kategorie: A500, Sprzęt
[#1] A500+ wylana bateria
Witam wszystkich po mojej dosyć długiej nieaktywności na tym forum :<.
Piszę do was z problemem kurcze :/. Kupiłem Amigę 500+ no i niestety po otwarciu patrzę a tu bateria wylała. Problemem jest to że ścieżki pod jak i w okolicach baterii są już pewnie uszkodzone (?), dlatego chciałbym Was prosić o zdjęcie tych ścieżek pod baterią albo schematu amigi. Kolejna sprawa to to, czy układy, których nóżki zostały "usmarkane" przez baterie powinienem wymienić, czy wystarczy oczyszczenie nóg układów, a jeśli tak to czym? A i czy powodem niedziałania klawiatury może być to naruszenie ścieżek przy baterii (dodam, że diody od zasilania i od dysku działają, caps nie)? Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi :D
https://imgur.com/a/WGBvl <----- tutaj zdjęcie płyty :~
[#2] Re: A500+ wylana bateria

@ciasteekk, post #1

Ostra masakra. Ja bym tę płytę przeznaczył na części, ale jeżeli będziesz chciał ją mimo wszystko reaktywować to najpierw cały ten rejon pędzlujesz dokładnie octem. Takim zwykłym, spirytusowym. Potem płuczesz wodą, tak można od biedy kranówką (na wypasie byłaby demineralizowana). Następnie suszenie dokładne np. suszarką do włosów, tak z 10 minut. Potem znów pędzlujesz izopropanolem, albo denaturatem. I znów suszysz. Po przygotowaniu terenu walki, wszystkie elementy na których jest choćby ślad korozji na lutach, przelutowujesz świeżą cyną z dodatkiem fluxa lub kalafonii, a ja bym się nie czaił, i wszystkie elementy na uszkodzonym obszarze, które są łatwe do kupienia, wymienił na nowe. Jeżeli dotyczy to układów w podstawkach, podstawki idą do wymiany na nowe, nóżki układów czyścisz bardzo drobnym papierem ściernym (np. 800 albo 1000). Teraz możesz się zabrać za sztukowanie ścieżek kynarem. To wymaga wyjątkowej cierpliwości, no i ładne to już nigdy nie będzie, niestety. Złącze rozszerzenia pamięci też jest do wymiany, na szczęście to łatwo dostępny element.

Zdjęcia płyty A500+ w wysokiej rozdzielczości są na http://amiga.resource.cx i http://www.bigbookofamigahardware.com. Schemat ideowy A500+ jest na przykład tu: http://www.devili.iki.fi/mirrors/4x4.hopto.org/

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 18:42:03 przez Krashan
[#3] Re: A500+ wylana bateria

@Krashan, post #2

Widywałem w gorszym stanie :) Wymaga sporego nakładu pracy, ale jeśli masz wolne wieczory to może być ciekawe zajęcie :)
Co do reszty - tak jak pisał Krashan.
[#4] Re: A500+ wylana bateria

@ciasteekk, post #1

Mogę zrobic koledze zdjęcie A 500+ tam gdzie bateria Nokia Lumia 720 .
[#5] Re: A500+ wylana bateria

@Krashan, post #2

O Kurcze to woda mogę płukać? :’D na części to mi szkoda tym bardziej ze Amiga działa :D
Kynaru trochę mam .. teraz tylko zorganizować sobie wolne wieczory w weekend i zabrać się za regenerację :D
[#6] Re: A500+ wylana bateria

@adammis56, post #4

W sumie dlaczego by nie, na pewno się przyda. Wiec w wolnej chwili możesz mi Pan porobić te fotki :D pozdrawiam
[#7] Re: A500+ wylana bateria

@ciasteekk, post #5

O Kurcze to woda mogę płukać?
Tak, można nawet umyć całą płytę w wodzie z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń. Tylko potem dokładnie wypłukać (najlepiej na sam koniec wodą demineralizowaną, zwłaszcza jeżeli wodociągowa jest „twarda”) i bardzo dokładnie wysuszyć, a potem jeszcze dla pewności położyć na 24 godziny w ciepłym i suchym miejscu.
[#8] Re: A500+ wylana bateria

@Krashan, post #7

A układy w podstawkach lepiej wyjąc?
[#9] Re: A500+ wylana bateria

@ciasteekk, post #5

Woda bardzo dobrze rozpuszcza elektrolit, zdecydowanie lepiej niż IPA. Więc najpierw wodą, jak pisze krashan, z detergentem. Na samym końcu IPA - usunie resztki wody.
[#10] Re: A500+ wylana bateria

@ciasteekk, post #8

A układy w podstawkach lepiej wyjąc?
Do mycia wodą zdecydowanie tak. Warto też ogólnie przejrzeć wszystkie podstawki, oczyścić nóżki układów, a nawet przemyśleć wymianę wszystkich podstawek na nowe – to już wariant „na maksa”. Zaoszczędza to często kłopotów przy uruchamianiu sprzętu po remoncie.
[#11] Re: A500+ wylana bateria

@Krashan, post #10

Olać podstawki, wlutować wszystko bezpośrednio w płytę. To A500+, więc ma chipy najlepsze w swojej klasie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem