kategoria: Programy
[#1] Jak szybciej kopiować dane?
Tak jak w temacie jakim programem można szybko skopiować dane z jednej partycji na drugą(robię sobie tak backup'y/podmianki różnych wersji systemów)? Na ten przykład file manager DO kopiuje plik po pliku i trwa to wieki :/ . Czy skopiowanie z partycji do RAMDYSK'u a następnie na partycje przyspieszy kopiowanie? Akurat coś w tej chwili kopiuje się od dobrych dziesięciu minut i nie chcę przerywać aby sprawdzić to. Ale na pewno sprawdzę.
[#2] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #1

Czy skopiowanie z partycji do RAMDYSK'u a następnie na partycje przyspieszy kopiowanie?

Tak.
Szczególnie jak używasz mechanicznego dysku.

Wariant 2: podłączasz dysk pod PC z WinUAE.
[#3] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@stachu100, post #2

Właśnie to sprawdzam. Przeszło 8tyś plików w szufladzie Class kopiuje się do RAMU, też od kilkunastu minut. Ale na pewno szybciej niż bezpośrednio z partycji na partycje. Używam dysku mechanicznego. Pod PC nie podłączam gdyż nie trawie emulatora oraz grzebanie się bebechach.
Przydałby się soft do kopiowania, w przypadku większej ilości danych niż dostępna pamięć RAM.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 21:09:28 przez Tomski
[#4] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #3

Ważny jest system plików. SFS albo PFS jest dużo szybszy niż FFS.
[#5] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@pong777, post #4

PFS ale i tak dopiero 5tys z hakiem przekopiowal:/.
[#6] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #5

Jeszcze kwestia MaxTransferu. Jeśli za duży mogą się dane przekłamywać. Jeśli za mały może mulić niepotrzebnie. To dysk czy CF czy SD? Jeśli SD fajnie jakby karta była Class 10. Pomimo, że Amiga nie wykorzysta takich prędkości to i tak class 10 działa szybciej i zrywniej.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 21:56:02 przez pong777
[#7] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@pong777, post #6

Dysk jest zwykły twardziel IDE 9,5GB. Max transfer ustawiony jest na 0x00FFFFFF. Buforów ustawione mam 30. Właśnie przerwałem kopiowanie do RAMu, gdyż przeszło tylko około 6200plików:/. A ~2tys było do skopiowania do pamięci a potem w druga stronę na partycję. Do rana by zeszło jak nic.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 23:00:12 przez Tomski
[#8] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #7

Coś mało tych buforów.
[#9] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Norbert, post #8

A ile najlepiej ustawić? 64?
[#10] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #9

100 dla SFS. Niestety nie wiem ile dla PFS. Sprawdź w dokumentacji lub po prostu ustaw na 500.
[#11] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #9

Ja bym ustawił kilka tysięcy, przynajmniej na czas takiego większego kopiowania.
Jaki masz procek? Bo 040 dają mniejsze transfery w obsłudze partycji niż 030.
[#12] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@ZbyniuR, post #11

060/80Mhz

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 01:54:38 przez Tomski
[#13] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Tomski, post #12

Przed kopiowaniem wpisz w CLI np. Addbuffers DH0: 512, pomaga przy kopiowaniu lub np. Używaniu plikopartycji pod shapeshifterem. Oczywiście dodaj bufory do tych partycji na których będziesz kopiował.
[#14] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@ZbyniuR, post #11

Bo 040 dają mniejsze transfery w obsłudze partycji niż 030.


Podaj konkretny przykład, bo to jest nielogiczne.

Ja dodam że BlizzardPPC z 040/25 MHz ma niższe transfery od Blizzarda 020/31 MHz.
Natomiast Apoollo040/40 MHz bije poprzednie opcje i jest jeszcze szybsze, nawet po odtaktowaniu oscylatorem 50 do 25 MHz.
Może to jednak nie jest problem procesora, tylko "wąskich gardeł" i konstrukcji karty turbo?
Wiadomo że Apollo jest szybsze od Blizzarda.
[#15] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Andrzej Drozd, post #14

Pisali o tym w MA przy okazji testów kart, i to raczej więcej niż raz, bo inaczej bym tego nie zapamiętał. Teraz już nie pamiętam jak to uzasadniali.

Miałem dwa twardziele, jeden szybszy od drugiego ponad 2 razy, i karty 030/42MHz oraz 040/25MHz, i ze 040 oba twarde były o ok 1/4 wolniejsze. Z łatką EIDE która przyspieszała twardziele, również 30ka górowała nad 40ką. Choć gdyby nie program testujący to pewnie nie zauważałbym różnicy.

Nie znam się na wąskich gardłach w konstrukcji kart. Nie wiem co jest nie tak z 40kami. Ale o ile pamiętam to co tam pisano to nawet w kartach tych samych firm tak było. Zresztą sam podałeś przykład wolniejszej karty ze szybszym transferem.
[#16] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@ZbyniuR, post #15

karty 030/42MHz oraz 040/25MHz


O taki przykład mi chodziło. Czyli jest dokładnie tak jak u mnie - 020/31 MHz działa szybciej od Blizzarda 040/25 MHz. Nie tylko HDD, ale także pamięć Chip, Fast i tym samym tryby VGA są szybsze na Blizzard 020/31 MHz.
Dopiero gdy 040 podkręciłem oscylatorem 80 do 40 MHz (czyli podkręciłem całą kartę), to przewaga już jest po stronie 040.
Dodatkowo mogę też porównać Blizzarda040 z Apollo040. Na tym samym oscylatorze, HDD śmiga szybciej na Apollo.
[#17] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@Andrzej Drozd, post #16

W A3000 SCSI działa na tym samym oscylatorze co procesor i fpu 50 MHz. Zegar przechodzi przez jeden z układów, który dzieli sygnał na CPU, FPU i kontroler SCSI, jednocześnie zmniejszając prędkość o połowę.
W Blizzardach czy Apollo może być podobnie. Piszę teoretycznie, bo nie przeglądałem schematów
Apollo 030 ma oscylator 40 lub 50 MHz, Apollo 040 w zależności czy procesor działa na 25 czy 40 MHz odpowiednio posiada oscylator 50 lub 80 MHz. Czyli najwolniejszy Apollo 040 25 MHz, bedzie miało teoretycznie wolniejsze transfery od 030 40 MHz.
Może gdyby podpiąć zegar bezposrednio z oscylatora do SCSI, transfery były by większe.
[#18] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@SuperBuster, post #17

Czyli najwolniejszy Apollo 040 25 MHz, bedzie miało teoretycznie wolniejsze transfery od 030 40 MHz.


No i mamy konkrety. Wiemy już o co chodzi. Sami się wzajmenie potwierdzamy.
Czyli 040 trzeba podkręcić oscylatorem 80 do 40 MHz i wtedy będzie OK.
Ja w BlizzardziePPC mam 040 w wersji 25 MHz. Jednak podkręciłem go do 40 MHz, zapewniłem dobre chłodzenie (nakleiłem radiator i dodałem nadmuch który nie ciągnie zasilania z karty). Karta żyje od 18-lat i chyba jeszcze długo pochodzi. Komputer odkurzam co dwa lata.

Dodane: Dodam że po podkręceniu 040, także PPC zyskał 50 MIPS więcej (mam osobny oscylator dla PPC, oryginalny 50 MHz i drugi dla 040).


Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 16:30:04 przez Andrzej Drozd
[#19] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@SuperBuster, post #17

Czyli jak rozumiem prędkość twardzieli zależy od taktowania procka, a nie od tego co to za procek. Ciekawe jaka jest przyczyna która nie pozwala taktować scalaka do obsługi twardziela szybciej od procka. Bo zakładam że jakaś jest skoro konstruktorzy kart nie korzystali z takiej możliwości mimo obecności takiego oscylatora na karcie.
[#20] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@stachu100, post #2

Czy ja nie załapałem żartu? hide2
[#21] Re: Jak szybciej kopiować dane?

@_arti, post #20

Porobiłem małe testy na swoim sprzęcie podczas kopiowania. Sprzęt to Apollo 1260/80MHz z 64MB oraz dysk twardy klasyczny talerzowy na IDE.
Dodałem buforów tak jak radziliście. Na stałe dałem 256 a potem pododawałem do 600 na obu partycjach użytych podczas testu. Więcej niż 600 nie mogłem ustawić. Wywalało błąd czy też inny komunikat.
Na ogień poszło 12 szuflad z 2295 obiektami(tak DO je nazywa). Było tego w sumie około 42MB. Kopiowałem to przy pomocy Directory Opus'a(file manager'a) w Workbench'u 3.9 z BB1i2(AKReal8.8). Wyszło mi coś takiego:
- kopiowanie z partycji do pamięci RAM - 5min i 56s,
- kopiowanie z partycji na partycje - 6min 12s,
- kopiowanie z RAM na partycje - 5min i 6s.


Jak widać na załączonym "obrazku" jednak kopiowanie z partycji na partycje idzie szybciej niż przez RAM - jako pośrednik.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem