kategoria: A500
[#1] Amiga 500 - dziala powoli.
Mam takie pytanie, niedawno zauwazylem iz jedna z moich Amig na grach z seriii Goblins dziala przerazliwie wolno. Wszystko jest w normie do momentu pojawienia sie pierwszej grafiki, potem jakby ktos wlączał pause na kilkanascie sekund.Obraz zamraza sie, po czym na okolo 1-2 sek dziala normalnie po czym znowu zamraza sie na kilkanascie sekund.
Workbench i wszystkie narzedzia dzialaja normalnie. Ładowanie i odczyt z dyskietki też są sprawne. Ta sama gra na innych moich Amigach działą normalnie.
Zupełnie nie wiem gdzie zacząć. Jedyne co sprawdziłem to procesor. Jest sprawny. Podmienialem go z modelami które zachowują się normalnie. Zamiana procesora nie wpływa na żadną ze stron. Wolna Amiga działą wolno, zdrowe modele działają normalnie.
Jakies sugestie ?
[#2] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #1

Jaka rewizja płyty, kick, ile ramu, czy stację podmieniałeś, czy problem dotyczy tylko serii Goblins?
[#3] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #1

To może... kondensatory? ;)
[#4] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@teh_KaiN, post #3

Zmień pamięć. 0,5 MB na inną
[#5] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@mediatech, post #4

Goblins, pierwsza część ma małe wymagania. 512 kB RAM, OCS.
[#6] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@SuperBuster, post #5

A wiec płyta jest w rewizji 6A , kick 1.3 rozszerzona do 1MB, napede oryginalny i sprawny. Co ciekawe tylko Goblinsy (wszystkie 3 czesci) zachowuja sie dziwnie. Na Setllersach, Cannon Fodder 1 i 2 wszystko dziala normalnie. Roszerzenie pamieci testowalem na innych amigach i jest OK. Inne rozszerzenia testowalem na tej Amidze i problem wciaz wystepuje.
Podlaczalem inna klawiature (na wypadek blokady jakiegos klaisza) ale nie dlao to efektow.
Procesor tez testowalem na innych Amigach, wszystko jest OK.
Nie znam jej historii, widze ze byla rozbudowywana (mia dziurke na obudowie po jakims przełączniku i brakuje jej klapki od gniazda rozszerzen). Plyta ma nietypowe rozwiazanie przy gniezdzie rozszerzen. Wyglada na firmowe ale moze ktos sie wypowie kto sie lepiej zna. Moze to byc pozostalosc po jakims "spowalniaczu" procesora ?
link
link
link


Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 11:14:58 przez goolash

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 11:15:16 przez goolash
[#7] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #6

Nie wiem czy wiesz, ale nie masz poprawnie wpiętego rozszerzenia pamięci pod klapkę. Siedzi tylko dolna część, co daje chyba tylko 0,5MB(nigdy nie próbowałem tak wpinać u siebie, więc to mój domysłszeroki uśmiech). Chyba, że tak zrobiłeś "specjalnie" do zdjęcia.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 11:39:18 przez AD99
[#8] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@AD99, post #7

widze ze moja edycja postu sie nie zapisala. Tak wiem, zauwazylem to na tych zdjeciach, ale to nie jest to =)
[#9] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #8

Tak wpięte rozszerzenie przecież nie będzie działać.
[#10] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@Amigo-A1200-040, post #9

racja, jak juz pisalem to nie jest to.
[#11] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #10

A czemu ty tam masz Agnusa 8371? Na tej wersji płyty powinieneś mieć 8372A.
[#12] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@perinoid, post #11

Hmm faktycznie. Procesor tez nie od Motoroli. Jak bede mial czas podmiene agnusa. Może to jego wina.
[#13] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #12

Nie tylko Motorola produkowała 68000.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 17:51:12 przez SuperBuster
[#14] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@perinoid, post #11

..niestety wymiana Agnusa na 8372A. nie przyniosłą żadnych zmian.
[#15] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #14

Co to za mod przy gnieździe rozszerzeń? Ta płytka do góry nogami? I czy możesz zrobić dobrą fotkę zworki JP2 na płycie (tuż nad Kickstartem)?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 19:32:00 przez perinoid
[#16] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #12

Czy mi się źle wydaje, czy jp4 jest zwarte? Jaki jest opisa na kwarcu? Że zdjęcia nie mogę odczytać - już oczy (i co gorsza wyobraźnia ) nie te. Zamazane cyfry jakieś dziwne...
[#17] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@Krzysiek2, post #16

JP4 jest zwarte ale fabrycznie tak było.
Kwarc i JP2 widac na tym zdjęciu.
Co do tej płytki wmontowanejprzy gnieździe rozszerzeń to właśnie chciałem sie poradzić mądrzejszych. Bez lutownicy jest nie do ruszenia. Jest ona wmontowana w miejsce tego drugiego scalaka (74F244PC) i ma na sobie jakieś 2 układy scalone. Jakie nie wiem bo założyłem że jest to modyfikacja fabryczna.
[#18] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #17

Ta plytka to fabrycznie tak była. link
Jak masz mozliwosc, odpal sysinfo i wklej zdjęcie wyników.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 23:06:38 przez SuperBuster
[#19] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@SuperBuster, post #18

to jest dokładnie ta płyta, co do sysyinfo to moge odpalic na golej A500 z z kickiem 1.3, flopem i bez HDD ?
[#20] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@SuperBuster, post #18

Mam płytę rev.6A (nawet 2) i żadna nie ma takiego moda. Jakiś factory fix z okazji niedostępności właściwych kości?
[#21] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #17

Zworka jest ustawiona tak, że powinieneś mieć 0.5MB + 0.5MB slow. Czy na tej drugiej 500-ce o której wspominałeś, masz też 0.5MB chip, czy może to płyta po tuningu i ma 1MB chip? Jeśli to drugie, to wniosek jest taki, że 0.5MB slow nie wystarcza grze do płynnego działania bo musi przekopiowywać dane między slow a chip na potrzeby grafiki/muzyki. A jeśli jednak też masz 0.5MB chip a gra mimo to chodzi płynnie, to ja się poddaję.
[#22] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@perinoid, post #20

Nie wiem co to jest, gdzieś chyba było to opisane, ale nie mogę tego znaleźć.
[#23] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@perinoid, post #21

Generalnie mam 4 Amigi 500 i wszystkie maja ta sama rewizje plyty, czyli 6A. W zadnej nic nie zmienialem. Tylko na tej plycie wystepuje ta dziwna modyfikacja oraz w/w problem. Jak wroce z pracy sprawdze jak jest ustawiona zworka JP2 na pozostalych.
[#24] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #23

Na pozostałych JP2 będzie ustawiona fabrycznie tak samo jak na Twoim zdjęciu. Gdyby JP2 było rozcięte to miałbyś zielony ekran. Reszta konfiguracji zworek była już omawiana na forum. Ja bym szukał problemu w tym modzie, może tam coś, ktoś robił i nie dokończył. Albo przestało działać. Jeżeli to miał być mod przekształcający A500 w A500+, to na chłopski rozum pewnie powinien być Agnus obsługujący 2MB...ale to takie moje hipotezy:)
Co do "spowalniacza", to kojarzę, że było coś takiego nakładanego na procesor....
[#25] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@perinoid, post #20

Na zdjęciach nie widać oznaczeń pamięci na płycie ale taki mod może być związany z zastosowaniem nieco innych niż standardowe kości RAM na płycie. Takie mody były stosowane przez producenta na płytach A2000 ale pierwszy raz widzę to na płycie A500. Jeśli to jest taki mod to na pewno nie jest on przyczyną tego zwalniania bo jeśli przestanie działać to na pewno Amiga będzie walić zielonym ekranem. Przerabiałem to na płytach A2000.
[#26] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@Marcin74, post #25

Jest wątek o tej dodatkowej plytce na Amigaworld.net, ale chyba niczego nie wyjaśnia.
Na plytce jest bufor 74F244 i bramka 74F08.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:39:12 przez SuperBuster
[#27] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@AD99, post #24

Jp2 mogłoby być rozcięte w celu zwarcia dwóch górnych pół. Typowy 1MB chip mod.
[#28] Re: Amiga 500 - dziala powoli.

@goolash, post #1

dobra ostatnio znowu wyciagnąłem tą moja kulawą Amige, wyciagnąłem wszystkie podzespoły które były w podstawkach i zamieniłem je z komponentami wyciągniętymi ze zdrowej Amigi. Drogą eliminacji padło na układ CIA (ten z lewej jeśli to ma jakieś znaczenie).
Gobliny działa pięknie po wymianie CIA. To jest naprawdę ciekawe, gdyz wada układu była widoczna tylko w tej grze w innych wszystko było OK.
Informacje pozostawiam dla potomnych, może kiedyś ktoś będzie miał podobny problem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem