kategoria: A500
[#1] A500 8A1 świecąca dioda flopa
trafiłem na taką płytę A500 8A1 ze szrotów praktycznie w stanie idealnym
0,5mb na płycie, bez zegara, pomyślałem że zloże w końcu sobie amigę dla siebie, no i testuje
po włączneiu kick 1.3, porty myszy, yoya ok, założyłem kick 3.1 i wichra i wb 3.1 działa ale mi gotek nie działa
efekt jest taki że w goteku świeci ciągle dioda i nie czyta, zmieniałem układ CIA B na sprawny i nic to samo, gotek jest dobrze podłączony jeśli chodzi o taśmę
na płycie był zamontowany bootselector z 92r może coś się uszkodziło
jeszcze co zauważyłem to jak wejdę w bootmenu trzymając dwa klawisze myszy przy starcie amigi to widać DF0,DF1,DF2,DF3 a powinna być tylko DF0
macie jakieś propozycję co sprawdzić?

sprawdziłem ponownie połączenia i już jest ok
wątek można usunąć juz jest ok, sory

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:04:08 przez JacK_Swidnik
[#2] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@JacK_Swidnik, post #1

A ja już zaczynałem pisać coś o kondensatorach.

Sam mam płytę ze szrotów właśnie, 8.1 i jest napisane 500+.
Ale ramu tylko 0.5mb no i kick 1.3, czyli płytka od A500+,
ale siedziała w zwykłej pięćsetce.

Płyta również idealna, ale porty pordzewiałe, trochę dziwne.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:23:26 przez ClarensMartin

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:30:55 przez ClarensMartin
[#3] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@ClarensMartin, post #2

Tak to oryginalna plyta nie modyfikowana nadruk 500+ z 0.5mb chipu, bez ukladu zegara
Rev 8A.1, nawet zlacza sa biale jak ze sklepu. To jedna z moich najlepszych
Bedzie 2mb +zegar + wicher :)
[#4] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@JacK_Swidnik, post #3

Zrób parę zdjęć tej "nówki" i zapodaj. Mam A500 z rev. 6A też w super stanie (niestety w super stanie tylko płyta). Moja 8A.1 jedyna jaką mam trochę przeszła w wilgoci (poprzedni właściciel) ale przeżyła.
[#5] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@ClarensMartin, post #2

Witam,
podepnę się pod temat.

U mnie problem wygląda podobnie z tym że na ekranie nic się nie wyświetla.
Zarówno na Video jak i wyjściu złącza RGB.
Po włączeniu zasilacza dioda Power świeci w połowie swojej mocy a po około 2 minutach zaświeca się pełną mocą i do tego czasem zaświeca się dioda FDD
Na ekranie nic się nie pokazuje stacja dysków nie "stuka"

Zmieniałem wszystkie układy - podmieniałem do innej A500 i na tamtej wszystko działa.

Wada, usterka pojawiał się gdy kolega dorobionym przewodem do monitora Commodore zaczął ruszać bo kolor biały nie był do końca biały.
Amiga była włączona dłuższą chwilę - dyskietka startowa na ekranie była widoczna i po dłuższej chili wszystko zgasło.
Od tego czasu cisza na ekranie.

Pytanie do fachowców gdzie mogę szukać usterki? Co mogę jeszcze sprawdzić?
Pewnie jakiś układ jest zwarty tym ruszaniem przewodu do monitora.

Będę wdzięczny za wskazówki.
Pozdrawiam.
[#6] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@Fiszer18, post #5


kurcze nikt nic nie podpowie?
[#7] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@Fiszer18, post #5

Trudno wróżyć z fusów. Ale na złączu DB23 do monitora są dostępne na pinach oprócz sygnałów wizyjnych również wszystkie napięcia Amigi 5V, 12V i chyba nawet jest -12V jeśli dobrze pamiętam. Jeżeli problem wystąpił po gmeraniu kablem, to wg mnie zrobiło się zwarcie któregoś napięcia do któregoś sygnału, albo do masy i coś się upaliło, lub jest coś w tym kablu zwarte i dlatego nie działa. Może też być coś uszkodzone w samym gnieździe DB23 w Amidze (złamane, urwane, zimny lut, pęknięty lut, pęknięta ścieżka itp.).

Zaczął bym od sprawdzenia tego kabla miernikiem wg schematów, lub rozebrania mu wtyczek i wtedy rozrysowania sobie jak jest zrobiony, czy poprawnie i też pomierzenia miernikiem. Jak mamy pewność, że kabel dobry, to sprawdzić go można DOPIERO WTEDY z inną Amigą.
W drugą stronę sprawdził bym też tą Twoją Amigę na innym kablu monitorowym.
No i gniazdo w Amidze bym obejrzał dokładnie i od spodu jak jest polutowane.
Weź też sobie rozpiskę sygnałów na DB23 i sprawdź czy w Amidze nie ma zwarć między napięciami a sygnałami i między napięciami a masą.
[#8] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@Mq, post #7

Dziękuję za wskazówki.
Problem w tym że moja amiga działa z podmienianymi pojedynczo układami na podstawach jakie w niej są. To znaczy wyjmuje z tej uszkodzonej i w mojej Amiga działa.
Obie amigi sprawdzam na przewodzie RCA ten chinch żółty i sprawdzałem też pod modulatorem.
Moja wyświetla a kolegi milczy.
Idąc kolegi tropem to może uszkodzil się układ który jest pod - za, złączem video.
Muszę zatem zabrać się do tego z miernikiem i badać układy po kolei.
Jak zachowuje się sprawna a jak ta uszkodzona.

Ciekawe tylko co zwiera na tyle ze nie startuje rom i stacja fdd sie nie odzywa tylko po czasie swieci sie dioda pomarańczowa.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 21:32:43 przez Fiszer18
[#9] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@Fiszer18, post #8

Hmm... Mogę się oczywiście mylić, ale tak sobie patrzę na Amigę, którą mam przed sobą na biurku i tam w okolicach wyjść video w zasadzie poza Denise nic nie ma szczególnego, a Denise z tego co mówisz działa, dlatego obstawiam jakieś uszkodzenia mechaniczne lub zwarcia właśnie, bo napisałeś, że problem wystąpił po tym jak poruszałeś kablem.
Może też jednak być kwestia kondensatorów, a ruszanie kablem jest tylko zbiegiem okoliczności?
Może ktoś jeszcze się wypowie, kto po objawach połączy to z jakimś swoim przypadkiem z doświadczenia, bo ja w sumie takowego przypadku nie posiadam, więc tylko sobie tutaj "gdybam"...
[#10] Re: A500 8A1 świecąca dioda flopa

@Fiszer18, post #8

Zmierz najpierw napięcia podstawowe +5V i +12V -12 V przy włączonej Ami. W złączu RGB oprócz zasilania są tylko dwa piny nr 11 i 12, które przy zwarciu mogą dawać taki efekt jak piszesz.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem