Gorzej jeśli rozleciał się kontroler pamięci i wyzerował sektory, to jest szczególnie częste w pamięciach EMMC, karty SD.
[#16] Re: [pfs3] padła karta CF

@kwaku85, post #15

A skoro mowa o hdd, macie jakieś doświadczenia z microdrivami? Mam taki od Hitachi, dotychczas dział w porządku (z 10 lat, nie był mocno eksploatowany).
[#17] Re: [pfs3] padła karta CF

@Raul, post #16

Ja mam microdrive w A1200, ale będę wymieniał na coś innego ponieważ problem polega na tym że microdrive co chwilę się zatrzymuje i widać duże spowolnienie systemu, na zwykłym dysku amiga śmigała aż miło a na tym jest znacznie gorzej :)
[#18] Re: [pfs3] padła karta CF

@QUAD, post #17

Witam. Ja mam takie pytanie: Czy dysk typu DOM się nadaje do A1200 zamiast takiej CF-ki? Czyli jest to taka płytka z wtyczką ide 44 pin żeńską i przylutowane są kości pamięci. I jak dane z CFki i partycje najlepiej przenieść?
[#19] Re: [pfs3] padła karta CF

@_arti, post #1

Ja akurat miałem kiedyś sytuację, gdy przepadła mi partycja PFS-owa, więc zamiast zgadywać co możesz zrobić, po prostu podzielę się moim sposobem. Nie pamiętam już w jaki sposób padła mi ta partycja (chyba sam się do tego przyczyniłem) ale jej odzyskanie było banalne - stwierdziłem, że to już koniec, nie ma co odzyskiwać, i założyłem hdtoolboxem identyczną partycję. Zaraz po jej założeniu (bez formatowania)... zobaczyłem wszystkie dane jakie miałem. Cała partycja wraz z danymi magicznie się odzyskała. :)

Oczywiście sposób zapisu danych na kartach SD jest nieco inny, niż na HDD i niekoniecznie te same fizyczne sektory będą wykorzystywane do zapisu danych. Ale z drugiej strony - warto spróbować.
[#20] Re: [pfs3] padła karta CF

@APair, post #10

W sieci jest całe mnóstwo informacji - ale też całe masy "miejskich legend".
Gdyby z kartami CF było tak źle jak pisze kolega to producent nie dawałby na nie wieczystej gwarancji.
Owszem komórki się zużywają ale to trwa lata całe... Gdyby karty CF/SD były aż tak zawodne nie były by używane w nowoczesnych "czarnych skrzynkach".

Przy utracie danych zawsze jest chęć zrzucenia winy na rzecz - co nie zawsze jest zgodne z prawdą (sami często wiemy że "coś spierdzieliliśmy grzebiąc");a tak naprawdę to jedynie co my jako użytkownicy musimy robić co jakiś czas to backup ważnych danych... tylko niewielu tak naprawdę robi backupy...

Jeśli karta sprawia problemy najnormalniej w świecie odsyłamy ja do serwisu i po tygodniu dostajemy zupełnie nową OK

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 09:16:18 przez PWS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem