[#1] Żółta :-( Amiga czym wybielić?
Witam

No właśnie czym można wybielić stare komputerki np. Amigi ?? Wybielaczem zadziała (oczywiście uważając na nadruki) ?
[#2] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

Raczej nic Ci nie pomoże. Chemią rozpuścisz nadruki, a żółtego i tak nie usuniesz, tym bardziej że plastik skorodował nie tylko po powierzchni. Do wybielania koszul stosowano kiedyś szkło wodne. Podobno żółty kolor z lekko fioletowym zabarwieniem szkła wodnego dawał biel, albo przynajmniej szarość która tę biel udawała... Ale to i tak rozważania akademickie, bo szkłem wodnym plastików nie potraktujesz... Musisz się z tym pogodzić niestety... Ja klawiaturkę od A500, która będzie robić za moją zewnętrzną, po prostu dokładnie umyłem denaturatem, wyjmując po kolei wszystkie klawisze. Dalej jest żółta, ale stwierdziłem że taka "kawa-z-mlekiem" nie jest ogólnie zła... Równomierna, jednolita, czysta... Ot po prostu stary sprzęt.

[#3] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

mam 2 metody:

1. papier ścierny najdrobniejszy (wodny) i jazda ale to się sprawdza przy dużych powierzchniach

2. zmywak metalowy (taki do naczyń) + mleczko do czyszczenia sanitariatów z narzędzi wspomagających stara szczoteczka do zębów (strasznie droga robota)

I NAJWAŻNIEJSZE ANIELSKA CIERPLIWOŚĆ I DOKŁADNOŚĆ


dzięki połączeniu obydwu metod wyczyściłem monitor C= 1084S z żółtego na prawie biały niestety nalepkę z przodu obudowy też mi się udało wydrapać

PS
Oczywiście flaki z monitora były wyjęte

PS 2
Nie mam metody na klawisze klawiatury

[#4] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@flash5, post #3

Nie mam metody na klawisze klawiatury
Bo taka, moim skromnym zdaniem, nie istnieje.
Chyba, żeby odtłuścić, przykryć podkładem i lakierować... Sensowność i kosztowność takiego zabiegu pozostawiam własnej ocenie. :(

Rada jest jedna... Chronić plastiki przed światłem słonecznym, bo to ono najczęściej je żółci...

[#5] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

a tam wybielac, pomalowac na jakis kolorek i juz

[#6] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Bede jechal E/Boxa na czarny mat:) Czarny mat CD-RW zalatwiony, czarny mat FDD zalatwiony (dzieki Ci HP haha) i teraz czarny mat obudowe jade:)
PS.Dzieku Biax za fajna towerke:)))

[#7] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

TYLKO NIE WYBIELACZ!! Plastyk stanie się po kilku(nastu) dniach jeszcze żółciejszy. Co do klawiszy - "wydłubać", wrzucić do dużego słoika zalać ciepłą wodą (ciepła - nie wrzątek) z dodatkiem silnego środka czyszczącego, ale bez zawartości chloru, (np. Cif Power Cream) energicznie potrząsnąć i odstawić na godzinę lub dwie. Efekt jest całkiem do rzeczy, plastyk staje się wyraźnie jaśniejszy. A i na koniec - nie wyjmuj guzika Caps Lock... Przetestowane na mojej A1200 :)
[#8] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@APC74, post #7

Nie wybielisz już tworzywa, reakcja chemiczna, na jego powierzchni, trwale zmieniła kolor...

[#9] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

papier scierny np. granulat 2000 lub 2500 albo zrob jak ja zrobilem,
tylko w moim przypadku bylo lepiej bo mam dostep do lakiernii samochodowej (gdyz jestem lakiernikiem) ja polakierowalem pistoletem myszke od amigi i lepiej wygladala niz po czyszczeniu i mialem fajne lakiery :D

[#10] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@Rodzyn, post #4

Ja kiedyż zanurzyłem klawisze od A1200 na kilka godzin w płynie ACE. Bez rezultatu. Ani się nie wybieliły, ani bardziej nie pożółkły.
A co do światła słonecznego... Jakiś rok temu kupiłem A500 w idealnym stanie - niemal nie pożółkła. Gdy jakieś dwa tygodnie temu wyciągnąłem ją z oryginalnego kartonu to pomyślałem, że ktoś mi ją podmienił. Klawisze były żółte jak kaczeńce. Zaznaczam, że Amiga przez rok nie była wyjmowana z kartonu.
[#11] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@Louis, post #10

Witam.

Bo to nie tylko światło słoneczne ma wpływ na żółknięcie tworzywa.
Przyczynie się do tego również pot z rąk, a bardziej chyba sól w nim zawarta.

Co do czyszczenia, to można spróbować zmywaczem do paznokci. Ale lepiej najpierw wykonać próbę na jakimś mało widocznym fragmencie.

Udało mi się tak wyczyścić obudowę zasilacza do Amigi 500.
Próbowałem tez z myszką z A 1200. Niestety Na myszce tworzywo zaczęło sie rozpuszczać pod wpływem zmywacza Dobrze, że najpierw sprawdziłem na wewnętrznej stronie "gryzonia".

Niestety wszystko zależy od rodzaju tworzywa.

Słyszałem też, że można użyć środków stosowanych przez producentów okien PCV. Ale tu już może być problem z dostaniem takich specyfików.
Tej metody jednak nie testowałem i nie wiem jak się sprawdza.



Ostatnia modyfikacja: 28.02.07 10:38
[#12] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1



Mam parę uwag do tematu. Z tego co sam zaobserwowałem plastiki zółkną od światła, samoistnie, od potu tak jak wcześniej już któś pisał, ale również od nieodpowiedniego obchodzenia się z nimi tj np poprzez umycie nieodpowiednim środkiem myjącym. Ja klawirę w swojej A500 przed laty załatwiłem myjąc w roztworze ludwika do zmywania naczyń z wodą. Klawiaturka umyła się elegancko po czym w stosunkowo krótkim czasie zżółkła.

Tak więc przestrzegam, by nie eksperymentować niepotrzebnie, bo efekty złego dobrania śr czyszczącego mogą przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego i to odwleczony w czasie.

Od jakiegoś czasu kąpię moje klawiatury pecetowe (po wczesniejszym rozdzieleniu od styków i elektroniki) pod prysznicem z użyciem żelu do kąpieli, ale ze świadomością braku ryzyka (bezwartościowy sprzet). Natomiast to wszelkiego typu prac czyszczących sprzetu na którym nam zależy polecam kosmetyki komputerowe takie jak "safeclean" itp.


Czyszczenie sprzetu papierami ściernymi ma podstawową wadę - wpływa na fakturę powierzchni.
[#13] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

Czy nie prościej porostu pomalować taką obudowę białą farbą??



Benedykt

[#14] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@Benedykt Dziubałtowski, post #13

Wiesz, w sobote malujemy kanciape w Chwalowicach. Bedzie na zbyciu troche bialej farby do scian. Jakby co to moge wyslac koledze z pol wiaderka :)
[#15] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@Andrzej Drozd, post #14

Wbrew niektórym wypowiedziom efekty procesu zżółknięcia plastiku są jak najbardziej odwracalne:

http://retr0bright.wikispaces.com

Pozdrawiam.
[#16] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@Banter, post #15

Masz chłopie zdrowie do wykopywania 3-letnich wątków... Temat był już poruszany na forum w międzyczasie.

[#17] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@recedent, post #16

Ha Ha już zapomniałem że stworzyłem takie cudo Dla tych co jeszcze szukają: Perhydrol 12% i słońce wiosenno/letnie czyli takie w którym najlepiej się opalamy :)

[#18] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=7808
[#19] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@PrzemasIII, post #1

mi udało się mojom a500 wybielić takim mleczkiem jednak to ok 2 godziny szorowania szczotką i gąbką.spam
w rogach i załamaniach jeszcze jest żółta ale różnica znaczna
tylko na klawiaturę nie ma patentu.Tańczący banan
i przeźroczysta część guzika kapslok wyblakła jakby kefir był w śrotku
[#20] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@arek5087, post #19

To zobacz linka powyżej
[#21] Re: Żółta :-( Amiga czym wybielić?

@Dark_luke, post #20

perhydrol.... w myślistwie (sam używałem jestem predatorem) do trofeum wybielania i konserwowania doskonały...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem