kategoria: A500
[#1] Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!
Witam,
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem A500+. We wszystkich aspektach jestem właściwie absolutnym świeżakiem, pamiętam jak 25 lat temu grałem na Amidze razem z moim wujkiem i postanowiłem nabyć własną.

Przechodząc do tematu; Przy pomocy Workbencha chciałem sformatować kilka dyskietek, aby później wykorzystać je do zgrania kilku programów. Najpierw chciałem skorzystać z df01, ale po rozpoczęciu formatu wyskoczyły błędy ( bad sectory). Ok, włożyłem inną dyskietkę, ale o dziwo to samo. Włożyłem trzecią, napęd zaczął "skrzypieć" i już nie czytał żadnej dyskietki, pokazał je jako "df1??". Ok, pomyślałem - stary sprzęt, mógł się zepsuć. Wziąłem zatem inną partię dyskietek i próbowałem je sformatować w wewnętrznym napędzie - bez skutku ( błąd inicjowania czy jakoś tak). Chciałem nagrać AE na czystą dyskietkę - niestety, bez sukcesu. I do tej pory df0 jeszcze wszystkie dyskietki czytał. Niestety, po restarcie żaden napęd już dyskietek nie czyta. Amiga startuje do kickstartu (2.0) i tyle. Jak włożę dyskietkę do df0, to jeszcze na chwilę przeskoczy na fioletowy ekran "wczytywania", ale po 2 sekundach wraca do kickstartu.

Proszę o radę/pomoc/informację; Co mogłem zrobić źle? Jakie mogę podjąć kroki celem reanimacji sprzętu? Czego się ustrzec następnym razem?
[#2] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Sinoos, post #1

Zapyziałe dyskietki zabrudziły głowicę, sprawdź czy na dyskietkach nie ma rys.
Wyczyść głowicę np. spirytusem i nie używaj tych dyskietek.
W razie niepowodzenia w czyszczeniu, możesz przerobić stację z pc tak by działała z Amigą.
[#3] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Sinoos, post #1

A ja gdzieś mam sprawną stację dyskietek do A500. Tylko muszę poszukać.
[#4] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Sinoos, post #1

zaopatrz się w goteka, skończą się problemy z dyskietkami :)
[#5] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Sinoos, post #1

czasem wystarczy wlaczyc odkurzacz na wolnych obrotach i wyciagnac smieci / pylki/kurze ze stacji
[#6] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Risc, post #2

W rzeczy samej, mają rysy. Z braku czasu wyczyściłem pospiesznie głowicę w df1 i jest progres. Workbench wystartował, ale wyświetlił informację o bad sectorach. Program jest nowiuteńki (2.1 amiga forever), zatem albo zabrudzone głowice uszkodziły dyskietki, albo muszę lepiej wyczyścić. Tak czy owak, prawdopodobnie znajdę na to chwilkę czasu dopiero w weekend. Dam wtedy też znać, co i jak :)
/edit: Włożyłem inną nową bootowalną workbencha i oryginalnego Lotusa - wyskakuje albo czerwona ramka disk read failure, albo migają kolorowe ekrany po czym... czerwona ramka :) Czyli jak zakładam, napęd do doczyszczenia i może coś z tego będzie. Jak nie, to przyszedł dzisiaj PCtowy, będzie przerabiane ;)

@SuperBuster - bardzo chętnie, ale z racji sporej odległości od Polski prawdopodobnie koszt przesyłki przekroczyłby opłacalność :)

@softiron - Gotek owszem, ale jako dodatek. Jestem zwolennikiem oryginałów, kopiami zapasowymi posiłkuję się raczej w przypadku braku dostępności ( np. PP Hammer) czy ceny ( Dyna Blaster).

@AmigaPL - skorzystałem ze sprzężonego powietrza :)

Dziękuję wszystkim za pomoc, stawiam piwko OKOK

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 22:27:40 przez Sinoos
[#7] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Sinoos, post #6

A skad jesteś?
[#8] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@SuperBuster, post #7

Z Wielkiej Brytwanii :)
[#9] Re: Jednocześnie uszkodzone napędy - zbieg okoliczności?!

@Sinoos, post #8

Aha, to już tam nie jeżdżę. Wtedy bym gdzieś na poczcie w UK nadał paczkę ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem