kategoria: A600
[#1] Problem z przeróbką do zewnetrznego Goteka jako df0: - potrzebna pomoc
Więc w dwóch Amigach 600 zrobiłem tego moda:



żeby Gotek podłączony kablem zewnętrznym, przez gniazdo stacji dysków, był widziany jako df0:.
Trzeba przeciąć dwie ścieżki i przylutować kabelki do chipa koło szyny stacji dysków i do pinów na szynie odwrotnie, tak jak na zdjęciu.

W jednej Amidze działa bez problemu, w drugiej za cholerę nie chce zadziałać. Niby jest widziany jako df0:, ale wiele gier i programów nie wczytuje mi się bo wyskakuje screen Workbencha i prosi żeby "replace/ insert volume XYZ in any drive" chociaż "dyskietka" jest w Goteku. Jednocześnie oryginalna stacja dysków, która powinna być chyba "uśpiona" też działa i Amiga chce z niej czytać, a czasem stacja i Gotek są widziane jako jedna stacja (zaczyna czytać z Goteka a potem chce ten sam dysk do stacji). Wnioskuję że jest zwarcie, bo jak połączę obydwa kable + obydwa piny chipa (wszystko razem) to są te same objawy.

Ścieżki są na 100% całkiem przecięte, pod światło widać. Na pinach łącza stacji nie ma za bardzo możliwości żeby źle przylutować. Musi być coś na pinach chipa. Może jest zwarcie, bo na początku cyna mi tam spłynęła i połączyła piny, ale wydaje mi się że to całkowicie wyczyściłem. Tylko raz zadziałał mi dobrze, jak dotykałem nieprzylutowanymi kabelkami do pinów chipa, ale nie mam pojęcia jak to się tam połączyło.

Chciałbym też mieć do tego podłączony pstryczek na kablu (do wypuszczenia przez dolną klapkę w obudowie) że bym mógł przełączać w razie czego do stanu "dziewiczego". Chciałbym też jednocześnie podpiąć oryginalną stację dysków. No i żeby było to dobrze jakoś zabezpieczone, tak żeby się nie urwało.

Sam już wymiękłem i nie jestem w stanie tego zrobić. Może jest ktoś kto profesjonalnie lutuje (najlepiej z Warszawy ale niekoniecznie - mogę wysłać), kto by się podjął zrobienia tego i sprawdzenia?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 09:40:56 przez kris2222
[#2] Re: Problem z przeróbką do zewnetrznego Goteka jako df0: - potrzebna pomoc

@kris2222, post #1

Definitywnie wygląda to na zwarcie pinów, musisz sprawdzić miernikiem.
[#3] Re: Problem z przeróbką do zewnetrznego Goteka jako df0: - potrzebna pomoc

@panti1801, post #2

Też mi się tak wydaje, ale nawet jak jest, to z moimi umiejętnościami i sprzętem nie jestem w stanie tego wyeliminować/ dobrze zlutować. Próbowałem już wiele razy i nie chcę więcej żeby nie uszkodzić płyty/ chipa.
[#4] Re: Problem z przeróbką do zewnetrznego Goteka jako df0: - potrzebna pomoc

@kris2222, post #3

Sprawa rozwiązana.

Parę godzin prób z odsysaczem i miernikiem, bez skutku - dalej było spięcie. W końcu wyłamałem pin 19 na chipie - spięcie zniknęło. Najwidoczniej cyna skapała na płytę pomiędzy piny 18 i 19 i tam je łączyła. Moje odsysacze tam nie sięgały.

W końcu wszystko działa i zasiadam do wymarzonego przeglądu gier na A600 z zewnętrznego Goteka :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem