[#1] Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania
Witam,
czy tak rozbudowaną Amigę warto sprzedawać?
Przyczyny niezależne ode mnie zmuszają mnie raczej do sprzedaży, choć nie robię tego chętnie.
Szczegóły dotyczące Amigi na mojej stronie WWW (na dole) - www.staszakz.prv.pl/amiga2000.htm
Powiedzcie, proszę, co o tym wszystkim sądzicie.
Pozdrawiam,
Z.S.

[#2] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #1

Ja bym jej nie sprzedawał a zostawił sobie..lub oddał do jakiegoś museum czy coś. Decyzja należy do ciebie i ty zadecydujesz czy ją sprzedać ja mówię że nie proponowałbym sprzedawać tego sprzętu bo
1. dużo nie zarobisz na nim
2.być może kupi to tylko prawdziwy koneser

popatrzyłem na ceną...może ktoś się skusi.... 700zł...



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 10:36
[#3] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@pwe, post #2

To ostatnie zdanie mam odebrać jako ironiczne?

Goła A2000 poszła niedawno na Allegro za 266zł. Flicker fixer jest za 300, i to minimalna nieosiągnięta...


PS Przyczyny niezależne ode mnie to nie brak miejsca. Miejsca mam na całe grono takich Amig.



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 10:52
[#4] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #3

Hmm. Moim pierwszym pytaniem będzie: dlaczego chcesz pozbyć się tego sprzętu? Faktycznie, jest to w pewnym sensie unikat...ale... Jeśli nie potrzebujesz tych kilku "stów" teraz, potrzymaj ją jeszcze kilka lat, będzie znacznie więcej warta.
Z drugiej strony oprócz unikalnych HDD i Flicker Fixera Twoja A2000 dalej pozostaje półprofesjonalnym, ale niestety, low-endem. Gdybyś miał jakąś szybką kartę procesorową z pewnością ta A2000 byłaby bardziej atrakcyjna... A tak za dodatkowych kilkaset złotych można kupić A3000A4000, która nie dosyć że na starcie ma większe możliwości, to jeszcze łatwiej (co nie znaczy że tanio) można dostać do niej różne akcesoria.

Ciężko coś doradzić, ja bym ją jeszcze potrzymał i zakonserwował, choć pewnie znajdą się tacy, co skuszą się na rzadki okaz A2000.

EDIT: Nie ma CD-ROMU, choć akurat kontroler SCSI takowy obsłuży... gorzej, że z racji konstrukcji obudowy nie pomieścisz wymiennego HD i CD na raz :(
PS. Mój 300 post tutaj :)



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 10:59
[#5] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@Rodzyn, post #4

Myślę też nad sprzedażą tego wymiennego HD osobno.

Myślisz, że CD-ROM SCSI podniósłby wartość tego sprzętu?

[#6] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #5

Myślisz, że CD-ROM SCSI podniósłby wartość tego sprzętu?
Z dużym prawdopodobieństwem, TAK. Pytanie tylko w jaki sposób?
Nie sądzę, żeby to się przełożyło znacząco na złotówki, ale może conieco pomóc w kwestii atrakcyjności komputera. Po prostu będzie bardziej praktyczny.
Ciężko coś doradzić, możliwe, że sprzedając części luzem (czyli kontroler, dyski, flicker-fixer) uzyskasz łączną wyższą kwotę, ale na to gwarancji nie ma.
Mogę tylko powiedzieć w swoim imieniu, A2000 za 700zł bym nie kupił w takiej konfiguracji... Za podobną (ciut wyższą) cenę można nawet na http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=95&sid=7cd0bb0dda55f35ff24a46172721e832 złożyć A3000, która na dzień dobry będzie miała znacznie szybszy procesor, więcej Chip Ramu, Scandoubler z Flicker-Fixerem zamontowany seryjnie, Zorro III i niezajęty slot video, oraz kontroler SCSI.

Tyle jeśli chodzi o praktyczne walory...



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 12:14
[#7] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #1

"Proponuję cenę 700zł. Myślę, że mając na uwadze cenę nierozbudowanej Amigi 2000 (266zł), "


Czy ta za 266zł to nie była przypadkiem moja Amiga ? :P

[#8] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@Hubez, post #7

Hubez napisał(a):

>
> Czy ta za 266zł to nie była przypadkiem moja Amiga ? :P
>

O ile się nie mylę, to tak.


Chyba dokupię sobie CD-ROM SCSI i pobawię się ADF'ami. Żal mi jej, ale niedługo będę musiał się jej tak czy inaczej pozbyć.

Mam tylko pytanie, czy będą przy jego instalacji problemy z systemem? Przyjmijmy, że CD będzie sprawny i nie będzie problemów sprzętowych z kontrolerem, nie będzie się gryzł z dyskiem itd...

Edit: Problemy - mam na myśli dogrywanie z nieba bibliotek (bo skoro coś mam dograć, to musze najpierw jakoś do tej Amigi chyba wepchnąć, a bez CD nie mam za bardzo jak przenieść danych), edycję mountlisty - nie widzi mi się to zbyt, i tak Amiga już zabiera mi dużo czasu.



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 12:44
[#9] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #8

Kwestia dogrywania: Masz kickstart 2.04, nie wiem jak z workbenchem... Wb 2.1 poprzez PC0 wspaniale obsługuje rzadkie dyski pecetowe więc przeniesienie ~50kb sterowników nie będzie żadnym problemem.
Co do device'a czy mountlisty - nie ma problemu, jeśli będziesz potrzebował prześlę Ci mailem. Nie wiem tylko czy eide.device obsłuży CD SCSI (bardzo możliwe, że fabryczy scsi.device się sprawdzi bez problemu)

Życzę powodzenia! Jeśli to nie tajemnica, to co zmusza Cię do pozbycia się sprzętu??

[#10] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #1

No nie przesadzaj z tym sprzętem - tam nie ma nic nadzwyczajnego - zwykła A2000 z kontrolerem SCSI i napędem SyQuest (śmesznie to nazwałeś - przenośny dysk twardy OK )
Rozumem, jakbyś tam miał Blizzarda2060, kartę graficzną i ROM 3.1 ale A2000 w Twojej konfiguracji czyli praktycznie podstawowej + kontrolerSCSI, flicker-fixer i dysk o śmiesznie niskiej pojemności to jak już ktoś napisał nikt nie da więcej jak 700zł (a może i mniej).



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 14:00
[#11] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@Rodzyn, post #9

eide.device jest tylko do wbudowanego kontrolera w A600/1200/4000
Każdy kontroler SCSI ma swój własny device, który obsługuje CD - trzeba tylko wiedzieć jak się nazywa device w konkretnej karcie SCSI i wpisać go w mounlistę (czasem trzeba też zmienić unit bo scsi obsługuje do 7 urządzeń i CD może być pod innym unitem)

[#12] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@amigafan, post #11

dokladnie, nie ma nic nadzwyczajnego w tym urzadzeniu, bo zwykly zip dzisiaj jest lepszy i bardziej praktyczny

a tak btw, bez obrazy, ale jak ja kocham takie opisy, po przeczytaniu ktorych ktos kto nie mial stycznosci z podobnym sprzetem pomysli sobie - boze ! przeciez to unkiat na skale swiatowa

no i z tego co wiem, kazda (byc moze bez bardzo pierwszej serii) a2000 miala 1mb chip na pokladzie (moja miala) OK
[#13] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@kutafon, post #12

no i z tego co wiem, kazda (byc moze bez bardzo pierwszej serii) a2000 miala 1mb chip na pokladzie (moja miala)

A z ECS i SuperFat Agnusem nie miały przypadkiem 2MB Chip?? Bo z tego, co pamiętam, to A500+ była rozszerzalna do 2MB Chip (A600 na pewno)

[#14] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@Rodzyn, post #9

"Kwestia dogrywania: Masz kickstart 2.04, nie wiem jak z workbenchem... Wb
2.1 poprzez PC0 wspaniale obsługuje rzadkie dyski pecetowe więc
przeniesienie ~50kb sterowników nie będzie żadnym problemem."

Workbench 2.04 niestety. Nie da się tego ręcznie napisać? I musi toto mieć jakieś handlery, device czy biblioteki?

"(czasem trzeba też zmienić unit bo scsi obsługuje do 7
urządzeń i CD może być pod innym unitem)" - z czysto hardware'ową konfiguracją praktycznie zawsze nie mam problemów.

"no i z tego co wiem, kazda (byc moze bez bardzo pierwszej serii) a2000
miala 1mb chip na pokladzie (moja miala) :thumbsup"

Z tego co aktualnie wiem (bazując na amiga-hardware.com), wszystkie poniżej 6.3 miały 512kB Chip + 512kB Fast fabrycznie montowane na płycie głównej. 6.3 i (jak również dopiero co wyczytałem 6.4) miały 1MB Chip, ale to do poprawy w przyszłości.

"A z ECS i SuperFat Agnusem nie miały przypadkiem 2MB Chip?? Bo z tego, co
pamiętam, to A500+ była rozszerzalna do 2MB Chip (A600 na pewno)"
Ona chyba nie ma FatAgnusa, tylko Fat Lady - dziwne. Żeby się upewnić, musiałbym zdejmować całą podstawę pod napędy i zasilacz - to już nie dzisiaj.

A przyczyna sprzedaży - inne hobby, które wzięło górę - fotografia i obiektywy, do których dążę, ostatnio za wszelką cenę - Minolta AF Maxxum 85mm/1.4, 20/2.8, 135/2.8...

[#15] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@Rodzyn, post #13

nigdy o takiej (z 2mb chip fabrycznie na plycie) nie slyszalem :P
[#16] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@amigafan, post #10

Tak apropos...

cytat 1:
>
>nie ma nic nadzwyczajnego w tym urzadzeniu, bo zwykly zip dzisiaj jest
>lepszy i bardziej praktyczny
>

cytat 2:
>
> No nie przesadzaj z tym sprzętem - tam nie ma nic
> nadzwyczajnego - zwykła A2000 z kontrolerem SCSI i napędem
> SyQuest (śmesznie to nazwałeś - przenośny dysk twardy
> OK )
> Rozumem, jakbyś tam miał Blizzarda2060, kartę graficzną i ROM
> 3.1 ale A2000 w Twojej konfiguracji czyli praktycznie
> podstawowej + kontrolerSCSI, flicker-fixer i dysk o śmiesznie
>niskiej pojemności to jak już ktoś napisał jest warte ok 700zł.
>

Mam wrażenie, że mamy zupełnie inne punkty widzenia. Co z tego, że miałbym Blizzarda i ROM 3.1? Tutaj mam WinXP który większość sterowników ma wbudowane w siebie z duronem 1200MHz i niespełna 120GB. I co z tego? Dzisiaj mogę mieć 64-bitowe procesory, viste nie viste, pewnie jakieś 4000MHz, 500GB S-ATA... A gdzie podziały się te czasy, gdy karta zajmowała całą długość i wysokość komputera i zbudowana była w oparciu o przewlekane bramki logiczne, a nie jeden programowalny mikroprocesor, którego zawartość może zmienić nawet różowa blondynka i z dnia na dzień mieć 2 razy szybszy kontroler czy coś...? Chyba nie po to wracam do Amigi, żeby robić ją szybszą i szybszą, wydajniejszą, mocniejszą.... Bo nie o to chodzi, jeśli potrzebuję wydajności to wystarcza mi ten Duron 1200. A po co wracam do Amigi? Są na pewno i tacy, którzy zrozumieją.
A co do ceny - 700zł to taka (jak dla mnie) cena, przy której może nie będę skakał z radości, ale nie będę żałował. I wiem, że są osoby, które gdyby miały, mogłyby na taki sprzęt wyłożyć tę kwotę.

***************************************************

Pytanie z innej beczki: co, gdyby rozszerzyć tą Amigę o dysk do 2GB, CD-ROM i 8MB RAM? Wiem, nie będzie turbo, nie będzie Motoroli 68060...
I kolejne pytanie (kto pyta, nie błądzi): czy w Macintoshu może być coś, co da się bez problemów przełożyć do tej Amigi? Karty turbo sam nie zrobie, ale być może ktoś cokolwiek robił. "Spodziewam się" ;) dwóch Macintosh'y niedługo.

[#17] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #16

Nie chodzi o szybkość a o unikalność i wartość sprzętu.
Opis dałeś jakbyś miał unikat na skalę światową gdy tymczasem nie ma tam nic (z punktu widzenia miłośnika Amigi/kolekcjonera) nadzwyczajnego.
Wspomniany Blizzard2060 jest wlaśnie unikatowy i mając Ami z tą kartą (+ ewentualnie graficzną) mógłbyś jej cenę liczyć w tysiącach - nie ze względu na szybkość a unikalność i funkcjonalność tego komputera.

[#18] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@amigafan, post #17

A najlepiej Bizzarda2060 przerobionego na PPC za pomocą płyty developerskiej PPC.

[#19] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #1

A ja mam dość rozbudowaną A2000
do szczęścia brakuje mi tylko 060
i za żadne pieniądze nie sprzedam jej
[#20] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@amigafan, post #17

To może ja potrzymam tę Ami do czasu, gdy znajdę gdzieś u kogoś na strychu takiego Blizzarda...:P

I kolejne pytanie: czy stos dyskietek coś zmienia? Gdybym np. dał 40 dyskietek cena zapewne byłaby podobna. Niewielu patrzy na to tak jak ja.

Niemniej pozostanę przy tym, że Amiga jest unikalna, póki ktoś mnie dobitnie nie przekona, że taki np. Flicker-fixer to żaden unikat i można go za grosze mieć bez wysiłku...

*********
edit
>A ja mam dość rozbudowaną A2000
>do szczęścia brakuje mi tylko 060
>i za żadne pieniądze nie sprzedam jej


A można prosić o szczegóły konfiguracyjne? Tak z czystej ciekawości, nawet na PW.



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 22:11
[#21] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@amigafan, post #17

Tak jak wspomniał Amigafan, w takiej A2000 nie ma nic unikalnego... Tym bardziej, że model ten był 'tłuczony' bardzo długo, w USA chyba nawet gdzieś do lat 91-92 na potrzeby wewnętrznego rynku, także krąży go sporo po świecie.
A2000 jak dla mnie nadaje się świetnie na dawcę obudowy ;)
Unikalne są A3000 i A4000, z różnych względów.
Wartość sentymentalna to co innego, dla mnie moja stara Amiga jest cenniejsza niż jej rynkowa wartość, ale co z tego??

Mimo wszystko proponowałbym niepozbywanie się A2000 tylko jej zakonserwowanieużytkowanie :) [jak mawiali kultyści Chaosu z Warhammera 40K - " Jooooooin usssss!!!" ]

[#22] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@Rodzyn, post #21

Ja również bym zostawił tą A2000. Ja moją sprzedałem, bo to była wersja REV D. Czyli jakby nie patrzeć w 80% to Amiga 1000 :)

[#23] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #16

Faktycznie za takie pieniądze lub niewiele większe można gdzieś zdobyć Amigę 3000. A w tej chwili każda Amiga 3000 jest dla konesera niezłą gratką. Nie trzeba chyba dodawać, że od strony technicznej bardziej zaawansowana.
Jeśli chodzi o Maka, to zależy jakie modele otrzymasz. Ze starszych (czyt. bardzo starych) modeli możesz przelożyć dysk HD i CDRom, gdyż tam były SCSI. Taki sterownik masz przecież w swojej Amidze 2000. Nic innego do Amigi z Maka nie pasuje. W nowszych modelach były już ATA, a więc nic się nie przyda. Jakbyś miał kartę graficzną, to można by jeszcze zastosować Monitor (przez przelotkę), ale też nie warto - chyba, że najnowsze modele, te są bardzo dobre.



Ostatnia modyfikacja: 11.03.07 23:18
[#24] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@AS, post #23

Czegoś tu nie rozumiem... chcesz ją sprzedać, ok... ale po co chcesz ją rozbudować? Żeby drożej sprzedać? Nic z tego nie wiem... tu niby sentymenty a za chwilę czysta chęć zysku - wsadzić coś i drożej sprzedać. Sory ale tak to odebrałem. Jak chcesz żeby sprzęt trafił w dobre ręce i pozostał dla tzw. "przyszłych pokoleń" to lepiej oddaj ją jakiemuś kolekcjonerowi z prawdziwego zdarzenia za symboliczną ... np. stówkę. A jak chcesz na niej zarobić... no cóż... to już inna bajka.

[#25] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #1

Amigi wogóle nie opłaca się sprzedawać. Liczysz na 700PLN, realnie dostaniesz pewnie połowę tego. Nie wiem co Cię "zmusza" do sprzedaży, jeśli jednak względy finansowe, to nie sądzę, aby kilkaset złotych zdołało wyciągnąć Cię z kryzysu. A zgromadzenie takiego samego sprzętu w porównywalnym stanie może się za jakiś czas okazać bardzo trudne i znacznie bardziej kosztowne.
[#26] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #16

Pytanie z innej beczki: co, gdyby rozszerzyć tą Amigę o dysk do 2GB, CD-ROM i 8MB RAM?

Kilkanaście lat temu to byłoby coś. Teraz nikogo na dobrą sprawę nie obchodzi jaki dysk i cedek siedzi w kupowanej Amidze - to jest przecież dostępne niemal na wagę i za grosze.

Z Macintosha, jeśli jest to stary Classic z SCSI, da się przełożyć dysk i cedeka, jeśli jest. Nic to Amidze nie da, bo dyski tam były średnio 80 megowe a cedeki x2.
[#27] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #20

I kolejne pytanie: czy stos dyskietek coś zmienia? Gdybym np. dał 40 dyskietek cena zapewne byłaby podobna.

Stosy dyskietek piętrzą się w domu każdego amigowca i stanowią raczej problem, a nie bonus. Z tym (i z dżojstikami) jest jak z psami Violetty Villas - nie dość, że ciągle ich przybywa z każdą zakupioną Amigą, to jeszcze się chyba rozmnażają dodatkowo.

Tym czasem nawet nostalgik z A500 nie używa obecnie dyskietek, tylko ma jakiś MegaRamHD, twardy dysk, kolekcję softu na CD i korzysta z WDHLoad. Jeśli nie ma w Amidze cedeka, to przesyla dane z PC przez null-modem.

Niewielu patrzy na to tak jak ja.

Twoje spojrzenie było odpowiednie 15 lat temu. Tym czasem wszędzie zachodzą zmiany, nawet w zapomnianym przez Boga i ludzi światku Amigi.
[#28] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@www.celuloza.prv.pl, post #14

Z tego co aktualnie wiem (bazując na amiga-hardware.com), wszystkie poniżej 6.3 miały 512kB Chip + 512kB Fast fabrycznie montowane na płycie głównej. 6.3 i (jak również dopiero co wyczytałem 6.4) miały 1MB Chip, ale to do poprawy w przyszłości.


znajdz mi taka plyte glowna a postawie Ci litra
[#29] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@kutafon, post #28

znajdz mi taka plyte glowna a postawie Ci litra

Hmm... ale coś mi się obijało o uszy kiedyś w związku z wymianą Agnusa... Wszystko lutowane na płycie, więc daje się podłożyć kostkę z innej Amigi. Teraz już zwątpiłem, ale takie przeróbki gdzieś były oferowane...
Do A500 na pewno, do A2000 też...chyba... nie wiem...
ee...

[#30] Re: Rozubdowana AMIGA 2000 - pytania

@kutafon, post #28

A2000

Standard CHIP RAM: 512K (Rev 3.x/4.x/5.x)
1MB (Rev 6.x)

The German (model A) designs have 512K chip RAM on the motherboard and 512K Fast RAM on an expansion card fitted to the CPU Fast slot. The US 4.x (model B) motherboards had 1MB of RAM soldered to the motherboard with 512K configured as CHIP RAM and 512K as Fast. The Fast RAM on these models can be reconfigured into Chip RAM by upgrading the Agnus and cutting some connections). Rev 6.x ("model C") boards have 1MB of RAM soldered to the motherboard, all of which is configured as CHIP RAM.

http://amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=17

A jednak...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem