kategoria: A500
[#1] A500 rev5 - możliwe modyfikacje
Dobry!

Niedawno po nagłym i silnym ataku Kryzysu Wieku Średniego zostałem szczęśliwym posiadaczem A500 z płytą główną w rewizji 5. Sprzęt ma rozszerzenie pamięci Elbox o 0,5MB i Fat Agnusa 8372A.

W niedalekiej przyszłości myślę o Goteku, ale zastanawiam się co jeszcze mogę z Ami zrobić przy takiej płycie (i znikomych umiejętnościach lutowniczych ;P ).
Fat Agnus w tej wersji obsługuje 1MB Chip Ramu - czy motyw z przecięciem ścieżki i połączeniem drugiej pozwoli mi tutaj uzyskać taką wartość bez dodatkowego grzebania?
Jaki jest minimalny szacowany koszt osprzętu jaki musiałbym dokupić żeby skorzystać z karty CF jako HD? Rozumiem, że potrzebowałbym dodatkowego Fast RAMu, karty z kontrolerem, kickstartu wyższego niż 1.3 i nie jestem pewien, czy nie lepszego procesora do obsługi WHDLoad.
Proszę o jakieś podpowiedzi :)
[#2] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@watman, post #1

to ja ci w ciemno powiem: jak lubisz frontiera albo inne gry wektorowe to bierz Wichra.
Nie wykorzystasz 8MB fastu w całości ale procek będzie latał przyjemnie szybko
Jak się uprzesz to zamieniasz kicsktart na nowszy i mozesz odpalać z dysku twardego (ale bolączką będzie mało chip ramu). Nie wiem jak działa z rozszerzeniem pod klapką (czy adresy pamnięci nie nachodzą na siebie) ale najwyżej wyjmiesz.
[#3] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@sirapacz, post #2

Trafiłeś praktycznie w sedno - za szczyla Frontier był jedną z moich top5 gier na pewno :)

Czyli Wicher (Fast + kontroler do dalszego dłubania z kartą CF) jako cel na trochę później, a na początek coś, czego później nie trzeba będzie wyrzucać/sprzedawać?

I czy myk z 1MB chipramu będzie działał na płycie w tej rewizji?
[#4] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@watman, post #3

czy 1MB bedzie dzialal nie mam pojecia - niech ktoś kumaty się wypowie. Ogólnie Agnus który masz obsłuży spokojnie 1MB (na upartego możesz kupić wersję 2mb)
[#5] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@sirapacz, post #2

Military Class 4 we Frontierze wymiatał.
[#6] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@hrw, post #5

a gdzie jest mil 4?
[#7] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@watman, post #1

Ja akurat mam wersję 6A, ale też obsługuje 1MB chip. Mam zrobiony 1MB chip mod w jednej Amidze + turbo od Matze z 4MB fastu i hdd. W drugiej mam rozszerzenie pod klapkę 2,5MB(1MB chip+1,5MB slow)+turbo od Lukzera HC000 dające 8MB fastu. Turbo jest nakładane na procesor, ma też możliwość podpięcia hdd. W obydwóch Amigach mam kicka 1.3/3.1. Możliwości wyboru jest trochę, popatrz na wątki na forumszeroki uśmiech.
[#8] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@sirapacz, post #4

A nie jest tak, że wersja 2MB ma inne wyprowadzenia? Niestety Commodore był do zupy pod tym względem. Kreatywnie utrudniali ludziom życie.
Ja się tak naciąłem, że chciałem kumplowi zdiagnozować rev6 a ja mam 8A i transplant nieudany.
[#9] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@brian-82, post #8

Tak Agnus 8375 (prócz 8373-16, oraz 8375-17 ECS 1MB) ma inne wyprowadzenia niż 8372A lub 8371, ale taki Agnus z Amigi 3000 czyli 8372B obsługuje 2MB oraz jest zgodny pinowo z 8372A, zdobycie 8372B nie jest łatwe, można też odpowiednio wyrzeźbić podstawkę z Agnusem 8375 i całość podmienić na płycie A500. Można też zakupić gotowy projekt z pamięcią i 8375, zamiast 8372A zamontować całość podłączyć 2 przewody odpowiednich sygnałów na płycie i też będzie 2MB CHIP.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 10:16:58 przez superbonio

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 10:17:19 przez superbonio
[#10] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@sirapacz, post #6

Trzeba save edytować.

Frontier pokazuje silnik jako 'Unknown' ale paliwo i osiągi sugerują Mil4.
[#11] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@hrw, post #10

To jak juz mowa o oszustwach w frontierze, to ja kiedys edytowalem parametry statku i dodalem ładowni małemu myśliwcowi. Mogłem wtedy zainstalować większy silnik. Skoki na kilkaset lat świetlnych to nie problem. Mam gdzieś savea na końcu galaktyki takim statkiem.
[#12] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@snifferman, post #11

Tam od razu małemu myśliwcowi.

Szczytem modyfikowania było wzięcie dowolnego statku, wsadzenie Mil4, wielkość na 1, pojemność na 65535 i w drogę. Pierdyliard kredytów na jednym skoku.
[#13] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@AD99, post #7

Wracając do tematu :)

Jak już postawię Ami na nogi przy pomocy magików lutownicy, to będę miał 1MB chip + 1,5 slow, multikick i kontroler IDE z kartą CF pod procesorem.
Zeby nie robić za dużej kanapki, pomyślałem o rozszerzeniu na boczny port - przeglądając Amiga Hardware Database znalazłem takie trzy potwory:
http://amiga.resource.cx/exp/golem530
http://amiga.resource.cx/exp/gvp530
http://amiga.resource.cx/exp/apollo520

Przypuszczam, że dostępność tych rozszerzeń jest gdzieś pomiędzy 'przekazy ustne' a 'legendy', więc raczej coś innego - Wicher chyba ma taką wersję, ale czy jest jeszcze coś alternatywnego co jest w miarę dostępne?
[#14] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@watman, post #13

ACA500+
jakoś nie jestem zwolennikiem kanapek i wkładania rzeczy pod układy na płycie.


Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:57:22 przez softiron
[#15] Re: A500 rev5 - możliwe modyfikacje

@softiron, post #14

OK, Ami po naprawie już u mnie, można powoli podejmować temat dalszego rozszerzania (a właściwie to gromadzenia zaskórniaków ;P )

Kolejne pytanie: czy jest jakieś 'nowoczesne' rozszerzenie samego FastRamu na boczny port?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem