kategorie: A500, Sprzęt
[#1] RAM w Amidze 500
Witam.

Czy wie ktoś może czy da się dodać CHIP RAMu do A500, ale bez modyfikacji płyty głównej? Jakieś karty rozszerzeń, cokolwiek, byle nie ciąć, wiercić w płycie, bo Amigę chciałbym pozostawić oryginalnie jak było.

(Jeżeli powtórzyłem temat to przepraszam, jestem tu nowy)

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 10:56:52 przez Zg40C
[#2] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #1

Chyba nie da rady bez cięcia ale niech ktoś bardziej obeznany potwierdzi.
[#3] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #1

Są rozszerzenia "pod klapkę". Zakładam, że masz "golasa", tzn. 512 kB RAM?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 11:06:33 przez recedent
[#4] Re: RAM w Amidze 500

@recedent, post #3

Ale one nie dają 1MB CHIP, tylko 0.5 CHIP i 0.5 other memory. OPowi chodzi o to, żeby mieć full 1MB CHIP. Coś takiego jest możliwe po przecięciu paru ścieżek na płycie.
[#5] Re: RAM w Amidze 500

@_arti, post #4

A nie wystarczy przypadkiem przełączyć tylko JP2 obok kickstartu? Zmienia ona adresowanie "klapki" z $C0 pseudo-fast na $08 czyli chip.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 11:38:01 przez panti1801
[#6] Re: RAM w Amidze 500

@panti1801, post #5

W rev. 8a.1 musiałem dwie zwory przestawić, ale na płycie już było wcześniej coś zmieniane. Ewentualnie sprawę może załatwić rozszerzenie pod klapkę z adapterem dla Garego.
[#7] Re: RAM w Amidze 500

@_arti, post #4

A nie wiem, nie znam się, A500 miałem krótko i nie używałem prawie wcale. Wydawało mi się, że jakieś Elboxy były co dawały 2 MB tudzież 8 z możliwością konfiguracji CHIP/SLOW/FAST zworkami. Ale być może faktycznie trzeba było jakieś druty do Garego ciągnąć.
[#8] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #1

Napisz jaka masz płytę główna, która wersje.
[#9] Re: RAM w Amidze 500

@nostrum666, post #8

Płyta jest w wersji 6A.
[#10] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #9

Musisz ciąć/lutowac 2 zworki.
[#11] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #9

Jak napisał rzookol - nic nie musisz niszczyć. Producent przewidział potrzebę zmiany slow na chip i masz na płycie (rev 6) przygotowane pola lutownicze, gdzie trzeba odessać cynę z jednych (otworzyć zworkę) i połączyć (zamknąć) inne pola lutownicze. Ot, takie zworki dla ubogich - C= oszczędzał na wszystkim, nawet na zworkach.
Jak chcesz, żeby było ładnie i wygodnie, możesz sobie wlutować tam uczciwe zworki i przestawiać....
Edit: przyglądnąłem się teraz mojej ami rev 6 i zworki trzeba najpierw rozciąć. Ale to jest ułamek mm w miejscu przewidzianym na to. Taki zabieg jest delikatny, coś jak masaż

Jeśli obawiasz się zrobić to sam, to ktoś Ci pomoże, ja na ten przykład na 90% będę na najbliższym SACPie.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 13:52:13 przez wali7
[#12] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #1

bez lutowania
link
[#13] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #1

aby nie szukać daleko...
A512
jedno da Ci 512 kb CHIP, dwa takie połączone kaskadowo +1MB CHIP. Bez lutowania, pod klapkę...
ACA500+ zmienia też 512 Slow spod klapki w CHIP oraz dodaje Fastu. I parę innych rzeczy.
[#14] Re: RAM w Amidze 500

@softiron, post #13

Ale tylko w A500+. A skoro płyta jest rev. 6 to bez przeróbki Jp2 będzie tylko +0.5MB slow.
[#15] Re: RAM w Amidze 500

@softiron, post #13

"* poprawne działanie z OCS Agnus 8370 oraz 8371"

tak, jako Slow Ram, bo oba te Agnusy nie adresuja wiecej niz 0,5Mb CHIP.
[#16] Re: RAM w Amidze 500

@Dorian3d, post #12

A gdzie takie cudo bez lutowania można kupić.?
[#17] Re: RAM w Amidze 500

@Zg40C, post #1

link

Post 13
[#18] Re: RAM w Amidze 500

@perinoid, post #14

racja, mój błąd.
No to ACA... chodzą słuchy we wsi że mają rzucić dostawę nową gdzieś jakoś... w tym roku.
[#19] Re: RAM w Amidze 500

@wali7, post #11

C= oszczędzał na wszystkim, nawet na zworkach.

A propos oszczędności ... Kiedyś wpadła mi w ręce taka oto niskobudżetowa płyta w wersji 6a


[#20] Re: RAM w Amidze 500

@Krzysiek2, post #19

Oj, wszystko wlutowane... Dziwi, że CIA (A) nie jest wlutowana tylko w podstawce.
[#21] Re: RAM w Amidze 500

@Krzysiek2, post #19

Przynajmniej nie ma problemu ze stykami w podstawkach tak jak w jednej martwej rev. 6a, którą usiłuję przywrócić do życia.
[#22] Re: RAM w Amidze 500

@Adinfo, post #21

Zrób tak samo zatem. Albo zmień gniazda. A jeśli już to zrobiłeś, sprawdź, czy nie uszkodziłeś metalizacji w otworach bo może styk jest tylko dalej sygnał nie idzie (jak ścieżka wychodzi górą a cyna i styk są na dole płyty to możesz nie mieć kontaktu i stąd problemy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem