kategoria: A500
[#1] Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią
Witam.

Dawno temu miałem Amigę 500, ale gdzieś przepadł modulator. Potem pojawił się PC i zainteresowanie przyjaciółką zginęło. Minęło 20 lat, dowiedziałem się że można przez zwykły kabel scart podłączyć amigę do telewizora LCD i zachciałem ją wskrzesić jako zamiennik konsoli , szczególnie na dwóch graczy. Niestety miałem pewne problemy.

Na początku nie wczytywała się prawie żadna gra, a te które wczytywały, robiły to raz na jakiś czas. Dyskietki nie są wieczne, a szczególnie te "przegrywane", więc stwierdziłem że po prostu są nic nie warte. Dodatkowo nie mogłem zrobić miękkiego resetu :(. Postanowiłem kupić goteka HxC i jest progres. Na początek wrzuciłem 3x lotus. Pierwsza część się wgrywała. Druga i trzecia nie. I teraz ciekawe, po wyjęciu kości rozszerzeń ram, drugi lotus zaczął się wczytywać. Trzeci nie, ale nie jestem pewny czy on nie wymagał 1 MB ram (i czy obrazy są ok).

Kilka pytań.
1) Czy jest jakiś program, który może sprawdzić stan komputera? Np. odczyt/zapis ram i sprawdzenie czy wszystko zrobiło się poprawnie, stan podzespołów itd?
2) Miękkiego resetu nie mogłem zrobić, bo część klawiatury zdaje się nie działać. Nie jestem tego pewny, ale np w goteku powinienem móc wybierać enterem, a nie mogę i muszę używać fire na joysticku. Czy jest coś co często pada w klawiaturze i co mogę sprawdzić? Ew. czy jest jakiś program w którym mógłbym klikać klawisze i pokazywałoby mi czy jest reakcja?
3) Czy do goteka HxC mogę użyć kabla skrosowanego od fdd PC? Mam taki dobrej jakości, a chciałbym wbudować całość w obudowę amigi i potrzebuję dłuższego. Podłączyłem go i niby działa, no ale może jednak nie w 100% i część moich problemów wynika z nich?

Amiga to Amiga 500 (na obudowie). W środku jest płyta główna amiga 500+ Rev 8a.1, ale wydaje mi się że to jedna 500, bo przy uruchomieniu wyświetla mi się kickstart v1.3. Poza tym jest na niej napisane 512K/1M RAM, a niżej połowa kości jest pustych, czyli łącznie pewnie jest 512K. Załączam zdjęcie nazwy płyty i rozszerzenia pamięci. Jeżeli brakuje jakichś informacji to dorzucę, chociaż proszę o ulgowe traktowanie bo ostatni raz amigę uruchamiałem w wieku 9 lat ;).



Pamięć
Płyta
[#2] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@krzysiek050, post #1

Tak, to A500, z płytą od A500+ więc możesz ją rozszerzyć do 2MB CHIP RAMu - poczytaj o CHIP, SLOW i FAST RAM. Zwykłą pińcetę byś rozszerzył naksymalnie do 1MB CHIP.

Skąd jesteś? Łatwiej będzie zorganizować okoliczną pomoc. Jak się czujesz z lutownicą? Kondensatory lubią wylewać i/lub "wysychać", a wtedy Amidze zdarzają się różne dziwne objawy, więc wypadałoby je wymienić po tych wszystkich latach. Za klawiaturę odpowiedzialne są między innymi scalaki CIA - możesz spróbować je wyciągnąć i podmienić ze sobą - są identyczne, zaś pełnią inną funkcję w zależności od tego w które gniazdo je wsadzisz. Jak po podmianie rezultat będzie inny, to któryś z nich jest walnięty. Możesz też podociskać wszystkie scalaki do swoich podstawek - czasem się zdarzają luzy i to też jest powodem dziwnych objawów.

Obrazy możesz sprawdzić pod WinUAE - najszybciej. Więcej z lotusami nie pomogę bo ich nawet nie mam. ;)

Mamy też coś takiego co zwie się Aminet - pełno tam różnorakich programów. Możesz się zainteresować programem Amnesia do sprawdzenia RAMu i Advanced Amiga Analyzer do różnych rzeczy. Sysinfo poda Ci ogólne informacje, ale raczej nie diagnozuje.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 20:34:19 przez teh_KaiN
[#3] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@krzysiek050, post #1

1. Jest i to dobry program SysTest
2. Patrz powyżej. W klawiaturze mogły np. ze starości się ścieżki gdzieś przerwać, albo zabrudzić. Może to też być problem w układach CIA jak kolega wspomniał powyżej
3. Kabel FDD w Twoim przypadku musi być prosty(chyba, że jest stacja dyskietek gęsta-niech mnie ktoś poprawi jak plotę bzduryszeroki uśmiech)
[#4] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@AD99, post #3

500-ka raczej nie poradzi sobie z gęstą stacją (zbyt wolny transfer).
[#5] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@perinoid, post #4

Miałem na myśli (tylko) ułożenie taśmy względem stacji DD i HDOK Chyba jeszcze coś było na rzeczy jak były podpięte dwie stacje na jednej taśmie...ale autor w tym przypadku potrzebuje prostej taśmy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 21:38:25 przez AD99
[#6] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@teh_KaiN, post #2

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Znam teoretyczną różnicę pomiędzy slow i fast ramem, ale nie wiem jak one są obsługiwane przez programy i gry. Rozumiem że mógłbym dolutować odpowiednio do płyty głównej 512K ramu lub wymienić wszystkie kości żeby uzyskać 2MB łącznie. Niestety nie jest to zabawa na teraz. Zbyt słabo czuję się w temacie i najpierw chciałbym doprowadzić ją do stanu użyteczności, a dopiero gdy poczuję się pewniej, to może pobawię się w modyfikacje.

Jestem ze Szczecina :). Z lutownicą czuję się średnio. Na tyle dobrze żeby lutować własne układy, ale na tyle słabo żeby bać się o przegrzanie i zniszczenie układów które są obok. Szczególnie przy wylutowywaniu. W nowym sprzęcie nie ma problemu, ale na tej płycie są układy które pierwszy raz widzę na oczy. Podejrzewam że zamienniki są nie do dostania. Na szczęście kondensatory wydają się sprawne. Czoła mają nie napuchnięte a szczeliny nie są przerwane. Całkiem jak kondensator ze sklepu. Muszę jeszcze rozkręcić i sprawdzić zasilacz, bo może tam są zużyte.

Klawiaturę sprawdzę, ale muszę mieć chwilę czasu. Na szybkiego nie ma się takim sprzętem bawić.

Poszukam obrazów tych programów i sprawdzę. Niestety, najpierw muszę zakupić adapter myszy pod usb. Dawno temu mama stwierdziła że po co tyle tego się kurzy i wyrzuciła 4 joysticki i mysz, zostawiając tylko 1 joy. Jak patrzę po ile teraz chodzą to aż boli :(.

Co do kabla, mówicie cały czas o goteku? Bo ja nie chcę używać starej stacji dysków, ani tych z PC. Wiem że to psuje trochę klasykę, ale wolę mieć użyteczny sprzęt retro, niż oryginał, ale średnio nadający się do użytku. A dobrych dyskietek DD to chyba już w sprzedaży nie ma. Jaka jest różnica na podpięciu goteka pod kabel skrosowany a prosty? Co dokładnie nie będzie działać i w jakich sytuacjach?

No i jedna dość istotna sprawa. W pierwszym poście wspomniałem że przez klawiaturę nie działa mi miękki reset. Czy może stać się coś złego gdy resetuję komputer przez wyłącznik na zasilaczu?
[#7] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@krzysiek050, post #6

Z tą klawiaturą jak rozkręcisz w wolnej chwili to powinieneś zobaczyć wzrokowo duże odbarwienia na folii klawiatury i przerwy (spotkałem dwa rodzaje folii - pojedyncza - ta najczęściej ulega uszkodzeniu, druga: dwie warstwy folii - tu rzadziej korozja szkodzi). Pozostaje wtedy zakup lakieru przewodzącego na bazie srebra - taki jak do naprawy ogrzewania szyb samochodowych). Tylko jak uszkodzenia są duże to życzę cierpliwości - ja tydzień naprawiałem folię - aktualnie działa całość, może się okazać, że taniej będzie odkupić folię lub całą klawiaturę.
Powód korozji folii: bezpośrednie ułożenie folia + blacha + wilgoć, gdyby folie z klawiatur w A500 były odizolowane od metalowego podłoża klawiatury nie było by takich problemów z korozją ścieżek.
Miejmy nadzieję, że u Ciebie to jednak bardziej błaha kwestia.
[#8] Re: Doprowadzenie amigi do używalności - Problem z klawiaturą i pamięcią

@krzysiek050, post #6

A dobrych dyskietek DD to chyba już w sprzedaży nie ma.


Bywają nowe na allegro. siedzi, pije i chrupki Inna rzecz, że nowe != dobre, swego czasu kupiłem nierozpieczętowaną paczuszkę 10 pudełek, to kilka było walniętych.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem