kategoria: A600
[#1] Problem z composite video / RCA
Kupiłem sobie ostatnio przenośny monitorek x4-tech, który ma RCA, S-Video i VGA. Zanim będę próbował go maltretować sygnałem RGB po VGA to chciałem zobaczyć jak moja A600 odbiera po cinchu. Problem jest taki, że ani na tym ani na innym telewizorze cinch nie działa.

Amiga jest po wymianie kondensatorów elektrolitycznych na elektrolity polimerowe (takie same napięcia, takie same pojemności) + parę MLCC tu i tam dla mniejszych pojemności w sekcjach zasilających. Wziąłem w dłoń schemat od A600 i przegwizdałem połączenia od nogi CV_OUT z CXA1145 przez C237 i R234D oraz E231 i wszędzie jest przejście. Rezystor R234D pokazuje 75R przy pomiarze rezystancji z poziomu padów na PCB. R232E też sprawdzałem pod względem rezystancji i połączeń i też jest okej. Myślałem, że może zimne luty na kondensatorze C237 ale trop okazał się fałszywy. Myślałem że to luty przy CXA ale poprawiłem, bez zmian.

Na innym telewizorze coś tam widać na ekranie - napisy o wersji kickstarta i inne najjaśniejsze punkty ekranu są ledwo widzialne w kolorze ciemnoszarym, cały obraz jest rozjechany na skos i jeździ po ekranie. Podpiąłem to potem po kablu RGB-SCART przez taki przełącznik SCART który ma jeszcze dodatkowo wyjścia RCA i z gniazd RCA do telewizora - pojawiło się początkowe mignięcie białym ekranem, potem drugie szybsze i więcej nic nie widać.

Fota symptomów: klik - lepszej nie dam rady zrobić, bo to tak szybko zasuwa, że telefon to totalnie rozmywa. Żółta linia to wina matrycy. Amiga oczywiście działa normalnie po złączu RGB podpinając się SCARTem do TV. Ktoś ma jakiś pomysł?

Druga sprawa - gniazdo video chodzi bardzo ciężko - trzeba użyć naprawdę dużo siły by wsadzić wtyczkę, najlepiej przytrzymując gniazdo, a wyciągnąć ją tylko można przez wykręcanie. Patrzyłem na TME i Allegro, ale nie widziałem czegoś co by miało podobny footprint. Gdzieś to jeszcze jest w ogóle do dostania? Coś można zaradzić? Styki w gnieździe są okej, bo sprawdzałem miernikiem - nie ma zwarcia między biegunami i sygnały idą gdzie powinny.
[#2] Re: Problem z composite video / RCA

@teh_KaiN, post #1

Przyszło mi do głowy że nie wybrałeś z menu monitorka sygnału wejścia.
[#3] Re: Problem z composite video / RCA

@Stoopi, post #2

Problem jest taki, że ani na tym ani na innym telewizorze cinch nie działa.

To chyba nie problem menu monitora.
[#4] Re: Problem z composite video / RCA

@teh_KaiN, post #1

Tak nieśmiało się zapytam czy przypadkiem nie użyłeś złącza antenowego zamiast Composite video?
[#5] Re: Problem z composite video / RCA

@Norbert, post #4

To żółte to video, nie? ;) Rozwiewając wątpliwości co do monitora - wybierałem różne inputy i to nie to.
[#6] Re: Problem z composite video / RCA

@teh_KaiN, post #5

Dla mnie to wyglada jak brak synchronizacji. Czy kondensatory przy CXA juz wylewaly na niej ?
[#7] Re: Problem z composite video / RCA

@Architect1200, post #6

Nie umiem powiedzieć, być może, bo na tych metalowych prostopadłościanach nieopodal było widać zielony nalot u góry. Nie na wszystkich, na jednym, może dwóch.

Sugerujesz CXA do wymiany?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 13:22:42 przez teh_KaiN
[#8] Re: Problem z composite video / RCA

@Architect1200, post #6

Jak dla mnie to wyglada na objawy uszkodzonej linii opóźniające. Jeśli stare kondensatory zdążyły wylać to typowa usterka.
[#9] Re: Problem z composite video / RCA

@Marcin74, post #8

A można coś więcej w tym temacie? Jak to leczyć, jak zaradzić?
Mam w zanadrzu stary oscyloskop analogowy do 25 albo 50MHz z jedną sondą, który umiem obsługiwać, więc jeśli byście coś na moim miejscu pomierzyli to bardzo chętnie przyjmę wszystkie wskazówki.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:27:32 przez teh_KaiN
[#10] Re: Problem z composite video / RCA

@teh_KaiN, post #9

To pomierz sygnał na wejście tych własnie prostopadłościanów i na wyjściach i bedziesz miał jasność.
[#11] Re: Problem z composite video / RCA

@Marcin74, post #10

Jako że nie zmierzę opóźnienia (nie mam drugiej sondy) stawiam na to, że to co zobaczę to będzie zniekształcone wyjście lub jego brak. Czy jeśli tak będzie, to te prostopadłościany da radę w sposób łatwy czymś zastąpić lub wymienić na nowe? Jest to w ogóle jeszcze gdzieś do dostania? Jak one się w ogóle fachowo nazywają? ;) Oznaczenie BPF przy Z221 sprawia, że przypuszczam że to Band Pass Filter. Zatem mówimy o jakimś filtrze przepustowym z przesunięciem fazowym?

EDYT: Już przeczytałem i sam w sobie Z222 jest nazwany linią opóźniającą. Tak czy inaczej pewnie to złożenie trzech jakichś filtrów - ciekawe skąd je można wziąć.

Sorry, ale jestem planktonem z elektroniki analogowej, więc potrzebuję trochę naprowadzenia na temat.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 19:22:24 przez teh_KaiN
[#12] Re: Problem z composite video / RCA

@teh_KaiN, post #11

Można je naprawić.
Przeważnie mają zjedzone druciki uzwojeń tuż przy wyprowadzeniach lutowniczych.
Trzeba je delikatnie wylutować, by nie pourywać reszty wyprowadzeń. Potem sprawdzić, które uzwojenie jest użarte i dosztukować kawałkiem bardzo cienkiego drucika lub pojedynczego włosa z linki.

Naprawiłem już kilkanaście sztuk tych linii opóźniających.
[#13] Re: Problem z composite video / RCA

@jarob, post #12

Właśnie znalazłem informację na ten temat: EAB

Delikatny wylut - hotem + dużo fluksu? Czy jakiś inny sposób?
To są trzy puszki - rozumiem, że muszę sprawdzić każdą? Czy któraś konkretna mogła siąść? Jak otworzyć taką puszkę?
Co do samego drucika nawiniętego - on jest emaliowany, nie? Mam się w niego normalnie wlutować cyną? Chyba najpierw poćwiczę na jakichś cewkach podobnej wielkości.
[#14] Re: Problem z composite video / RCA

@teh_KaiN, post #13

Te trzy puszki są ze sobą zgrzane, więc je trzeba na raz wyciągać. Można hotem lub jak umiesz się dobrze posługiwać odsysaczem to można nim. Mówię delikatnie, bo plaskyk korpusu jest miękki i można wtopić w niego wyprowadzenie lub któreś wyprowadzenie może zostać w płytce, a wtedy trudniej o naprawę.
Drucik jest emaliowany, ale jest tak cienki, że pod temperaturą lutownicy emalia się stopi i drucik się pobieli.
Otworzyć można te filtry w ten sposób, że wkładasz delikatnie cieniutki wkrętak między blaszaną obudowę, a korpus przy widocznych wgnieceniach i lekko odginasz. Tak w 4 miejscach. Gdy masz już trochę luzu, to ruszając na boki korpusem filtra wyciągasz go.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem