kategoria: A600
[#1] Jaki kabel daje lepszą jakość?
Witajcie kochani mam do was pytanko jaki kabel video byłby lepszy do mojej Amigi 600 - mianowicie czy użyć rozwiązania kablem RGB - Euro z dźwiękiem i podłączyć do telewizora LED czy lepiej kabel RGB i podłączyć do monitora - chodzi mi przede wszystkim o jakość obrazu, ponieważ na kablu po chinchu i wyjściu video żółtym i podłączeniu tego do telewizora LED - cóż - mogło by być lepiej i szału nie ma... Proszę ekspiertów o rady szeroki uśmiech Linki do kabli poniżej :

https://www.olx.pl/oferta/kabel-euro-rgb-dzwiek-amiga-500-600-1200-CID99-IDaGNsp.html#7d4b0a1b68

https://www.olx.pl/oferta/amiga-500-500-plus-kabel-rgb-do-monitora-commodore-retro-komputer-CID99-IDn2SR0.html#7d4b0a1b68

Z góry dzięki
[#2] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@DiamondViper, post #1

Oba warianty to kabel RGB, czyli najwyższa możliwa jakość analogowego sygnału Amigi. Jednak ten drugi będzie pasował tylko do monitorów Commodore/Philips (1082, 1084...) a nie VGA, a pierwszy do większości TV wyposażonych w EURO/SCART. Co więcej, ten drugi nie przesyła dźwięku (musisz podłączyć osobno 2xRCA do "czegoś", co odtwarza dźwięk).

A co do jakości samego dźwięku to już zależy jak dobre są głośniki wbudowane w dany TV / monitor.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:20:23 przez skipp

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:22:09 przez skipp
[#3] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@skipp, post #2

Czyli rozumiem, że jeśli kupię ten pierwszy i podłączę go do TV LED to właściwie jakość będzie taka sama jak przy tym drugim? Jeśli tak, to wybór jest oczywisty

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:25:54 przez DiamondViper
[#4] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@DiamondViper, post #3

Czyli rozumiem, że jeśli kupię ten pierwszy i podłączę go do TV LED to właściwie jakość będzie taka sama jak przy tym drugim?


Pomijając fakt LCD vs CRT (sygnał niskiej rozdzielczości z maszyn z lat 80-90 nie musi wyglądać lepiej na 40" TV...) to tak, sam sygnał idzie tak samo w obu przypadkach (R,G,B, Sync osobnymi żyłami).
[#5] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@skipp, post #4

wiesz - grunt, żeby było lepiej niż na chinchu.. Ok w takim razie temat do zamknięcia - danke szeroki uśmiech
[#6] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@DiamondViper, post #1

Witam wszystkich,

podłączę się pod temat

jako że nie bardzo mogę ciągle zajmować głównego TV w salonie (wiadomo, żona, dzieci :)), szukam rozwiązania aby podłączyć się ze swoimi Amigami do monitora LCD

jasne że najlepiej byłoby wsadzić scandoublera np. indivision (omijamy konwersję digital-analog), no ale to trochę drogie rozwiązanie, zwłaszcza jak ktoś ma kilka sztuk Amiś różnego typu... (no i trzeba grzebać wewnątrz)

tak więc w grę wchodzą konwertery zewnętrzne...

znalazłem takie coś:
http://sklepwideo.pl/konwerter_scart-hdmi_snavs2h03

i pytanie, czy ktoś ma to ustrojstwo i jakie ma z nim doświadczenie?

można z tego wyść na monitor z HDMI lub przez przelotke HDMI->DVI

jak to sobie poradzi z różnymi rozdzielczościami z Amigi (w tym z AGA)?
[#7] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@madness77, post #6

Niedawno ktoś na forum pisał o tym konwerterze, szkoda kasy.
[#8] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@madness77, post #6

Konwerter z linka to cinch to hdmi.
Mylące jest ten SCART, bo używany jest tylko Composite video
[#9] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@madness77, post #6

W opisie stoi: Wejście Scart CVBS, czyli w zasadzie konwertujesz Composite na HDMI, to nie jest RGB, obraz będzie tak samo dziadowski jak po Composite. Szukaj raczej czegoś takiego:
link, chociaż szału też bym się nie spodziewał - brak 576p50, tylko 720p i 1080p (pewnie jeszcze 60Hz VSync), jednak na pewno obraz będzie zdecydowanie lepszy od tego co Ty zalinkowałeś. Jak masz dużo sprzętów z wyjściem RGB i chcesz to podłączyć do monitora LCD przez HDMI to polecam dwa rozwiązania:
1. Framemeister (drooogo, ale ma wszystko - wejścia Composite, Component, RGB, S-Video, Audio, 2xHDMI, wyjście HDMI, mnóstwo ustawień).
2. OSSC - tani (to znaczy mniej niż połowa ceny Framemeistera), wejścia RGB i VGA, wyjście DVI/HDMI, wada - kupujesz kit i lutujesz sam albo zlecasz komuś kto się na tym zna (BGA).
[#10] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@madness77, post #6

Kup sobie po prostu telewizorek 14 calowy na przykład Philipsa z wejściem euro/scart i się ciesz grami.
[#11] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@Jenot, post #9

Ad.2) poguglałem chwilę - ten kit można gdzieś jeszcze nabyć?
[#12] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@madness77, post #11

O, teraz widzę, że nie sprzedają już kitów PCB+obudowa, tylko zmontowane urządzenia: link
[#13] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@Jenot, post #12

Hmm... schematy, obrazy płytek, wszystko jest... a gdyby tak zebrać tu trochę zamówień i wykonać gdzieś PCB hurtem? :) wstepnie rozeznałem ok. 150,- za płytke przy zamówieniach jednostkowych... na 100% jest tu ktoś kto wie gdzie zrobić większą ilość taniej. Podliczę elementy i zobaczę ile by wyszedł taki nasz kit.
[#14] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@Stoopi, post #10

Eeee... mnie granie na telewizorku średnio kręci, chcę mieć WB na Full HD ;)
[#15] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@madness77, post #13

To czekamy na gotowe urządzenia.
Na Amibay-u rozeszły się na pniu za 180 funtów bodajże.
[#16] Re: Jaki kabel daje lepszą jakość?

@stachu100, post #15

Batdzo ciekawe rozwiązanie. Ktoś wie jak wygląda plynnosć sygnału PAL 50hz, czy na wyjściu da się uzyskać również 50hz?
Bo po konwersja do np 60hz płynności nie będzie!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem