kategoria: A500
[#31] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #29

Muszą się wypowiedzieć osoby co mają to rozszerzenie z adapterem w wersji przynajmniej b4. Z tego co widziałem to był opis dla standardowej rev. 6a z 512KB gdzie drugie 512KB CHIP było brane z tego rozszerzenia + 1.5 SLOW, tylko zworki inaczej ustawione na rozszerzeniu oraz adapterze.
[#32] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Adinfo, post #31

Amigi jeszcze nie przerabiałem pod 1 MB Chip. Na razie przetestuję to 1,5 MB, schemat podłączenia jako 1 MB Chip/1 MB Slow otrzymałem od sprzedawcy, więc wszystko już wiem.
To kwestia zworek na podstawce od Gary'ego, do tego podstawkę trzeba połączyć ze środkowym padem JP2 (oczywiście połączenia między padami w JP2 mają być przecięte), to wymusi uzyskanie 512 KB z rozszerzenia jako pamięci Chip.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:37:28 przez Nightmare777
[#33] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Adinfo, post #31

Rewizje płytek rozszerzeń pod klapkę w działaniu się nie różnią, schemat jest tam ciągle ten sam, nie było żadnych zmian. W poszczególnych rewizjach jedynie były robione poprawki drobne na samej płytce mające na celu uporządkować trochę niektóre elementy i np. kondensatory przy układach umieścić bliżej itp. kosmetyczne zmiany.

Natomiast różnią się między sobą płytki adaptera pod układ Gary. Przy czym tu jest kilka płytek, ale zasadniczo można je podzielić na dwie grupy:
1. Płytki z dwoma układami TTL nie obsługują prawidłowo rozszerzenia pamięci chip, dlatego można na nich zrobić tylko rozszerzenie slow do 1,5MB.
2. Wszystkie pozostałe płytki, które mają z kolei cztery układy TTL działają już poprawnie i nadają się do rozszerzenia zarówno chip jak i slow. Wczesne wersje tych płytek miały jeden błąd, nie mający wpływu na pracę układu: źle były doprowadzone ścieżki do zworki, która miała całkowicie wyłączać rozszerzenie (512/more). Zworka ta jednak jest niepotrzebna, więc nie ma to znaczenia.

Rozszerzenie z adapterem pod gary zadziała tylko na płycie 6a oraz na płycie 5 pod warunkiem agnusa 1MB. Dla obu tych płyt punktem wyjścia do montażu rozszerzenia jest ustawienie wszystkiego fabrycznie. Jeśli chcemy rozszerzać tylko slow, to po prostu wpinamy rozszerzenie i na płycie nic nie modyfikujemy. Jeśli chcemy rozszerzać również chip, to rozcinamy zworkę JP2 i do środkowego jej pada podłączamy się kabelkiem do gary adaptera.
[#34] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Mq, post #33

Właśnie o takie wyjaśnienie podsumowujące chodziło OK
Miałem nadzieję, że dla płyty 8 i 8A.1 z 512KB na pokładzie można z płytki wycisnąć dodatkowe 1,5MB CHIP bez SLOW, czyli 512KB CHIP z płyty + 1,5MB z tego rozszerzenia.
Widzę, że dla standardowej płyty A500+ z 1MB na pokładzie rozszerzenie może posłużyć jako 1MB CHIP pod klapkę. Nie mogę teraz zlokalizować w archiwum allegro wpisu o tym rozszerzeniu z informacją, że dla rev 8a.1 będzie dodatkowo 1MB CHIP pod klapką, ktoś z userów ppa.pl to wystawiał.
[#35] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Adinfo, post #34

Ja tak ostatnio robiłem rozszerzenie dla rev8 i tak, daje 1MB CHIP.
[#36] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@teh_KaiN, post #35

Podczepię się pod temat. Ostatnio podłączałem ACĘ do moje 500, i okazało się że nie działają mi klawisze ESC i F1. Trochę potrzebne do acy.
I teraz mam problem, bo jest to prawie nie używana Amisia z plombą, i głupio ją będzie rozdziewiczać na starość :(
Ktoś ma pojęcie co to może być? Nie styka taśma, czy może coś poszło?
[#37] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Ralpheeck, post #36

Jak bez ACA też nie działa, to i tak będziesz musiał zerwać plombę. U mnie było kiedyś podobnie. Amiga odłożona na x lat do szafy(działająca), a po latach po uruchomieniu klawisze nie działały. W mojej Amidze wystarczyło ją przeczyścić po rozkręceniu(uważaj żebyś nie starł ścieżek). Ścieżki na klawie z upływem czasu mogą pękać, wykruszać się. Też bliskość blachy z folią nie jest dobre, po prostu może rdzewieć.
[#38] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Mq, post #33

Otrzymałem jednak rozszerzenie w wersji B.2 ale to i tak bez znaczenia. Na płytce 3 układy, czyli 1,5 MB pamięci. Płytka pod GARY z 4 układami.
Pady w JP2 rozciąłem, na środkowym zalutowałem goldpina. Druga strona przewodu przylutowana do odpowiedniego pola w podstawce pod Gary.
Płyta Ami to Rev. 6A
Problem w tym, że coś jest nie tak z pamięcią lub z Amigą. Na podstawce ustawiam zworkami 0,5 MB Chip (zworki JP1 i JP2 w górnym położeniu), Zworka JP3 w pozycji 1 MB Slow (górne położenie). Tester widzi 1 MB Chip i 1 MB Slow, ale sypie błędami podczas testu. Workbench ładuje się z dyskietki, pokazuje 2 MB RAM, ale wiesza się po kliknięciu w ikonkę, po chwili zatrzymuje się wskaźnik myszy.
Na płytce rozszerzenia widzę też 2 punkty opisane jako ENABLE - one nie powinny być czasem zwarte?




Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 11:02:34 przez Nightmare777

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 11:03:00 przez Nightmare777
[#39] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #38

Enable jedno i drugie są połączone równolegle i stanowią alternatywę: można użyć jednego lub drugiego. Powinno jedno z nich być złączone. Może jest pod spodem płytki, bo na wierzchu widać, że nie.

Zworki na adapterze źle ustawiasz: tzn. źle interpretujesz jak je należy ustawić.
Tam się jakby ustawia ile łącznie ma być pamięci w Amidze, a nie ile ma dawać rozszerzenie.
Czyli musisz ustawić, że chcesz 1MB chip (zworka 1 i 2 na dół) i chcesz 1MB slow (zworka 3 do góry).
[#40] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Mq, post #39

Jak dam obie zworki na dół (pozycja 1 MB chip) i ostatnia do góry (1 MB Slow) to Amiga widzi tylko 1 MB Chip , pamięci slow nie widzi.
[#41] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #40

Bo jeszcze enable musisz złączyć.
[#42] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Mq, post #41

Yeees!
Wlutowałem zworkę na pady ENABLE i działa! Jest teraz 1 MB Chip i 1 MB Slow!
Test jeszcze leci, ale teraz bez błędów OK
[#43] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #42

A to było nowe rozszerzenie, czy używane? Jak nowe, to ktoś montował i zapomniał dać zworki? Może tak być, ale wtedy oznaczało by to, że zmontował i nawet tego nie przetestował? Co za obibok
Jeśli natomiast "używane", to też obibok, bo wynika z tego, że miał rozszerzenie, ale nie umiał go odpalić, więc sprzedał dalej

Ja jak montuję te rozszerzenia, to porządnie je testuję, jak można sprzedawać nietestowane? A i też trochę bez sensu, bo roboty jest sporo z polutowaniem tego, a przetestowanie to już przy tym chwila-moment przecież.

W każdym razie dobrze, że działa. Przyjemnego użytkowania
[#44] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Mq, post #43

Sprzedawca opylał te rozszerzenia na Allegro w różnej konfiguracji - 0,5 MB, 1 MB, 1,5 MB. Ja kupiłem to rozszerzenie jako 1,5 MB Slow + RTC + podstawka Gary. Zapytałem, czy można skonfigurować jako 1 MB Chip/ 1 MB Fast - potwierdził że można. Może nie zdążył wlutować zworki przed wysyłką.

Sprzedawca na Allegro to damariusz - nie ma żadnego negatywa, płytki też starannie polutowane. Nie mam żadnych zastrzeżeń.
[#45] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #44

Spoko, może coś przypadkiem pomylił, czy zapomniał - grunt, że wszystko działa
[#46] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Mq, post #45

No to teraz czegoś z Gotkiem nie ogarniam ( z softem FlashFloppy). Bezpośrednio adf-y działają, ale chciałem skorzystać z selektora plików. Skopiowałem na pendrive pliki HXCSDFE.CFG i AUTOBOOT.HFE oraz kilka plików adf z grami. Fileselector startuje ale zaraz wywala komunikat "ERROR: Media attach failed!". Co robię nie tak? Czy plików ADF nie widzi?
[#47] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #46

Moze cfg ma wpisane pliki adf których nie skopiowales?
[#48] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #46

Wgrales .cfg do obsługi selectora plików ?
Pendrive jest w fat32 ?
[#49] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Norbert, post #48

Tak. Na kilku pendrive jest to samo.

PS. Jaki plik .cfg masz na myśli? Coś przeoczyłem?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 20:14:38 przez Nightmare777
[#50] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #49

Wygląda na to,że Gotek nie ładuje pliku HXCSDFE.CFG. Na Youtube oglądałem film i tam pojawia się na ekranie komunikat READING HXCSDFE.CFG, u mnie nie pojawia się i wywala błąd ERROR: MEDIA ATTACH FAILED. Ręce opadają.
[#51] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #50

Też tak miałem, skasuj i nagraj "czysty" plik CFG na pena, powinno pomóc. W konfigu zapisał się plik ADF, którego nie może odnaleźć na penie.
[#52] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@lopezpb, post #51

Ok po przerwie wróciłem do tematu. Nadal ten sam problem. Wygląda na to, jakby Gotek pliku .cfg nie widział. Czy go wgram, czy nie, mam ten sam błąd - media attach failed. Może firmware Goteka jest za stare? Pliki ADF bezpośrednio odpala.
[#53] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #52

[#54] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Norbert, post #53

Czytałem i od tego zacząłem generalnie próbę uruchomienia Goteka w hxc compatibility-mode. Niestety bezskutecznie. Przekopałem wiele wątków na zagranicznych portalach i nie uzyskałem odpowiedzi, dlaczego u mnie tak się dzieje.
[#55] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #54

Jaki masz błąd na wyświetlaczu Goteka.
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Error-Messages
[#56] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Norbert, post #55

Nie ma błędu, mam trzy zera na wyświetlaczu.
Próbowałem z innymi pendrive, to samo.
Bezpośrednio z adf gry się ładują, tylko tego selektora nie mogę za żadne skarby odpalić. Wrzucam czysty .cfg ale nic z tego. Z samym plikiem autoboot.hfe ten sam błąd.
Pendrive sformatowany w fat32.
[#57] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #56

A czy jesteś w stanie sprawdzić, jakiego typu jest tablica partycji na tym pendrive?
[#58] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@perinoid, post #57

MBR
[#59] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #58

I selektor i CFG wziąłeś z FlashFloppy?
[#60] Re: A500 - naprawa, konserwacja

@Nightmare777, post #58

Udostępnij gdzieś pliki jakie wgrywasz na pendrive.
Zweryfikujemy czy są właściwe.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem