kategoria: A500
[#1] Problem z TF530 po podpięciu INT2
Drogą wymiany (z użytkownikiem z forum) pozyskałem do swojej kolekcji TF530 ver.2 (z koprocesorem, zegar 48MHz). Założyłem toto na płytę rev.6 z 1MB chip (na płycie). I mam z tym mały problem.

Jeśli nie podepnę sygnału INT2, komputer chodzi stabilnie, ale oczywiście IDE działa jakby chciało a nie mogło (zmierzony SysInfo transfer to ~22KB/s). Natomiast wszystko działa, uruchamiałem Enigmę na WHDLoad - nie ma problemu (nie licząc doczytywania danych, bo wtedy komputer przystaje na moment, ale zaraz idzie dalej i jest to normalne w takiej sytuacji). SysInfo pokazuje 9039 Dhrystones, 9.43 Mips, 1.34 MFlops - jest OK.

Po podpięciu INT2 (tradycyjnie ciągnę z pinu 21 CIA A) IDE pracuje już "normalnie", ale komputer bardzo szybko zwisa. Ładuje się Workbench, mogę chwilę pomachać myszką, czasami nawet zdążę coś uruchomić, ale zaraz potem następuje freeze. Po prostu komputer staje i tyle. Myślałem, że to może wina czegoś co siedzi w S-S, ale po odpaleniu na czysto też mam taki sam freeze, więc to nie to.

Generalnie komputer nie daje się zresetować z klawiatury - po prostu po restarcie nie wstaje. Dotyczy to zarówno sytuacji pierwszej, jak i drugiej. Ale to przeboleję.

Niestety, nie wiem jaka w TF530 jest wgrana wersja oprogramowania. Nie wiem też kogo zapytać, bo moja skleroza skutkuje tym, że po skasowaniu maili (co zbyt szybko uczyniłem) nie pamiętam nicka kolegi, od którego karta pochodzi (proszę się nie śmiać zbyt głośno ).

Czy wystarczy podpięcie INT2, czy może jednak potrzeba też OVR? Powtórzę, że bez INT2 komputer pracuje stabilnie i jako taki nadaje się do odpalania rzeczy z Goteka - tylko mi nie o to chodzi, potrzebuję IDE.
[#2] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@perinoid, post #1

Moją TF-kę w większości robił kolega MariuszK, ma bardzo dobrze rozkminioną ta kartę.
Napisz do niego, myslę że pomoże.
Ja obstawiam że jednak po coś ten OVR jest, bodajże jest ona na 17 pinie Exp port.
BTW: INT2 jest też na 19 pinie Expansion Portu (o ile dobrze pamiętam...), spróbuj tam podłączyć.
[#3] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@waldiamiga, post #2

Dzięki. Podepnę zatem ten sygnał i zobaczymy. Sygnały zwykle ciągnę z chipów za pomocą takich sond, łatwo się podpiąć I nie wymaga to ingerencji w płytę. A efekt ten sam.
[#4] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@perinoid, post #1

Miałem tą kartę w sowjej A500+. Najlepiej podpiąć obydwa sygnały. Od którejś rev. podobno nie trzeba podłączać jednego z tych dwóch sygnałów.
[#5] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@PrzemasIII, post #4

Niby w rev. 3 nie trzeba podpinać żadnego. Ale to nieważne bo mam rev. 2.
[#6] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@perinoid, post #1

Witaj
Nadal masz problemy z kartą?, napisz jaki procesor na niej siedzi bo taktowanie kwarca nic nie mówi. Wyjmij koprocesor, podepnij OVR i INT2 do pinów na złączu krawędziowym. Sprawdź procesor, może się za bardzo grzeje?. Szkoda że nie możesz się dowiedzieć jaki soft był wgrany, i czy u właściciela wszystko działało.
[#7] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@Olo79, post #6

Jak odepnę zarówno INT2 jak i OVR to komputer jest mega stability. Tylko IDE działa koszmarnie powoli (SysInfo raportuje wtedy 22 kB/s). Jeszcze nie sprawdziłem zachowania po podłączeniu jednocześnie INT2 I OVR, zrobię to w niedzielny wieczór. Może problem jest w braku OVR, bo tego nie podpinałem.
[#8] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@perinoid, post #1

zmień zasilacz
nawet amigowy ciężki nie daje rady
karta to potwór energetyczny


oraz
INT2 do CIAA pin 21

Możesz tez podłączyć się pod Paulę (INT2 -16, INT6- 18)



Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:10:14 przez Dorian3d
[#9] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@Dorian3d, post #8

nawet amigowy ciężki nie daje rady


Przecież amigowy ciężki ma słabszy amperaż niż MOCNY AMIGOWY LEKKI szeroki uśmiech
[#10] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@BULI, post #9

no ale ludzie piszą że niby lepszy
a to nie prawda
[#11] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@Dorian3d, post #8

OVR podłączamy do nogi nr 29 układu U5 (gary)



Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:25:23 przez Dorian3d
[#12] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@BULI, post #9

Ja tam wolę ciężki, ten lekki jest już impulsowy i bardziej "męczy" kondensatory, no i bardziej mi "sieje" na na obrazie zakłóceniami.
Gołe A500 i A1200 najlepiej chodzą mi na zalewanej ciężkiej "cegle" jak z C64, ale rzeczywiście turbiny już nie pociągnie, bo ma chyba 2,5A na 5V ( nie wiem bo dekla nie mam ), a najmocniejszy oryginalny lekki ma 4,5A i wystarczył mojej 060 na 50MHz, przy 100MHz musiałem już dać 200W z PC
[#13] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@UJP, post #12

Ja tam wole atomowy






Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 21:07:08 przez Dorian3d
[#14] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@Dorian3d, post #11

No niestety, nie pomogło. Komp nadal się wiesza tak samo jak w przypadku braku OVR :-/ Może zamiast podpinać się krokodylkami pod CIA i Garego, wlutuję się w przelotki przy złączu krawędziowym. Może coś nie styka (najpierw sprawdzę miernikiem, akurat wczoraj nie miałem). Jeszcze powalczę z potworem.
[#15] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@perinoid, post #14

Jeśli nie pomoże to chyba zostaje 134 stronicowy potwór, pewnie ktoś tam miał podobny problem.
[#16] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@UJP, post #12

Gołe A500 i A1200 najlepiej chodzą mi na zalewanej ciężkiej "cegle" jak z C64, ale rzeczywiście turbiny już nie pociągnie, bo ma chyba 2,5A na 5V


Mam ciężki zasilacz, który na 5V wyrabia 4.3A, także bywały również "mocne"
ciężkie. Natomiast nie spotkałem nigdy zalanego zasilacza amigowego i nawet
nie za bardzo chce mi się wierzyć, żeby takowy istniał.
[#17] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@mmarcin2741, post #16

Istnieje taki :) Chyba go jesazcze nawet gdzieś mam, jest 2,5 amperowy i był czesto spotykany w sprzedaży z A600.
[#18] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@Red, post #17

Tak, też taki miałem z A600 i mam teraz do A500 (jako zamiennik)

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:25:07 przez SuperBuster
[#19] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@Red, post #17

Faktycznie, były zalane zasilacze dodawane do a600
i a1200, nieco mniejsze od tych znanych z a500.
Pytanie tylko, czy to były zasiłki impulsowe czy liniowe?


Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 21:40:23 przez mmarcin2741
[#20] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@mmarcin2741, post #19

Liniowy
To najstabilniejszy zasilacz jaki miałem do Amigi, mocy nie ma, max co mi się udało na nim odpalić to A1200+B1230IV+CF, mechaniczny dysk już nie startował, a Apollo 1240 wieszała się na starcie, ale jako jedyny nie sieje mi zakłóceniami na obrazie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 22:39:40 przez UJP
[#21] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@UJP, post #20

jako jedyny nie sieje mi zakłóceniami na obrazie


Co prawda posiadam tylko podstawowe konfigi amig, czyli cf i trochę dodatkowego ramu,
ale uważam, że nawet z jakimś turbo żadne sianie na ekranie nie powinno się
dziać z winy zasilacza, nieważne liniowy czy impulsowy.
Zacząłbym od sprawdzenia kondensatorów na płycie amigi i w zasilaczu.
[#22] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@mmarcin2741, post #21

To samo mam na Amigach w których wymieniłem kondensatory i na tych z oryginalnymi.
Może to wina kabla ( AMIGA-VGA jest prosty, bez buforów, jedynie rezystory ) albo modelu monitora, mam 3 sztuki U2410f i na wszystkich są zakłócenia, pionowe regularne linie lekko jaśniejszego obrazu widoczne na jednolitym tle, na liniowym są mniej widoczne i statyczne, na impulsowym bardziej widoczne i drżą, nie są jakieś bardzo uciążliwe ale jak mam wybierać to wolę obraz jaki uzyskuje z zasilaczem liniowym.



Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 22:24:08 przez UJP
[#23] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@UJP, post #22

Ja podłączam przez euro do telewizora crt i nie mam żadnych
różnic - zarówno na liniowym jak i na impulsowym zasilaczu
obraz bez zakłóceń.

Być może rzeczywiście ten kabel vga nie ma dobrego ekranowania.
Ja bym użył taśmy miedzianej jako dodatkowy ekran zewnętrzny.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 23:20:57 przez mmarcin2741
[#24] Re: Problem z TF530 po podpięciu INT2

@UJP, post #22

To nie kwestia kabla. Też mam takiego della i też są pionowe pasy. Na znanym portalu aukcyjnym jest do kupienia adapter który niby te linie likwisuje, nawet w aukcji jest opisane więc myślę że to kwestia monitora.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem