kategoria: A600
[#1] Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów
Witam wszystkich. Wykopałem ostatnio przyjaciółkę bo długim leżakowaniu, działała non stop przez ok 3 godziny. Po wyłączeniu i włączeniu obraz zrobił się czarny, zapaliła się dioda power i CapsLock. Po kilku próbach odpalenia poczułem "zapach" kondensatorów więc szybko wyłączyłem i oddałem do serwisu RTV na ich wymianę. Niestety po wymianie obraz jest nadal czarny:



Dioda power zapala się bez drugiego rozjaśnienia, stacja FDD cyknie tylko raz a CapsLock działa normalnie. Napięcia zasilacza sprawdzone (używam CISCO ADP-30RB) a z gniazda FDD podłączając ATX sytuacja jest taka sama. Po rozmowie z jarob zostało dotychczas ustalone że reset działa, sygnał do GAYLE dochodzi prawidłowo, a GAYLE natomiast wychodzi napięcie 4,85v z 39 nogi i 4,79v z 40 nogi. Stan płyty głównej jest wręcz idealny, zero zakurzenia i rdzy. Ścieżki wyglądają na nieuszkodzone. Jakieś sugestie? Dziękuje i pozdrawiam :)

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 01:51:06 przez Frito

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 01:58:20 przez Frito
[#2] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obrazpo wymianie kondensatorów

@Frito, post #1

Szkoda, że nie wysłałeś komuś z ppa do wymiany kondensatorów. Te serwisy to czasem potrafią zrobić więcej szkód niż pożytku.
[#3] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obrazpo wymianie kondensatorów

@SuperBuster, post #2

Oddałem do sprawdzonego serwisu z którego korzystam od lat, ale nie wykluczam pomyłki.
[#4] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obrazpo wymianie kondensatorów

@Frito, post #3

Wyślij do kogoś z ppa. Obstawiał bym uwalony procesor, agnus albo gdzieś jednak brakuje zasilania.
[#5] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #1

A capslock jak mruga przy wlaczeniu? Raz szybko, czy okolo 1 sekundy?
Bo może być też ROM uwalony.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 02:34:03 przez SuperBuster
[#6] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #1

No właśnie z tymi serwisami RTV czy komputerowymi teraz jest tak, że naprawą retro zajmują się "na odwal" lub nie maja pojęcia co robią...Są to raczej serwisy specjalnej troski niż serwisy specjalistyczne
Dlatego zamiast korzystać z usług tych "fachowcuf" lepiej i bezpieczniej jest poprosić o pomoc któregoś z magików z PPA.
Jest przynajmniej pewność,ze oddaje się sprzęt w dobre ręce, a i często wyjdzie to taniej niż u tych zdzierców z serwisów, bo za takie "specjalne" zlecenia lubią sobie liczyć specjalne stawki.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 06:52:54 przez FeRu
[#7] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@FeRu, post #6

Mi za wymianę kondensatorów na plycie PM G5 liczyli 10 zl od sztuki. Razy jakieś 40 kondensatorów buuu!
[#8] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@SuperBuster, post #5

A capslock jak mruga przy wlaczeniu? Raz szybko, czy okolo 1 sekundy?
Bo może być też ROM uwalony.


Dokładnie to tak:
link

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 09:49:34 przez Frito
[#9] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #8

No właśnie z tymi serwisami RTV czy komputerowymi teraz jest tak, że naprawą retro zajmują się "na odwal" lub nie maja pojęcia co robią...Są to raczej serwisy specjalnej troski niż serwisy specjalistyczne
Dlatego zamiast korzystać z usług tych "fachowcuf" lepiej i bezpieczniej jest poprosić o pomoc któregoś z magików z PPA.


Błąd nowicjusza z mojej strony, płyta leci w poniedziałek do jarob OK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 15:00:39 przez Frito
[#10] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #9

płyta leci w poniedziałek do jarob

Rekomenduje i polecam, moje mobo w A600 też robił.
[#11] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #9

Jarob ok tylko proszę uzbroić się w cierpliwość. Bite kilka miesięcy :D
[#12] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #1

Jakim wyjściem puszczasz obraz? Masz tak samo i na composite i na rgb?
[#13] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@teh_KaiN, post #12

Composite, chwilowo nie mam kabla RGB. A z tymi miesiącami to taki żarcik, tak?
[#14] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #13

Raczej nie stawiałbym na żart. :] Warto jednak wcześniej zapytać bo można sie zdziwić. :]
[#15] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Stoopi, post #14

Pytałem, 2-3 tygodnie. Jakoś przeżyje ale nawet emulator nie zaspokoi tego głodu na giercowanie.
[#16] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #15

Zależy jak z czasem. Jarek czyli Jarob zrobił mi dwie amigi w niecałe dwa tygodnie a na kolejną czekałem troszkę dłużej, jednak było i jest warto poczekać te kilka tygodni czy nawet miesiac.
W odróżnieniu od serwisów nasi magicy walczą do końca, a nie tylko robią to za co im się zapłaciło a "resztą martw się pan sam"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 19:33:34 przez FeRu
[#17] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #13

To sprawdź na kablu RGB. Mam podobnie wyglądającą usterkę w swojej A600, czego rezultatem jest niedziałanie composite'a przy jednoczesnym działaniu RGB. Nawet gdzieś o tym wątek zakładałem ale nie mogę znaleźć teraz.
[#18] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@teh_KaiN, post #17

Raczej kabel RGB nie sprawi że Amiga zacznie czytać dyskietki, bo jak już wspomniałem wcześniej napęd FDD tylko raz cyknie przy odpaleniu i nic poza tym. Nawet jeżeli była by to tylko awaria gniazda composite to i tak trzeba to naprawić bo nie lubię druciarstwa.
[#19] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #8

Czyli "normalnie"
[#20] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@Frito, post #18

A dioda od fdd swieci?
[#21] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obraz po wymianie kondensatorów

@SuperBuster, post #20

Nie, tylko power.
[#22] Re: Amiga 600 (aka A300 REV 1) - czarny obrazpo wymianie kondensatorów

@Frito, post #3

Oddałem do sprawdzonego serwisu z którego korzystam od lat, ale nie wykluczam pomyłki.


Mi wymiana kondensatorów na płycie a600 zajmie minimum 3 godziny.
Nie liczyłbym na żaden serwis, cena musiałaby być absurdalnie
wysoka.
Łatwiej i szybciej wlutować tantale, ale w takim przypadku amiga
jest jakby mniej orginalna, co nie wszystkim może się podobać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem