[#1] Awaria myszki kulkowej
Cześć,
Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby poradzić jak naprawić moją myszkę kulkową ?

Wczoraj kilka razy spadła na ziemię i w konsekwencji przestała skręcać na boki.


Po rozkręceniu na pierwszy rzut oka wszystko działa jak należy - takie kółko zębate przechodzi między jakimś czujnikiem.

Kursor przy próbie skręcania drży ale nie przesuwa się. Góra i dół działa prawidłowo.

Trochę mi jej szkoda, bo to oryginalna myszka do amigi.
[#2] Re: Awaria myszki kulkowej

@umbro, post #1


Mam dokladnie taki model.
[#3] Re: Awaria myszki kulkowej

@umbro, post #2

Sprawdź multimetrem kabelki w przewodzie od wtyczki do zacisku w środku myszki. Możliwe że któryś się przerwał. No i pozostaje przegląd wzrokowy elektroniki w srodku i mechaniki.
[#4] Re: Awaria myszki kulkowej

@umbro, post #2

Niestety te myszki nie były najwyższych lotów, mam 3 i dwie już padły na amen, objawy takie jak u Ciebie.
Nie mam na nie siły więc zaopatrzyłem się a adapter Tom II do podpinania pcetowych akcesoriów typu myszy pady joye na usb do Ami i planuje jeszcze tylko przełożyć do tej obudowy tak z czystego sentymentu bebechy z pecetowej bezprzewodowej myszki.
[#5] Re: Awaria myszki kulkowej

@umbro, post #1

Może się optyka zruszyła. Wtedy chyba są takie objawy - para elementów nie leży w osi. Spróbój poruszać trochę diodami i odbiornikami. Spradz też, czy może nie odeszły ze ścieżkami.
[#6] Re: Awaria myszki kulkowej

@Rafał A-3000, post #5

Jakimi diodami i odbiornikami jak to myszka kulkowa?
[#7] Re: Awaria myszki kulkowej

@eross, post #6

Tam są dwa zespoły przetworników mechanicznych, w każdym jest co najmniej jedna dioda led i dwie fotodiody.
[#8] Re: Awaria myszki kulkowej

@wali7, post #7

Dokładnie. Ja ostatnio kupiłem myszkę do psx i reagowała tak samo. Podgięcie delikatne diody do "wewnątrz" pomogło. Podobne objawy daje myszka atarowska po podpięciu do Amigi.
[#9] Re: Awaria myszki kulkowej

@AD99, post #8

To właśnie miałem na myśli, tylko mi brakło nazwy odbiornika. :)
Przy takich objawach poruszałem lekko tymi elementami i zawsze udawało się to jakoś ustawić.
[#10] Re: Awaria myszki kulkowej

@eross, post #6

W kulkowych myszkach są rolki, a na nich kółka ze ząbkami a przy tych ząbkach zestawy diodka i czujnik światła. Tak jak koledzy pisali mocny wstrząs może je nieco odchylić, i wtedy nie reagują prawidłowo, a naprawa jest banalnie prosta i nic nie kosztuje.
[#11] Re: Awaria myszki kulkowej

@AD99, post #8

Ok, dziękuję - spróbuje i dam znać co z tego wyszło ;)
[#12] Re: Awaria myszki kulkowej

@umbro, post #11

Odświeżam temat. Kilka lat mysz działała bez zarzutu. Od pewnego czasu przycina się przy ruchu szczególnie w górę i w prawo. Czyszczenie rolek, wymiana kulek lub ich mycie nic nie daje. Ewidentnie kulka nie kręci rolką. Kolejne podejście do tematu i wciąż to samo. głową w mur
[#13] Re: Awaria myszki kulkowej

@Rafał A-3000, post #12

zgaduję, że pękł plastyczek podtrzymujący

z minimum klejenia ze wzmocnieniem, nie naprawisz.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 20:54:28 przez Cezarykl
[#14] Re: Awaria myszki kulkowej

@Cezarykl, post #13

Masz na myśli to dodatkowe kółeczko? Że za słabo odbija? W tej myszce wciąż sprężynuje. Złamane by nie odbijało. To jednak chyba dobry trop, bo w drugiej odbija mocniej. Może ta sprężynka wypadła z prowadnicy.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 21:09:30 przez Rafał A-3000
[#15] Re: Awaria myszki kulkowej

@Rafał A-3000, post #14

Fotodiody ci się przestawiły lub pobrudziły. Ustaw je i przeczysc.
1
[#16] Re: Awaria myszki kulkowej

@Stoopi, post #15

Diody są dobre bo kręcenie kółkiem rusza wskaźnikiem jak trzeba.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 21:14:28 przez Rafał A-3000
[#17] Re: Awaria myszki kulkowej

@Rafał A-3000, post #16

No to zwróć uwagę na przewód i wtyk. Jak możesz, to podmień od innej myszy i sprawdź. To, że działa chwilowo, nie znaczy, że przewód jakiś nie łączy.
[#18] Re: Awaria myszki kulkowej

@Rafał A-3000, post #12

W górę i prawo czyli tam gdzie znajdują się rolki i przy tych ruchach faktycznie kulka może nie być dostatecznie dociskana do nich właśnie przez co przerywa (ponieważ podczas tych ruchów znajduje się ona naprzeciwko nich opierając się właśnie o te rolkę na sprężynie).
2
[#19] Re: Awaria myszki kulkowej

@nostrum666, post #18

Dziękuję za pomoc. To było to! Włożyłem jeszcze raz białe kółeczko ze sprężynką i teraz śmiga jak nowa! Może się sprężynka załamała albo coś i był zbyt słaby docisk. Nie myślałem, że to kółko i sprężynka jest tak ważna. OK

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 22:07:23 przez Rafał A-3000
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem