kategoria: A500
[#1] Zewnętrzna stacja dyskietek
Witam mam problem ze stacją zewnętrzną, w poniedziałek chodziła ładnie formatowałem na niej dyskietki, nagrywałem dyskietki z Gotek-a w niedzielę rano zonk;( x-copy widzi stacje, ale nie widzi wewnątrz dyskietki, w workbenchu po włożeniu dyskietki do stacji pojawia się DF1, ale nic więcej. Tak samo zachowuje się po podłączeniu do A500 i A600, silniczek w stacji chodzi, głowica się przesuwa a dyskietki nie widzi, próbowałem wyczyścić w środku po rozkręceniu wszystko na moje nie fachowe oko w porządku, każdy kabelek na miejscu ani grama kurzu czysto jak w szpitalu w Leśnej górze:) Stacja na wasze oko umarła? Czy coś jak zwykle popsułem? Co mogę zrobić, aby sprawdzić, co jest i czy coś mogę zrobić, aby ją uzdrowić?
[#2] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #1

W każdej stacji jest mikroprzełącznik, który sprawdza czy znajduje się w niej dyskietka. Mogłeś go zepsuć fizycznie lub się zanieczyścił od środka.
[#3] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@*y, post #2

...Ale po uruchomieniu workbencha wsunę dyskietkę do stacji pojawia się ikona DF1, wyciągnę dyskietkę znika, więc chyba mikroprzełącznik działa?
[#4] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #3

Zrób zdjęcie blatu Workbench'a z dyskietką w stacji.
Spróbuj na wgranym Workbench'u i wsadzonej dyskietce do DF1: "popukać" zdecydowanie w obudowę stacji palcem.
[#5] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@*y, post #4

...stukałem pukałem nie ma reakcji ... zdjęcie bez dyskietki https://imgur.com/SHlIhAI i po wsadzeniu dysku https://imgur.com/CfytdGi co dziwne wydawało mi się wczoraj, że jak wsadziłem dysk to wyświetlało się pod dyskiem NO DOS a dziś BAD ?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 20:58:29 przez Lucyf

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 21:00:39 przez Lucyf
[#6] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #5

Pukanie miało na celu potwierdzić uszkodzenie czujnika dyskietki.
Pooglądaj przewody we wtyczce stacji i ewentualnie sprawdź miernikiem czy każdy z nich przewodzi od wtyczki do interfejsu stacji.
[#7] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #5

Przeczyść delikatnie głowice.
[#8] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@*y, post #6

Sprawdziłem miernikiem od wtyczki do płytki i wszystko ok ... każdy kabelek działa poprawnie. A co do czyszczenia głowicy próbowałem już kilkukrotnie, bez zmian :(
[#9] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #8

wymien kondensator elektrolityczny przy silniku napędu dyskietki.
[#10] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Risc, post #9

silniczek zasuwa aż miło, ale gumka, którą przenosi pracę silniczka prawie się nie porusza maksymalnie do przodu 1 cm. Mogła się rozciągnąć ? czy spaść z jakiegoś wałka ? Ruszam kółkami ręcznie gumka stoi w miejscu.
[#11] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #10

Co to za stacja? zapodaj jakieś zdjęcia.
[#12] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@jarob, post #11

https://imgur.com/byEUxsl https://imgur.com/LQH2VdV ale teraz podejrzewam pasek od napędu wg moich obliczeń powinien mieć 220mm na 2 mm ( mój ma teraz 226mm) przez co nie przenosi napędu ( oby) jak tylko kupie wymienię dam znać czy działa ...
[#13] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #12

Ktoś wie gdzie mógłbym kupić taki pasek napędowy ? 220 mm x 2 mm. W sklepach we wrocławiu brak, allegro brak, sklepy internetowe ...wysłałem zapytania o takie cudo nawet nikt nie odpowiedział :(
[#14] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #13

Jeśli jest z gumy i w dobrym stanie spróbuj go pogotować we wrzątku kilkanaście minut. Guma wtedy się kurczy.
[#15] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #13

Możesz poszukać "gumek recepturek" w dziale "kreatywnym"np. w Tesco. Są różne rozmiary może coś dobierzesz
[#16] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@AD99, post #15

W przypadku recepturek polecam te w naturalnym kolorze kremowo-beżowym, bo te z dodanym kolorkiem szybciej się rozkładają.

Beżowe wytrzymują z 5 lat, a te czarne nawet do 20-tu, ale paczka recepturek z kilkuset sztukami kosztuje tyle co 1 sztuka czarnej.
Poza tym recepturki są bardziej elastyczne i pasują nawet te sporo mniejsze, (2cm krótsze są OK), a czarne są dość sztywne i muszą mieć precyzyjnie dobraną długość.

Nie wiedziałem że istnieją stacje 3.5" na gumeczki, myślałem że to specyfika tych 3" do Amstradów.
[#17] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@ZbyniuR, post #16

...więc tak ... gotowałem i gotowałem :) skurczyła się 4 mm za mało aby ruszyć :(

...gumki próbowałem kilka sztuk, ale zsuwa się z wałka, który napina gumkę i blokuje między nim a płyką lub z wałka, który wychodzi z silniczka, zsunięta blokuje się i nie zdaje egzaminu :(, gumki mam w kolorze beżowym ...
[#18] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #17

To stacja Roctec?
[#19] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@AD99, post #18

a jak to sprawdzić ? na obudowie naklejka https://imgur.com/J6sVB65
[#20] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #19

Mam tą samą- nie chcę cię martwić, ale w mojej wylały kondensatory( a podobno japońskie nie wylewają). Spojrzałem na gumkę i jest płaska, jeżeli zsuwa się zwykła "recepturka", to kicha. Chyba, że masz pod ręką dętkę motocyklową, wtedy by można z niej wyciąć. Rowerowa będzie raczej za wąska(pomysłów więcej na tę chwilę nie mam) . U mnie brakuje jednego kondensatora chyba C102(zostały pozostałości "gluty" na padach) - to jest nad gniazdami taśm od głowicy, Jak byś mógł mi pomóc i zrobić fotkę tego miejsca, albo odczytać, jaki tam siedzi kondek, to byłbym bardzo wdzięczny OK
[#21] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #1

Podczepię się pod temat. Mam zewnętrzną kieszeń, która ma tą przypadłość, że nie raportuje zmiany dyskietki. Za to odczyt/zapis po ręcznym wywołaniu z terminala DiskChange jest bezproblemowy. Sprawdzałem na różnych stacjach i komputerach i jest to samo - stacja wpięta na krótko w komputer działa, w kieszeni - jak wyżej. Sprawdzałem miernikiem taśmę i kabel - jest OK. Jakaś podpowiedź, co mogło wysiąść?
[#22] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@AD99, post #20

u mnie płytka czysta nie ma śladu aby coś wylało ... fotka mam nadzieje, że pomoże https://imgur.com/UlLBcMx ... a jak masz identyczną stację to też miałbym prośbę mógłbyś zmierzyć swoją gumkę? Moja rozciągnięta więc chciałbym znać wymiary ze sprawnej stacji...
[#23] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #22

Lucyf na miłość boską ... jak już dajesz linki to weź zrób tak jak to powinno być..... [url=]link[/url] ......


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 16:34:42 przez BomberMAX
[#24] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #22

Jeśli twój pasek nie musi być płaski tu możesz dobrać odpowiedni PASEK
[#25] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #22

Nie ma problemu, zmierzę tylko pewnie dopiero jakoś jutro, bo dzisiaj nie mam możliwości.
Niestety napisy na kondku C102 są z boku, także nie widać wartości. Może uda ci się doczytać, albo zrobić jeszcze jedno zdjęciepomysł?
Albo porównaj tylko, czy ten C 102 ma te same wartości co po lewej stronie(ten podobnej wielkości)
Sprawdź czy nie ma takiego zielonkawego nalotu między kondkiem, a polem lutowniczym. Zdjęcie jest nieostre ale wydaje mi się, że na C39 coś takiego się dzieje.
[#26] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #22

Kiedyś miałem do czynienia ze stacją rocteca,
mechanizm citizena. Z tego, co pamiętam, to
tam był pasek taki:

allegro

Ale czy to była taka sama stacja, jak Twoja to trudno stwierdzić.

W każdym razie jest sporo różnej długości pasków na allegro, więc nie powinno
być kłopotu z dobraniem odpowiedniego (jeżeli faktycznie potrzebujesz dłuższego).

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 20:48:25 przez ClarensMartin
[#27] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #22

Powinien to być wymiar 71mm x 0.6mm x 2.8mm, czyli jest to taki jak podał ClarensMartin.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 16:14:15 przez AD99
[#28] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@AD99, post #27

ok kupiłem zobaczymy co z tego wyjdzie :) mam nadzieję, że we wtorek kurier będzie z "mega" paczką i stacja ruszy ... co do opisu kondensatora mam nadzieje ze teraz pomogę :)

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 16:35:18 przez Lucyf
[#29] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@Lucyf, post #28

Dzięki teraz widaćszeroki uśmiech. Czyli tak jak myślałem, taka sama wartość jak po lewej stronie. U mnie niestety silnik napędowy nie chce kręcić. Wlutowałem w brakujące miejsce na próbę elektrolit tht, ale dalej nic.... może źle odczytałem wartość, albo coś innego nawaliło...
Głowica przesuwa się, "tyka", lecz po włożeniu dyskietki nic się nie dzieje.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 21:23:31 przez AD99
[#30] Re: Zewnętrzna stacja dyskietek

@AD99, post #29

it's alive !!! Cytując Doktora ;) gumeczka przyszła, wymieniona działa, aż miło głowicy posłuchać :) Wszystkim WIELKIE dzięki .... zabieram się za przegrywanie ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem