kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Problem z płytą - Amiga 500
mam problem z jedną płytą główną do Amigi 500. Po włączeniu ekran jest czarny, a diody na klawiaturze się nie świecą, ale CapsLock reaguje na wciśnięcie. Jak wyjmę Denisa, to ekran po włączeniu na chwilę robi się zielony, a potem znów przechodzi w czarny. Wymieniałem już procesor i na innym jest to samo. Ktoś wie, co może dolegać płycie? siedzi, pije i chrupki
[#2] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #1

Podmieniales Agnusa?
[#3] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@SuperBuster, post #2

akurat Agnusa nie, jako że nie posiadam narzędzi do tego, a z tego co własnie czytam, śrubokrętem można coś tam uszkodzić. Pozostałe układy wszystkie poza Paulą zostały wymienione.
Btw po wyjęciu Gary'ego cały czas świeci się dioda stacji dysków.

P.S czy Agnus 8371 można podmienić na 8372A? Bo tylko taki mam wolny

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:51:58 przez snajper
[#4] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #3

Ja używałem do wyjmowania śrubokręt precyzyjny typu Torx, który wchodził luźno w szczeliny w podstawce. Mozesz najpierw założyć tzw. "trytytkę" na podstawkę, żeby ją jakoś wzmocnić.
Jak masz 512 Chip, to myślę, że 8371 będzie pasował. Pinowo jest zgodny z 8372.

CZEKAJ!!! Tu masz wątek. Podobno jest różnica między tymi układami.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 17:08:10 przez SuperBuster
[#5] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@SuperBuster, post #4

dobra, dzięki, jakoś sobie poradziłem, tylko teraz płyta od razu po włączeniu wyświetla jasnozielony ekran. Według opisu kodów ma to oznaczać problem z układami CIA. Dziwne o tyle, że podmiana na żaden z wolnych, które posiadam, nie pomaga (co by znaczyło, że wszystkie są uszkodzone? Jutro może sprawdzę to z innymi płytami), no i co mi się najbardziej nie podoba, to to, że nadal nie świeci się dioda POWER. :/ Chyba że tak ma być, nie wiem...
[#6] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #5

Kolor zielony to uszkodzona pamięć chip.
[#7] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #5

Zakupiłem kiedyś od Recedenta A500 rev6a, w której jak wspominał sprzedający nie świeci się dioda power a pozostałe tak. Potem przestały się świecić pozostałe. Pęknięte luty na każdej sztuce, mało widoczne, dopiero pod szkłem powiększającym je zobaczyłem. Może masz to samo?
[#8] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #5

Zielony to problem z chip albo agnus. Albo......jak w moim przypadku przezworkowane jp2(kiedyś miałem elboxa 2MB), wtedy pokazywał mi się zielony ekran.
[#9] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@AD99, post #8

zielony to chip, ale jasnozielony to CIA. Przynajmniej tak jest napisane na stronce, którą podlinkowałem... Tak czy inaczej dziś dla pewności podmienię te układy, jeśli problem będzie nadal występował, no to jednak widocznie jest to zielony, a nie jasnozielony.
[#10] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #9

Tu są opisane kolorki link
[#11] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@Amigo-A1200-040, post #10

Tutaj też.
[#12] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@nostrum666, post #11

Jak wygląda takie miejsce z przerwaną ścieżką - to przerwanie występuje blisko otworów w PCB czy gdzieś po drodze między punktami lutowniczymi?
[#13] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@nostrum666, post #11

dzięki za linki, na romanworkshop akurat już patrzyłem, ale ten pierwszy się przyda. Dla pewności jeszcze zamówiłem wczoraj na ebayu komplet układów do Rev. 5 (bo taką mam), to za tydzień zobaczymy - jak nic nie zatrybi, to jednak chodzi o pamięć. A wtedy najpewniej płytka pójdzie na allegro, bo do lutowania to mam 2 lewe ręce. :)
[#14] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #13

dla formalności: wymieniłem Agnusa i dalej lipa - diody nie świecą, ekran zielonkawo-sraczkowaty.
Jak ktoś chce półmartwą płytę do pięćsetki rev. 5, to proszę pisać. siedzi, pije i chrupki
[#15] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #14

Cześć. Ja chętnie przygarnę taką płytę.
[#16] Re: Problem z płytą - Amiga 500

@snajper, post #14

J też bym przygarnął, może w końcu uruchomiłbym swoją, która nie daje znaku życia od pół roku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem