kategorie: Sklepy, Sprzęt
[#1] Powrót do przeszłości
Jak w temacie.
Wszyscy tu w mniejszym lub większym stopniu z tego właśnie powodu na ppa jesteśmy.
Natknąłem się na archiwalny cennik efunzine
Fajny materiał do rzeczowej i kulturalnej dyskusji na temat obecnego stanu rynku Amigowego.
Był już podobny temat, ale złośliwy root zamknął, bo mu zbyt duży ruch na serwerze generował
[#2] Re: Powrót do przeszłości

@movin, post #1

A ja kulturalnie natknąłem się na archiwalny cennik Eureki z kwietnia 1999 roku:

[#3] Re: Powrót do przeszłości

@recedent, post #2

Ceny dość dzisiejsze
[#4] Re: Powrót do przeszłości

@_arti, post #3

Prawda? Chociaż fax-modem 56k jakby tańszy jest dzisiaj, za to gry ciężko byłoby w takich cenach trafić (Chaos Engine CD32 za 5 zł).
[#5] Re: Powrót do przeszłości

@recedent, post #2

KS 3.1 do A1200 za 125zł - ZGROZA !!
[#6] Re: Powrót do przeszłości

@_arti, post #3

BlizzPPC 040/25 160 za 1290 to niebardzo dzisiejsza cena, za swojego w 98 roku dałem fuksem 1250 gdy jeszcze kosztowały 1490, katra była dwudniowa, została wymieniona na Blizza 1260.
[#7] Re: Powrót do przeszłości

@_arti, post #3

Ceny dość dzisiejsze


Tylko średnia wypłata wtedy prawie 2,5 razy mniejsza.
.
[#8] Re: Powrót do przeszłości

@rePeter, post #7

Ale jednocześnie 8 lat inflacji mniej...
[#9] Re: Powrót do przeszłości

@recedent, post #8

[#10] Re: Powrót do przeszłości

@recedent, post #8

Jeśli jest podana cena artykułu i wysokość pensji wtedy i dziś,
to inflacja raczej nie ma tu nic do rzeczy.
.
[#11] Re: Powrót do przeszłości

@recedent, post #2

10zł za 100 dyskietek 5,25" to bym teraz z chęcią dał
[#12] Re: Powrót do przeszłości

@_arti, post #3

Nie do końca. Kiedyś za 3000PLN można było złożyć bardzo przeciętny PC, teraz za 3000PLN da się złożyć już coś grubo ponad mainstream.
[#13] Re: Powrót do przeszłości

@_arti, post #3

Tak? Chętnie kupię A1200 za 180PLN... albo lepiej A4000 za 700PLN. Sprzedasz?

Jak dla mnie pokazuje to jak są wywindowane ceny retro-sprzętu. Nawet mnożąc z cennika 3x wychodzi sensownie. O takich cenach dzisiaj można pomarzyć.
[#14] Re: Powrót do przeszłości

@Solo Kazuki, post #13

Za niejedną z tych kart turbo PPC był w owym czasie naprawdę dobry piec.
I nawet nie chodzi o to że drogo. Tylko na peceta było już naprawdę sporo gier i porządnego softu. A na Ami i PPC dosłownie czyste zero.....

To tak mniej więcej dlaczego Amiga padła na kolana. I choć w procach mogło być ciekawie,
to niestety w grafice poszło tak do przodu, że moi kumple fascynowali się 3dfx.... w owym czasie.
Ceny się widać nie pozmieniały....
[#15] Re: Powrót do przeszłości

@movin, post #1

Ale ten cennik jest nadal na stronie sklepu tylko z 2003 roku i w dodatku z PEGASOS (nowość!) 2699 zł!

Cennik

Do tego ten sam Peg w 2004 kosztował juz PEGASOS od 1199 zł! link

Za sprawą premiery AmigaOne G4/800 (nowość!) 4290 zł!

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 13:32:03 przez TechNineWonder
[#16] Re: Powrót do przeszłości

@abcdef, post #12

teraz za 3000PLN da się złożyć już coś grubo ponad mainstream.

Akurat robię research, bo chcę coś sobie złożyć i mniej niż 5K nie chce mi wyjść
Nie powiedział bym też żeby to było grubo
[#17] Re: Powrót do przeszłości

@rePeter, post #7

Wg kalkulatora wartości nabywczej te 1290 zł w 1999, w chwili obecnej to równowartość ~2200. Więc nie 2,5x mniejsza

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:11:43 przez tbone
[#18] Re: Powrót do przeszłości

@tbone, post #17

Tyle że zapominacie o małym szczególiku... to są nowe sprzęty! Dlatego ja się odniosłem do używanych z cennika "graty" z eFunzine (180PLN za używaną A1200). A co do "nówek", najbardziej by pasowało porównanie do czasami pojawiających się NOSów. A ceny tych właściwie nie mają górnej granicy, a ceny wywoławcze często porażają.
[#19] Re: Powrót do przeszłości

@Solo Kazuki, post #18

A tak z ciekawości oferuje ktoś jeszcze odnowione A1200 (AmigaKit, Vesalia itd)? Patrzyłem ostatnio i wygląda, że nie, czyli co już nie odnawiają?
[#20] Re: Powrót do przeszłości

@KM, post #19

Odnawiali jak skupowali po 20 do 30 ft. Teraz jest gorzej z pozyskaniem produktu.
Ceny używanych Amig są z kosmosu. Dlatego uważam ze V4 trochę to uspokoi.
Oczywiście pisze o wersji standalone.
Jak to się wylkaruje to zostawię sobie V4, Power booka G4, oraz dokupie A1222 i to będzie całą moja kolekcja. A1200 juz sprzedałem za 222 funty. Pojechała do Italii... OK
[#21] Re: Powrót do przeszłości

@Voyox, post #20

V4, G4, A1222 ....
i to będzie całą moja kolekcja

Mega pomysł super
Będziesz przebiegłym "Amigowcem" bez Amigi gwizdanie
[#22] Re: Powrót do przeszłości

@movin, post #21

Sprawy fundamentalizmu amigowego zostawiam takim fanatykom jak Ty.
Nie modlę się do Amigi i zamienniki jakie wymieniłem w zupełności mi wystarczą.
Gdyby powstała Amiga 5000 i A 1400 powiedzmy oferowała by zapewne podobne rozwiązania co V4 i to mi w zupełności wystarczy. ...
Dla mnie osobiście trzy opcje które wybrałem plus WinUAE to wspaniała Amiga i nic tego nie zmieni.
[#23] Re: Powrót do przeszłości

@Kilos, post #16

Doprawdy? No to pomyślmy...
W tej chwili totalny lowend to jakiś pentium ze zintegrowanym gpu na płycie za 200 z hakiem, z zasilaczem za 100 z hakiem, z pamięcią za 200 z hakiem... łącznie ~1000PLN. Co mogłeś mieć wtedy za tą kwotę? Nic... bo nawet biorąc najtańszego celerona i płytę z zintegrowanym intelem 740 (bodajże chipset i810) trzeba było swoje "wybulić". A to tylko lowend (i owszem, wtedy była zauważalna różnica między topowym cpu, hdd, gpu nie tylko w grach, ale też samym systemie, office, internet - teraz wystarczy mieć 2 jajka, ssd i 8GB RAM i w zasadzie komfort ten sam co na i7) Teraz jeśli uważa kolega, że za 3k ma się mainstream to nie mam pytań. Baa... w 2008 za 3k miało się high end (rekordowo niski kurs dolara) gdyż konkurencja AMD w postaci HD4870 (700PLN) wymusiła na NV spadek ceny GTX280 do ~1000PLN ;) A to był top! Teraz top GPU to ponad 2x tyle (ale i kurs 2x wyższy). Ale co ja tam wiem ...
[#24] Re: Powrót do przeszłości

@abcdef, post #23

Ale co ja tam wiem ...


No właśnie, ale przecież podobno cenny kart graficznych teraz takie "duże" prze tych kopaczy krypto walut.

Tak naprawdę ten lowend dziś to "odrzut z taśmy". Technologia poszła do przodu i produkcja jest tańsza. W biedronce nowy laptop 600 złotych z Win10 w latach ubiegłych tyle kosztował sam WinXP.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 17:54:22 przez TechNineWonder
[#25] Re: Powrót do przeszłości

@waldiamiga, post #6

Ech jak ja bym chciał by ten cennik eFunzine obowiazywał dzisiaj....Za turbo 060 Blizzka niecały tysiak a apollo jeszcze taniej.Teraz dorwać jakas 1260 za mniej niż 2500 to jest sukces a o PPC już nawet nie mówię bo te karty to chodzą po 3 klocki i więcej.
Amiga 1200 niecałe 200PLN.
Patrząc obiektywnie to taki cennik powinien być dzisiaj.
Jest to naprawdę uczciwa cena jak za tak wiekowy sprzęt,jednak bum na retro zrobił swoje i mamy ceny jakie mamy.
Chociaż od kilku miesięcy jest z tym coraz lepiej,wyraźnie widać, że ceny poszły o jakies 10-15% w dół w stosunku tego co było jeszcze na początku roku.
Nie wiem czy to tylko kwestia tego że mieliśmy letni okres i na jesień/zima znów ceny polecą w górę, czy faktycznie rynek się powoli nasyca i ceny będą stopniowo spadać.
[#26] Re: Powrót do przeszłości

@FeRu, post #25

Ceny nie spadną, bo ludzie obecnie nie kupują Amig w celach czysto użytkowych. Nawet jak nie będą ich używać, to te kupowane ze względow sentymentalnych Amigi w 90% przypadków trafią do szafy, a nie na Allegro.
W latach 2000-2007 Amigi były tanie bo była duża przewaga podaży nad popytem - masa ludzi sprzedawala bezwartościowy dla siebie sprzęt. To był też czas gdy tysiące Amig i osprzętu zostalo zezlomowanych (żeby nie powiedzieć wyrzuconych na śmietnik), bo wielu wlaścicielom (lub rodzicom właścicieli którzy wyfrunęli z rodzinnych domów) nie chciało się nic robić z tymi starymi komputerami.

Teraz ludzie tak samo traktują rozbite smartfony jak po roku 2000 Amigi. Część trafia za bezcen na Allegro, reszta idzie do kosza.

Spadnie dynamika wzrostu cen, ale taniej nie będzie, niestety :)

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 22:20:56 przez vojo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem