kategoria: A600
[#1] Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2
Witam

Słowem wstępu. Zakupiłem 2 dni temu Amigę 600 z kartą CF i niesprawnym wyżej wymienionym rozszerzeniem. Jako, że WHLoad nie chce działać z podstawową ilością pamięci (1MB), chciałbym je naprawić, tylko nie wiem jak się za to zabrać ;)
Podpowiecie coś panowie?
Wspomnę tylko, że bateria trzyma napięcie.


Pozdrawiam
[#2] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #1

Opisz jak objawia się uszkodzenie to dużo pomoże OK
[#3] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@PrzemasIII, post #2

No tak. Zapomniałem :D
Amiga po prostu nie widzi rozszerzenia.
[#4] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #3

Każdego czy tylko tego? :) Na początek sprawdź złącze w rozszerzeniu, podoginaj styki, wyczyść je.
[#5] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #1

Mam takie rozszerzenie i pewnego dnia przestało być widziane. U mnie uszkodzeniu uległa jedna z kości RAM. Niestety lokalizacje tej uszkodzonej łatwa nie jest. Ale na początek przeczyść złącze i sprawdź czy Amiga widzi inne rozszerzenia.
[#6] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #1

Czasami wystarczy przeczyszczenie złącza. Jak nie pomoże to ja bym zaczął od dokładnego obejrzenia rozszerzenia pod lupą. Szczególnie padów lutowniczych kości pamięci. Nastepnie miernikiem sprawdzam wszystkie ścieżki od złącza do wszystkich kości . Jak nic nie znajdę to niestety szukam uszkodzonej kości. Czasami wystarczy zrównoeglić kość ale w Amidze mi się to nigdy nie udało. W wiekszości przypadków niestety odpalałem hotaira i pojedyńczo przekładałem kości. Tyle że ja mam doświadczenie z A500.
Ps. Możesz podać oznaczenie kości bo zaciekawiła mnie konstrukcja tego rozszerzenia (12 kości). Czy naodwrocie też są?
[#7] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@krystian77, post #6

Witam.
Po przeczyszczeniu złącza w ami i rozszerzeniu, brak jakichkolwiek zmian.
Jeżeli padła jedna z kości to naprawa tego modułu mnie przerośnie, pozostanie mi granie z dyskietek do czasu kupna nowego rozszerzenia.

Niestety na kościach nie ma oznaczeń, zapewne polityka serwisowa nakazująca ścieranie ich, żeby nikt nie mógł sobie sam naprawiać.

pozdrawiam
[#8] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #7

Rev. 3, ale tu są oznaczenia kości
link
[#9] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #1

też tak miałem przemyłem styki i działa
wywal baterie
[#10] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Dorian3d, post #9

Niestety czyszczenie nie pomaga, podobnie jak odłączanie baterii.
Trudno zepsute to zepsute, a jako, że nie mam innej pamięci na podmiankę to muszę się zadowolić dyskietkami do czasu zakupu czegoś porządnego :)

Swoją droga jest ktoś kto za browarka mi nagra North&South, bo właściwie tylko dla tej gry kupiłem amisie :)
[#11] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@SuperBuster, post #8

Oznaczenia na tych kościach to "radosna twórczość" producenta rozszerzenia, IBM nic nie wie żeby produkował kiedyś te scalaki
Pewnie są to odpady z produkcji które mają uszkodzone jakieś małe segmenty, takie pamięci się segreguje na grupy, np 4 , każda z grup ma uszkodzone komórki w innej ćwiartce, a pozostałe 3/4 jest OK, potem robi się odpowiedni moduł SIMM ( albo rozszerzenie pamięci jak w tym przypadku ) które podmienia wadliwą ćwiartkę z układu który akurat tą ma dobrą.
Handlowałem kiedyś takimi pamięciami, ale szybko się wycofałem, bo były bardzo wadliwe, scalaki które miały uszkodzone komórki często miały "na granicy" inne obszary i z czasem się dalej sypały.
tu jest takie rozszerzenie na sprawnych układach.

to pamięci 256k x 4bit 80ns DRAM, najprawdopodobniej padła któraś z kości, można podmienić na w pełni sprawną o takiej organizacji i obudowie, ale dużo trudniejsze będzie namierzenie która padła bo one wszystkie w części są padnięte :(


Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 17:53:26 przez UJP

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 17:54:45 przez UJP
[#12] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@UJP, post #11

A po co rzeźbić ??

Zrobić Piggy moda i z bani 20 minut roboty.

Choć z drugiej strony ,dziwne że mu też zegar nie działa.

Pamięć pamięcią ale zegar to powinien działać.

Jak zegar jest niezbędny to zdejmij cały ram z płytki i i zostaw sam zegar.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 20:14:26 przez damianx
[#13] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #10

O.
Jak masz lutownice, to popraw luty na złączu karty.
[#14] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@damianx, post #12

Zegara miało dotyczyć moje następne pytanie, otóż data i godzina się kasuje.
Muszę go sprawdzić z włożoną pamięcią.
Więc wystarczy odlutować 12 kości z pamięci i resztę zostawić, żeby działał?

Piggy mod chyba mnie przerośnie- transformatorową lutownica nie dojdę dokładnie i chyba wolę na płycie nic nie zepsuć ;)
[#15] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #14

Czyli jest padnięta bateria, wywal ją i możesz wstawić nową. A może głupie pytanie, sprawdzałeś przełącznik przestawić w inną pozycję?

Jak wylutujesz pamięć, to reszta powinna działać.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 05:05:10 przez SuperBuster
[#16] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@SuperBuster, post #15

Tak, próbowałem, nic to nie dało.
Tzn. amisia nie trzyma daty bez włożonej pamięci, myślałem, że podtrzymanie zegara jest gdzieś na płycie głównej, po robocie sprawdzę czy będzie trzymać z włożonym modułem.
[#17] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #16

Może być bateria, a może być że zegar w ogóle nie jest widziany.

Na rozszerzeniu pamięci masz moduł RTC, który liczy sobie samodzielnie czas i podtrzymuje sobie pracę baterią. Jest on odpytywany w momencie startu Amigi, potem już Amiga sobie sama liczy.

Jeśli nie masz RTC to Amiga wchodząc do workbencha i tak sobie ustawi zegar bazując o najnowszy plik na dyskietce z której zabootowała. Więc to że Ci nie trzyma czas to może być nie tylko to, że bateria jest padnięta, ale że Amiga w ogóle nie widzi RTC. Przydałby Ci się program SysInfo. Możesz też pobawić się poleceniem SetClock. Możesz baterię wylutować i w to miejsce podłączyć CR2032, tyle że musisz dodać diodę wymuszającą kierunek przepływu prądu w stronę Amigi - oryginalna bateria jest tak naprawdę akumulatorkiem i podczas pracy komputera jest ładowana. Schematy znajdziesz w necie.

Żeby było ciekawiej, w wersji 1.3 SetClock jest zbugowany i nie będzie Ci poprawnie trzymał daty. Do tego potrzebujesz spatchowanej wersji z Aminetu lub workbencha 2.0 lub nowszego.

Na płycie głównej A500 jest jeszcze parę zworek które można zlutować lub rozlutować. Teraz nie pamiętam do czego służą, ale może tam Ci coś poprzedni właściciel nakombinował?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 08:00:40 przez teh_KaiN
[#18] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@teh_KaiN, post #17

To jest Amiga 600
[#19] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@SuperBuster, post #18

Sorry. ;) Co nie zmienia faktu że RTC działa tak samo, tyle ze nie ma co napsuć zworkami na płycie głównej. No i setclock już jest bezbugowy.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:27:27 przez teh_KaiN
[#20] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@teh_KaiN, post #19

W rozszerzeniu sam zegar działa, po ustawieniu godziny i resecie amigi data jest prawidłowa, więc na tym pozostanę.
Trzeba się rozejrzeć za jakimś innym rozszerzeniem pamięci :)

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
[#21] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@Grzybek, post #20

To jest błędne założenie.

Żeby sprawdzić działający zegar należy:

Ustawić poprawą datę i godzinę.
Wyłączyć komputer z prądu.
Włączyć.
Sprawdzić np z poziomu cli poprawność daty i godziny.

Sam reset nie powoduje zmian w ustawieniu zegara czy daty.

Jeżeli ten akumulator jest od nowości to i tak musisz go wywalić.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:38:47 przez damianx
[#22] Re: Rozszerzenie pamięci 1MB rev. B-2

@damianx, post #21

Tak właśnie zrobiłem, ustawiłem godzinę i datę, wyłączyłem całkowicie komputer. W zainstalowanym Workbenchu pokazuje dobry czas.

Wiem, że bateria jest stara, ale nie opłaca się cudować, jeżeli niebawem (do miesiąca) kupię jakieś nowe rozszerzenie pamięci- szkoda blokować sobie zlot na tylko zegarek ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem