kategoria: A500
[#1] Problem z WHDload
Cześć wszystkim,

Ostatnio bawiłem się WHDload na mojej Amidze i pojawiają się dość dziwne przynajmniej według mnie objawy. Przykład można zobaczyć na filmiku poniżej (przepraszam za kiepską jakość ale materiał nagrywałem pralką franią na usb)

Dosyć to dziwne bo w proteinie mam procesor 68000 czyli taki nie obsługujący opcji quit. Czy ktoś ma pomysł co może być nie tak?

Mój konfig to:
A500 rev 6a z modem 1mb chip,
Proteina z procesorem 68000 puszczonym na 14mhz i 8MB Fast.
Rom 3.X od cloanto.
Zestaw testowany poprzez różne obciążenia jak kompresja/dekompresja lzx i lha chodzi godzinami bez problemu. Archiwa daje się późnej rozpakować.
[#2] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #1

Z tego co pamiętam to u mnie to demko śmigało bez problemu, mój konfig:
A500 8A.1 1mb chip
Proteina 68000 14Mhz, 8MB fast
Rom 3.1
ClassicWB 68k

Może problem leży w wersji WHDL, nie pamiętam jakiej używałem, ale tej dostarczonej od razu z CWB.

Dosyć to dziwne bo w proteinie mam procesor 68000 czyli taki nie obsługujący opcji quit.

Procesor 000 jak najbardziej obsługuje opcję quit, oprócz niektórych przypadków kiedy ta opcja jest realizowana instrukcją której 000 nie posiada z mojego doświadczenia jakieś 50% gier czy dem jednak zamyka bez problemu szeroki uśmiech
[#3] Re: Problem z WHDload

@Tomuś, post #2

To nie tylko w przypadku tego dema, niektóre gry np. Lotus 2, też się wywala.
[#4] Re: Problem z WHDload

@Tomuś, post #2

Ja też bym stawiał na WHDLoad
[#5] Re: Problem z WHDload

@Tom Rain, post #4

Mam najnowszego WHDload z oficjalnej strony. Ogólnie podkusiło mnie żeby wszystko po dociskać bo używam risera samoróbki:



Po operacji dociskania amiga nie wstała, podejrzenia padły na riser, niestety amiga nie wstaje z samym CPU. Wygląda na to, że objaw problemów z WHDLoad to była zapowiedź większej awarii
[#6] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #5

A jak się zachowują diody ?
czy na ekranie są jakieś kolory ?
[#7] Re: Problem z WHDload

@Risc, post #6

Dioda power jest w stanie ciągłego przygaszenia, podczas resetu z klawiatury miga dioda na caps locku. Na ekranie jest kolor czarny. Na dziś odpuszczam kombinacje, pewnie do tematu na dłużej przysiądę w weekend, więc jeśli ktoś ma pomysł co mógłbym sprawdzić jestem bardzo bardzo otwarty na propozycje.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 21:09:29 przez jarokuczi
[#8] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #7

Sprawdź gniazdo procesora, może rozepchały się riser'em styki(albo jeden na przykład) i przez to, nawet na samym procku bez proteiny Amiga nie wstaje. Ja zachodziłem w głowę co jest nie tak w mojej A500 po wymianie procka z turbo(między innymi czarny ekran), a przyczyną był wygięty jeden styk(kilka razy przekładałem z jednej A500 do drugiejszeroki uśmiech). Zresztą niedawno w innym wątku chyba perinoid wspominał o podobnym problemie z gniazdem.
[#9] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #5

Proteina, wyjmowanie, dociskanie - podstawka pod CPU na płycie do wymiany. Już to przerabiałem.
[#10] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #1

A weź jeszcze zobacz najnowszą betę whdload jakiś ważny błąd został tam naprawiony tutaj
[#11] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #1

Zdublowany wpis proszę o usunięcie.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 22:49:57 przez HanSolo
[#12] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #1

To nie jest wina WHDLoad ani wersji dema ogólnie nic nie związane z programami czy też nie łączeniem czegoś, nawet nie jest to wina systemu plików, maski czy maxtransferu na HDD/CF.
Identyczny problem przerabiałem z Blizzardem 2060, a dokładniej po jego podkręceniu nawet o 5MHz czyli z 50 na 55MHz system i wszystko inne działało elegancko, odpalanie gier WHDLoad skutkowało w losowych odstępach czasu identyczne błędy jak u ciebie, jak procek zrobiłem na standardowe 50MHz problem ustąpił, na chwilę obecną mam adapter dla CPU z 040 na 060 i tym sposobem blizzard lata na 100MHz i ten problem już nie występuje. Nie wiem dokładnie czego to wina ale chyba coś z timingami.
W twoim przypadku przestaw procesor z 14MHz na standard 7MHz i wszystko będzie OK, ewentualnie podmień proca na 68010.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 23:14:54 przez superbonio

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 23:17:09 przez superbonio
[#13] Re: Problem z WHDload

@Jenot, post #9

Chyba faktycznie jest coś na rzeczy z podstawką, dziś miałem chwile i przeczyściłem ją kontaktem oraz po doginałem styki. Efekt był taki że dioda power zaświeciła jasniej :D ale później zaczęły się dziać dziwne rzeczy z flopem i dźwiękiem więc wyłączyłem Amigę. W poniedziałek podjadę do sklepu elektronicznego po nową podstawkę i zaaplikuje przeszczepik mam nadzieje że za bangla :D
[#14] Re: Problem z WHDload

@jarokuczi, post #13

To ja z nieco innym problemem ale tez chyba dotyczacym WHDLoad. Mianowicie, uruchomione gry przez WHD mam co i rusz pojawiajace sie smieci graficzne. Jakies linie, pixele, mrugania obiektow. Ta sama gra na takiej samej konfiguracji ACA ale puszczona z goteka nie ma tych problemow. Co to moze byc? Dla przykladu Lotus 2, Syndicate (to jest w zasadzie niegrywalne przez whd z tego powodu, instalka oryginalna na hdd nie wykazuje problemow), North&South. Ivanhoe, bedzie tego wiecej jakbym posprawdzal.
[#15] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #14

W konfiguracji ACA masz włączone VBR Move i aca.resource? Spróbuj też  "odkręcić" ACA jeśli masz mocno podkręconą (nie wszystkie egzemplarze idą na 42MHz).
[#16] Re: Problem z WHDload

@Jenot, post #15

Mam wlaczone a testuje pomiedzy 7 a max 21Mhz
[#17] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #16

Hmmm, no to nie wiem co może być nie tak. Firmware w ACA zaktualizowałeś do najnowszej wersji? A, widzę, że masz 512kB+ACA - pamięć w ACA masz w całości skonfigurowaną jako Fast, czy 512kB na dodatkowy Chip? Może jeszcze tu coś zmień. Ja miałem ACA 500Plus na A500Plus, najnowszy firmware w ACA, kick 3.1 (z ACA), WB 3.1 (z ACA), najnowszy WHDLoad i nie zauważyłem żadnych "krzaków" pod WHDLoad.
[#18] Re: Problem z WHDload

@Jenot, post #17

Miałem 0.97. Po aktualizacji do 0.99 nieco się poprawiło, np North&South już nie krzaczy, Syndicate cud miód malina. Ale czy mógłbyś sprawdzić u siebie np Lotusa 2 (wystarczy pierwsza trasa) i Lemmings 2 z dwmkiem? Na 7-14Mhz? Jeśli to nie problem oczywiście.
[#19] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #18

Jenot chyba już nie ma ACA a "coś" znacznie lepszego szeroki uśmiech
[#20] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #18

Tak jak pisze misiek2 - nie mam już ACA. Z pewnością jest tu sporo ludzi, którzy ją posiadają i sprawdzą. Ja na pewno grałem na swojej w Lotusa 2 (przez WHDLoad). Za Lemmingami nie przepadam. A, zapomniałbym - używaj najnowszej wersji WHDLoad, na 17 miałem jakieś "schody".
[#21] Re: Problem z WHDload

@Jenot, post #20

Mam problem z WHDload pod A500 Protein Turbo 14MHz, na A600 nie mam tego problemu (ten sam dysk IDE 2.5 przełożony do A500): niektóry gry działają bez problemu np. Lotus III, NewZealand Storry, Mortal Kombat 2 1MB, HiredGuns, Frontier a niektóre wywalają od razu mi "error line 1111 emulator" (np. DeathMask, wieczorem podam więcej tych niedziałających) albo guru 8004 (podobno stackattack muszę zainstalować). Do tego wyczytałem dzisiaj, że max_transfer dla dysku ustawić - tylko, że ja mam dysk talerzowy a nie kartę CF, czy dla takiego dysku max_transfer załatwia sprawę? Próby z takimi problematycznymi grami robią podobno tak, że kopiują grę WHdload do RAM i z niego ją uruchamiają, wtedy wyklucza się problem z dyskiem.
[#22] Re: Problem z WHDload

@Jenot, post #20

WHDL w wersji 18.3
no fakt nie masz już ACA :) wompierz wyssał.

To w takim razie pytanie do posiadaczy ACA - czy zauważacie w grach z WHDL problemy z grafiką które np nie występują na takiej samej konfiguracji ACA ale gra uruchamiana z dyskietki/goteka?
[#23] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #22

kolejny problem...Lionheart.
Uruchomiony z adf - zero problemów
uruchomiony z oryginalnej instalki - zero problemów
uruchomiony przez WHDLoad - tło w grze (jakiś interlace chyba bo mryga) - kaszana całkowita. Ktoś może to wytłumaczyć?
P.S. Syndicate jednak też krzaczy tylko dopiero po chwili.
[#24] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #23

Strasznie drążysz temat. Czy znasz w ogóle ideę działania WHDLoad i ewentualne jego ułomności w zakresie kompatybilności z różnymi sprzętami? Na niektórych konfiguracjach gra będzie działać dobrze a na innych źle. Trzeba kombinować z różnymi opcjami, które u jednych mogą działać a u innych nie. Jeżeli to nie pomoże, to trzeba z tym żyć.
[#25] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #23

Jeszcze jedno pytanie - jaką masz konfigurację?
[#26] Re: Problem z WHDload

@mailman, post #24

Ano drążę. Wiem że coś może jednemu działać a innemu nie. Dlatego np pytałem czy ktoś posiadający ACA doświadczał podobnych rzeczy bo to byłaby najbliższa konfiguracja. W obrębie dostępnego sprzętu, kombinuję.
A500 rev 8, ECS, 512kb na plycie, A501 pod klapka i ACA500+
[#27] Re: Problem z WHDload

@softiron, post #26

Straszna kanapka... Spróbuj użyć przełącznika NOVBRMOVE.
[#28] Re: Problem z WHDload

@Jenot, post #9

Proteina, wyjmowanie, dociskanie - podstawka pod CPU na płycie do wymiany. Już to przerabiałem.


Po wymianie podstawki pod CPU płyta ruszyła z kopyta. Dodatkowo wlutowałem ją tak że jest odrobinę wyżej niż oryginalna i okazało się że nie potrzebuje żadnego risera i nie wadzi o rom. Dzięki za radę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem