kategoria: A500
[#1] GVP Amiga500 HDplus - pomoc
Cześć,
Udało mi się zdobyć j.w. GVP Amiga500 HDplus. Podłączyłem wszystko jak należy sprzęt działa. Szukałem sporo w sieci i nie znalazłem wiele. Czy ktoś się tym sprzętem bawił?
Nie mam żadnej instrukcji, nie za bardzo wiem z czym to się je. Udało mi się dostać do menu, próbowałem również z poziomu WB. Dysk działa ~91 mega dostępnej pamięci.

Rozumiem, że ten dysk umożliwia instalowanie na np nim gier? W jaki sposób to zrobić?
Kolejna sprawa. Jakie skutki wywołuje przycisk (suwak) na przodzie obudowy urządzenia?
Fajnie jakby ktoś pomógł w temacie.
Dziękuje i pozdrawiam!
[#2] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #1

[#3] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #1

słabo szukasz
link
[#4] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Dorian3d, post #3

Tego akurat nie widziałem. Nie znalazłem.
Najcenniejsza wiedza pochodzi z praktyki więc liczę na wskazówki użytkowników.
[#5] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #4

ale czego chcesz się dowiedzieć ? skoro sprzęt zadziałał instaluj gry z dyskietek i ciesz się wygoda
[#6] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@AmigaPL, post #5

Nie wstydzę się przyznać. Nie wiem jak je instalować.
[#7] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #6

Instalujesz WHDLoad (whdload.de) a następnie szukasz w sieci gier w wersji dla tego pakietu. Nie mogę ci podać linka, ale z Google szybko znajdziesz
[#8] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@_arti, post #7

Ok.Dzieki :)
[wyróżniony] [#9] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@_arti, post #7

Albo kupujesz gry w wersjach oryginalnych, wtedy instalki pobrane ze strony http://whdload.de/download.html zadziałają.

Przykład: Masz grę Cannon Fodder. Ściągasz instalkę z http://whdload.de/games/CannonFodder.html, zajmuje 11706 bajtów. Następnie na Amidze instalujesz uruchamiając skrypt z archiwum (klikając na odpowiednią ikonę). Podczas instalacji będziesz poproszony o włożenie oryginalnych nośników do stacji.

Pamiętaj by zaopatrzyć się w miarę nowy program Installer, który za darmo jest dostępny na Aminecie (http://www.aminet.net).

P.S. Wiele dobrych gier ma instalki załączone do oryginalnych nośników i nie wymagają WHDLoad. Przykład: Dune 2, The Settlers.

Powodzenia. OK

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 10:29:05 przez Hexmage960
[#10] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Hexmage960, post #9

Dzięki kolego.
Problemem może być to, że mam za mało pamięci.
[#11] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #10

jak masz system 1.3 to nie zainstalujesz WHDLoad

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 10:34:28 przez Dorian3d
[#12] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #10

Tak jak napisał Dorian3d - WHDLoad nie uruchomi się na 1.3, bo wymaga systemu co najmniej 2.0.

Pamięć rzeczywiście również może być tu problemem. Proponuję w takim przypadku instalować tylko takie gry, które mają instalator na nośnikach.

Jak rozumiem posiadasz 1MB pamięci CHIP i system 1.3 w swojej Amidze?
[#13] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Hexmage960, post #12

Mam rozszerzenie pod klapką w sumie daje 1mega.
To za mało. Niestety. Mam możliwość przełączenia na kick 3.0
Mam też Amige 500+ w niej jest chyba 2mega. Muszę sprawdzić.

Wiem, że strasznie kaleczę i Was fachowcy mogę trochę irytować, ale ja umiem tylko grać:)
[#14] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #13

Mam możliwość przełączenia na kick 3.0

W przypadku twardego dysku to znaczy bardzo dużo!

System 3.0 otwiera Ci dostęp do gamy wielu ciekawych programów.

Zaś co do pamięci, to przy 1MB też uda Ci się dużo zdziałać!

Tutaj poczytasz po polsku o programie WHDLoad:

http://whdload.de/docs/pl/index.html

Cytuję wymagania:

  • procesor 68000 (zalecany jest jednak 68010+, gdyż niektóre skrypty instalacyjnne wymagają VBR do obsłużenia opcji "wyjścia klawiszem")
  • Kickstart 2.0 (wersja 37)
  • co najmniej 1 megabajt pamięci RAM (czasami więcej, ale to już zależy od zainstalowanego programu)


Ile pamięci wymaga dana gra pod WHDLoad znajdziesz już na odpowiedniej stronie z instalką dla danej gry.

I pamiętaj, że wiele gier jak np. The Settlers mają instalki dostarczane wraz z grą.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 11:42:01 przez Hexmage960
[#15] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Hexmage960, post #9

Albo kupujesz gry w wersjach oryginalnych, wtedy instalki pobrane ze strony http://whdload.de/download.html zadziałają.

w 50 % beda bad blocki na dyskietkach po 30 latach nie magnesowania

Problemem może być to, że mam za mało pamięci.

to musisz zainstalowac grę która ma własny instalator na dyskietce (ew zrobić assgny nazwa dysku do lokalizacji na twardzielu) i uruchamiac gry bez sekwencji statrowej
podczas boot CTRL+D

można zrobić plik wsadowy na DH0: ktory będzie robił przypisy i ucuhamiał gry

pod Workbenchem możesz miec za mało ramu dla gier które wymagaja pełne 1024 kB

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 11:42:53 przez AmigaPL
[#16] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@AmigaPL, post #15

Zależy od stanu dyskietek. Z mojego doświadczenia, jeżeli nośniki są zadbane i w dobrym stanie, to nie będzie bad blocków. Czas tu nie gra dużej roli, nośnik magnetyczny jest bardzo trwały, na pewno bardziej niż nośniki typu Flash.

Mówię to jako kolekcjoner, który kupił wiele oryginałów w przeciągu ostatnich kilku lat.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 11:40:24 przez Hexmage960
[#17] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Hexmage960, post #14

Dzisiaj wieczorem przysiądę i zobaczę z czym to się je.
[#18] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #17

Powodzenia. I pamiętaj, że, tak jak napisał kolega AmigaPL możesz uruchamiać system bez sekwencji startowej celem zaoszczędzenia pamięci, jak również, że wiele dobrych gier ma własny instalator i nie wymaga WHDLoad.
[#19] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Hexmage960, post #18

Tak dziękuję. To dało nadzieję.
Jak nie zagra to chętnie sprzedam :)
[#20] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #19

To rozszerzenie do Amigi 500? Moim zdaniem lepiej sobie zachowaj - przyda Ci się bardzo w pracy z komputerem, daję słowo, nawet jeśli niektóre gry na WHDLoad wymagają więcej pamięci.
[#21] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@Hexmage960, post #20

Zbieram kase na inne zabawki :)
Tak to do a500.
[#22] Re: GVP Amiga500 HDplus - pomoc

@lordspooky, post #13

w GVP ile masz ram ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem