kategoria: A600
[#1] Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż
Koledzy!
Czy macie jakiś patent dotyczący demontażu znaczka z obudowy Amigi?
Klej którego użyto jest solidny skoro trzyma do dziś.
Chciałbym zdjąć z A600 HD i zamontować do obudowy w lepszym stanie.
Jak przez mgłę pamiętam, że mocowałem się z jednym znaczkiem z A1200 i ze zgrozą wspominam, że klej nie chciał puścić i go pogiąłem
Wolałbym jakieś sprawdzone metody.
Jakaś chemia (zmywacz/aceton) co by rozpuściła klej nie będąc agresywna dla tworzywa obudowy i znaczka.
Podgrzanie?
Czym zamontować znaczek? Super glue/kropelka i inne cyjanoakryle pierwsze przychodzą mi na myśl.
Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem bądź pomysły pomysł
[#2] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@movin, post #1

W psionie revo używałem nici dentystycznej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 14:35:56 przez QUAD
[#3] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@QUAD, post #2

Jest to jakiś pomysł, ale na zdjęciach wydaje się, że w revo jest on naklejony na gładkiej powierzchni a w Amigach jak wiadomo - w specjalnym zagłębieniu co utrudni dostęp
[#4] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@movin, post #3

W revo tez jest we wnęce tylko niewiem jaki klej jest w ami, w revo trzymało mocno ale nie był to jakiś twardy klej tylko miękki, trzeba by spróbować :)
[#5] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@movin, post #1

Strumień ciepłego powietrza powinien rozgrzać (zmiękczyć?) klej.
[#6] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@Kustosz, post #5

Pomoże Ci suszarka do włosów. Jednak badge trzeba mocno nagrzać, żeby klej puścił.
Co do montażu, polecam taśmę dwustronną do zgrzewania bannerów, żaden klej. Taśma jest na bazie kleju akrylowego, trzyma bardzo mocno.
Jak chcesz pisz na pw, podeślę Ci kawałek (cała rolka kosztuje jakieś 30 zł, nie wiem, czy potrzebujesz aż 50 metrów).
[#7] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@movin, post #1

Gdzieś na YT widziałem jak odklejano za pomocą Hot Air’a, suszarka do włosów powinna dać radę OK
[#8] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@movin, post #1

Ewentualnie, jeśli można coś zasugerować, jest gościu na Allegro, który robi te blaszki od zera nowe. Customowe nawet też.
Dużo ma. Ostatnio zamawiałem i przyklejałem jakąś tam Kropelką.
Wygląda to mniej-więcej tak:
http://allegro.pl/badge-sticker-znaczek-amiga-500-plus-i6876737073.html
http://allegro.pl/badge-sticker-znaczek-amiga-600-i6876734558.html
http://allegro.pl/badge-sticker-znaczek-logo-commodore-amiga-500-i6894981007.html
[#9] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #8

Ten gościu to Drakon z PPA
[#10] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@SuperBuster, post #9

Moja opinia zawsze jednorodna - jeśli nie dasz im zarobić - to... przestaną robić. :)
Więc lepiej zadbać o takich ludzi. :P
Pozdrawiam.
Y
[#11] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@movin, post #1

Suszarka Ci nie pomoże, hota nie polecam, bo minimalna temperatura to 100 stopni i można sobie załatwić obudowę, jeśli już to z odpowiedniej odległości...
Moja metoda jest taka, że podlewasz znaczek izopropanolem, delikatnie podważasz z jednej strony i w powstałą szczelinę ponownie izopropanol. Potem już tylko dość szeroki, płaski wkrętak i jedziesz powoli podważając, jeśli ciężko idzie - podlewasz izopropanolem, który po zdjęciu znaczka pomoże Ci też pozbyć się starego kleju.
Nigdy nie zdarzyło mi się tym sposobem pogiąć blaszki.
Do przyklejenia polecam taśmę 3M 468MP lub podobną, która w przeciwieństwie do innych taśm jest na tyle cienka, że znaczek nie będzie wystawał ponad wytłoczenie.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 19:39:31 przez Kilos
[#12] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@Kilos, post #11

Suszarka Ci nie pomoże


No offence, ale nie dalej jak kilka dni temu odklejałem przed wybielaniem badge z A1200 (pomijam dziesiątki innych wcześniej) za pomocą suszarki, uzasadnisz?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 19:50:14 przez Drakon
[#13] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@Drakon, post #12

No to winszuje, to zależy też zapewne od stanu kleju, czasem jest tak stwardniały, że grzanie nie pomaga. Próbowałem grzać badge na C64, jakichś Atarynkach i niestety efekt był mizerny więc grzanie zarzuciłem.
Jeśli ktoś ma ochotę odklejać na gorąco i mu się uda to tym lepiej.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 20:31:44 przez Kilos
[#14] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@Drakon, post #12

Coś się dzieje z badgem przy wybielaniu? "Prałem" jakiś czas temu 600kę i nie zauważyłem by coś się z nim działo...
[#15] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@tbone, post #14

Lubi się odbarwić
[#16] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@Kilos, post #15

Dzięki wszystkim za odzew.
Jutro w pracy spróbuję z IPA a jak nie pójdzie to w domu powalczę z suszarką.
OK
[#17] Re: Blaszka/znaczek Commodore Amiga montaż-demontaż

@tbone, post #14

No ja swoje sprzęty też traktowałem kilkukrotnie w kąpieli w amigowym Vanishu (woda utleniona w kremie 12%) i nie zauważyłem by znaczki w jakikolwiek sposób się odbarwiły.
Chociaż nie ukrywam ze profilaktycznie można zakleić znaczek taśma izolacyjną i po problemie.
Jeśli chodzi o odklejanie znaczka to w A1200 miałem krzywo przyklejony badge i musiałem go odkleić co nie było łatwe. Pomógł spirytus i nóż o cienkim ostrzu wsuwanym powoli pod znaczek. Jak polecał kolega najlepiej polewać alkoholem lub rozpuszczalnikiem po szczelinie i lekko podważać znaczek aż odskoczy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem