kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 wymiana kondensatorów
Przewijają się wątki o kondensatorach na tym forum, ale chciałem konkretnie się dowiedzieć: czy ktoś w Warszawie (lub Częstochowie) zajmuje się (lub może polecić osobę/firmę) wymianą kondensatorów w Amidze 1200 (i ewentualnie A600)? Wolałbym nie wysyłać płyty głównej A1200 na drugi koniec Polski :)
[#2] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@X-Type^HVR, post #1

Stachu100 mieszka w Starej Iwicznej (południowe krańce Warszawy) i wymienił mi kondensatory w płytach głównych A1200, zasilaczu i karcie turbo.
[#3] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@X-Type^HVR, post #1

Marcin74 wymienił mi kondki w A1200 i mogę go śmiało polecić. Bardzo fajny człowiek. Mieszka w Radomiu ale często bywa w Wawie - wtedy można mu przekazać
[#4] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@kashinho, post #3

Dzięki za namiar:) odezwałem się na fb :)
[#5] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@PopoCop, post #2

Dzięki za namiar :)
[#6] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@X-Type^HVR, post #5

Tomek w której wymieniasz ? A600 ?
[#7] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@mikecios, post #6

Dla spokoju chciałem w a1200 i a600 - na razie ok. Chcesz też w swojej? Jak ktoś odezwie to dam znać :)
[#8] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@X-Type^HVR, post #1

no i wakacje :) a ja nie zdążyłem odezwać się/umówić wymiany kondensatorów w wawie... a teraz czas ruszyć na Śląsk Stąd pytanie: czy ktoś wymieniał konkdensatory na południu? Okolice Częstochowy/Katowic? Jeżeli tak, proszę o namiar :)

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 15:48:27 przez X-Type^HVR
[#9] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@X-Type^HVR, post #8

Jak coś mogę pomóc w wymianie.
[#10] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Amigo-A1200-040, post #9

Witam

Czy warto wymienić profilaktycznie kondensatory jeżeli nic z komputerem złego się nie dzieje ?
Byłem u elektronika i stwierdził że lepiej dać sobie spokój gdyż te starsze były lepsze jakościowo niż współczesne.
Może ktoś się wypowie zaznajomiony z tematem.
Dodam że wylutowal jeden i miał wzorowe parametry.
[#11] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@amigo79, post #10

W jakim komputerze?
[#12] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@amigo79, post #10

Jak dla mnie, jest to dziwaczna "moda" na zasadzie jak nie wiadomo co z tą Amigą robić, to zróbmy cokolwiek. Takie hardwareowe suwanie ikonek.

Ja osobiście nigdy nie wymieniłem żadnego kondensatora w żadnym moim komputerze i żadnemu nic z tego powodu nie jest, z ktorej strony by nie patrzeć. A mam ich pół piwnicy.

Proceder ten mnie denerwuje z jednego zasadniczego powodu - jak tak dalej pójdzie, to nie da się kupić niegrzebanej płyty. A do tego, większość będzie grzebana po amatorsku.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:05:46 przez Daclaw
[#13] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Daclaw, post #12

Zobaczysz, przyjdzie Ci jeszcze zmienić zdnie.
[#14] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Daclaw, post #12

To jak z leczeniem. Po co chodzić do lekarza ? Jeszcze coś znajdzie
[#15] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@yarosf, post #14

Tu raczej mamy zagadnienie profilaktycznych zabiegów operacyjnych. A wymieńmy se zastawki, a nuż własne się zpsują. ;)
[#16] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Daclaw, post #15

Niestety w Amigach były montowane kiepskiej jakości kondensatory SMD. A na ich żywotność wpływało wiele czynników. I to wcale nie jest głupie żeby je wymienić po tylu latach nawet jeśli nic nie widać. A że nic nie widać to wcale nie oznacza, że się nic nie dzieje szczególnie jeśli trzymasz swoje komputery w piwnicy.
[#17] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Kilos, post #11

A1200 i zasilacz 4.5A
[#18] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #16

Otóż to. Sam kupiłem Amige 600 zaplombowaną i wydawało się że jest w idealnym stanie. Płyta jak nowa, kondensatory też wyglądały jak nowe i nie było widać ani śladu wycieków i działała stabilnie....
Jednak wysłałem ją razem z drugą amigą do Jarka(Jarob) na profilaktyczny recap i po wylutowaniu kndków okazało się, że część zaczynała już robić pod siebie.
Gdzieniegdzie pojawiły się także pierwsze ślady korozji spowodowanej wyciekiem elektrolitu, więc nie zwlekałbym z wymianą kondków w amigach 600,1200 i cd32 nawet jeśli na pierwszy i drugi rzut oka nic złego nie widać, bo któregoś dnia można się obudzić z tzw reką w nocniku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 18:22:08 przez FeRu
[#19] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@amigo79, post #17

Wymieniał bym nawet jeśli wszystko dobrze wygląda. W większości wypadków w A1200 kondensatory puszczają wcześniej czy później.
[#20] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #16

Racja. Problem dotyczy ogólnie wszystkich sprzętów z epoki posiadających podobne kondensatory elektrolityczne jak A600/A1200. Ich wymiana to niestety konieczność - prędzej czy później wyleją w każdej Amidze i to nie zależnie czy się jej używa, czy nie, czy leży na biurku, czy w piwnicy.
[#21] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Daclaw, post #12

Jeśli nie zaglądałeś do tej Twojej kolekcji, to proponuję to zrobić zanim będzie tak, jak na tych zdjęciach.

1

2

3

4

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 19:52:31 przez jarob
[#22] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@jarob, post #21

Dlaczego w zestawie kondensatorów tantalowych (sprzedawanych na allegro) nie wszystkie są tantalowe, standardowe zostają 470uf , 1000uf
[#23] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Daclaw, post #15

A wymieńmy se zastawki, a nuż własne się zpsują. ;)


Lepiej wymienić zastawki niż pacjenta. OK
[#24] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@ponior, post #22

Nie ma tantali o takich wielkich pojemnościach. Takie to tylko elektrolity.
[#25] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Hubez, post #24

tak myślałem.
drugie pytanie dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:51:49 przez ponior
[#26] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Hubez, post #24

A polimerowe?
[#27] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@tbone, post #26

Polimerowych THT największych do A500 nie ma - resztę produkuje firma Wurth. Za to ze skompletowaniem pełnego zestawu do A600 i innych SMD nie ma problemu - United Chemi-Con produkuje wszystkie wymagane pojemności. Mam taki zestaw w swojej A600, niebieski na kondensatorach wygląda prześlicznie, no i spokój na naprawdę długo. Nigdy nie wyleją, najwyżej stracą parametry.

Mam gdzieś shopping listę w mouserze zapisaną na zestaw polimerów UCC do A600 i Wurth do A500 - ale tam zamawiać to tylko się opłaca parę zestawów naraz, darmowy shitting zaczyna się od 200zł, jeden zestaw wychodził koło 60.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 21:13:45 przez teh_KaiN
[#28] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@teh_KaiN, post #27

Mozesz podeslac mi ta liste w mouserze.
[#29] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@Daclaw, post #12

Przykład sprzed paru dni. Na pierwszy rzut oka wszystko ładnie pięknie, a po zdjęciu pierwszego egzemplarza widać, że jednak zaczęło się już popuszczanie...



Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:10:24 przez tbone
[#30] Re: Amiga 1200 wymiana kondensatorów

@JacK_Swidnik, post #28

A500 - kondensatory niezbyt fortunnie dobrane, bo nie chciało mi się zwracać uwagi na rozstaw pinów - wiele jest za wąsko względem otworów na płycie, ale i tak większość kondków kładę.

A600 - a tu foty
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem