kategoria: A600
[#1] PCMCIA: CF i kolejne przeboje
Wymiękam.. Zgłupiałem, nie wiem w czym rzecz.. :D

Mamy trzy Amigi:
- A1200 Kashinho, KS3.0
- A1200 Kokosa, KS3.1 (z autorskimi modyfikacjami)
- A600 MrZaibatsu, KS3.1

Nastąpiła próba wymiany danych przy pomocy CF-ki sztuk dwie:
- przelotka z CF Kokosa
- przelotka z SD Kashinho

- Kokos bierze swoją przelotkę i CF-kę i wkłada do A600. Nic się nie dzieje.
- Kokos bierze przelotkę z SD Kashino do A600. CF0:NDOS - w sumie nie dziwie się bo nie wgrałem Krashanowej wersji CFD i ma prawo nie działać.
- Kokos wkłada CF-kę do swojej A1200 - wszystko działa.
- Kokos wkłada CF-kę do A1200 Kashinho - CF0:NDOS (wtf?)
- Kokos przegrywa CF0, compactflash.device i fat95 ze swojej Amigi 1200 na A600 - próbuje ponownie - bez zmian.

Napotkałem ścianę i nie rozumiem co się dzieje. Może mi ktoś poradzić co dalej sprawdzać?

Dzięki,
Kokos
[#2] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Sokok, post #1

w sumie nie dziwie się bo nie wgrałem Krashanowej wersji CFD
Hmm?
[#3] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Krashan, post #2

Zdaje się to Ty wprowadziłeś modyfikację obsługującą SD?
[#4] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Sokok, post #1

OK, mam postęp na A600.

Po dodaniu c:cardreset i c:cardpatch w s:s-s działa ładnie.

Ale to działa tylko wtedy gdy podczas bootowania mam włożony adapter. Gdy nie mam go włożonego to wywala się bootowanie z błędem:

"failed returncode 10"
[#5] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Sokok, post #3

Zdaje się to Ty wprowadziłeś modyfikację obsługującą SD?
Ja nic nie wiem... Ściągnąłem CFD z Aminetu i działa mi z combo dwóch konwerterów PCMCIA/CF + CF/SD. A wszystkie karty CF to ja bym na Twoim miejscu wrzucił do kontenera na elektrośmieci...
[#6] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Sokok, post #4

Raczej problem jest z gniazdem pcmcia, a właściwie z elektroniką sterującą gniazdem. W przypadku samych A1200 tak było, że w jednej to działało OK a w innej były problemy. W zależności od rewizji płyty głównej. Pewnie w przypadku A600 jest podobnie. Też było kilka rewizji płyt głównych.

@Krashan jest dostępnych dużo dobrej jakości aparatów fotograficznych (Lustrzanek) które karty CF obsługują. Więc po co wyrzucać.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 19:07:34 przez gilban
[#7] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Krashan, post #5

@Krashi, to nie rozumiem.. jakie zmiany zawiera w takim razie CFD1.33? Możesz rozwinąć również myśl dlaczego SD > CF?

@gilban, ale syf.. nie spodziewałem się, że jedne karty/czytniki działają na a1200 a na a600 nie będą działać. Faktycznie mam teraz inny czytnik i kartę które na a600 działają.

Dzięki Wam. Sytuacja opanowana.
[#8] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Sokok, post #7

Używam CFD 1.32.

Karty SD są lepsze od CF ponieważ wszystkie działają. Dzieje się tak dlatego, że popularne adaptery SD2CF to wszystko jedna konstrukcja, oparta na jednym scalaku. W dodatku nie jest to prosta złączka, tylko konwerter z mikroprocesorem. W związku z tym on bierze na siebie kwestię różnic między rozmaitymi kartami SD, a z punktu widzenia Amigi to jest jedno urządzenie zachowujące się tak samo, niezależnie od włożonej karty SD. Tak się składa, że CFD obsługuje to urządzenie bez problemu, więc marka i rodzaj karty SD nie mają znaczenia. Natomiast adapter CF2PCMCIA to w zasadzie kupa drutów i wszelakie różnice między różnymi CF-kami musi obsłużyć leciwy amigowy sprzęt, oraz sterownik. Stąd wszystkie problemy w stylu „ta sama karta działa w Amidze X a nie działa w Amidze Y”.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 20:40:07 przez Krashan
[#9] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Krashan, post #8

Dzięki, czyli rozumiem, że jeśli chodzi o trwałość/awaryjność nośnika CF i SD to nie masz tu jakichś większych zastrzeżeń?

CFD ("CompactFlashDevice") supports using CompactFlash memory cards on the PCMCIA-Port of an A600 or A1200. Grzegorz 'Krashan' Kraszewski has released an update of the driver which improves compatibility with SD-cards (inserted via SD-CF-adapter). The updated driver also could provide support of a higher number of CF memory cards.

Mogę zapytać dlaczego używasz 1.32, skoro wydałeś poprawione 1.33?
[#10] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Sokok, post #9

Trwałość nośnika jest porównywalna, ta sama technologia, o ile porównujemy karty wyprodukowane w zbliżonych latach.

Natomiast ten news z amiga-news.de jest błędny. Nigdy nie zajrzałem nawet do źródeł CFD, autorem wersji 1.33 jest Paul Carter, wystarczy zajrzeć do archiwum. Nie wiem skąd autor tego „newsa” miał takie informacje...

Natomiast dla mnie ta wersja 1.33 jest podejrzana, po pierwsze czemu nie ma jej na Aminecie, po drugie wersja 1.32 działa mi z adapterem CF/SD bez żadnego problemu.
[#11] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Krashan, post #10

No ładnie, dzięki za wyjaśnienie.
[#12] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Krashan, post #8

Hej Krashi (albo inni koledzy),

Chcę kupić adapter SD2CF, powiedz mi proszę czy ten się nada. Jest połowę tańszy niż to co dostępne na Alledrogo.

TISHRIC WiFi SD to CF Card Adapter MMC SDHC SDXC to Standard Compact Flash Type I Card Converter UDMA Card Reader

Dzięki!

K
[#13] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@SokOK, post #12

Wygląda podobnie jak te działające. A czy się nada, to jak zwykle przy zakupach u majfrendów – dowiesz się, jak sprawdzisz...
[#14] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Krashan, post #13

Dzięki, no to biere.
[#15] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@SokOK, post #14

Jak dostaniesz to daj znać czy działa z Ami.
[#16] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@BULI, post #15

Jasna sprawa.
[#17] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@SokOK, post #16

Dostępne jest kilka modeli. na sd, na micro sd, na 2 microsd,
[#18] Re: PCMCIA: CF i kolejne przeboje

@Norbert, post #17

Tak, mi zależało na zwykłym SD bo taką mam w HxC. Będę ją sobie przekładać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem