kategoria: A600
[#1] Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram
Cześć,

niedawno nabyłem pierwszą w życiu Amigę, kiedyś nie było stać na nią moich rodziców więc w dzieciństwie bawiłem się Atari 130XE.
Na "starość" postanowiłem sobie kupić i zobaczyć co straciłem w dzieciństwie :).

Zakupiłem Amigę 600 (dostałem z nią ok 200 dyskietek 3,5" DD i HD więc aktualnie gram z dyskietek), do tego dokupiłem 1MB CHIP ram oraz adapter SD2IDE na którym mam zainstalowany ClassicWB + przełącznik Kickstartu 1.3/3.1, tyle udało mi się ogarnąć własnymi siłami.

Teraz z tego co doczytałem aby grać z HDD muszę mieć pamięć FAST i teraz do wyboru mam dwie opcje:
1) sama pamięć FAST 9,5mb za ok 225zł
2) Furia bez FPU za ok 420zł

czy do grania i oglądania demek warto dokładać następne 200zł do furii czy wystarczy zakupić samą pamięć?
[#2] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #1

Odpowiedź jest wg mnie tylko jedna:
ZAINWESTUJ W FURIE.

Dodatkowa moc obliczeniowa poprawi doznania z gier i płynnośc z oglądania demek a takze z korzystania z systemu.
Z początku też miałem ten dylemat ale po rozważeniu wszystkich opcji wybrałem Furiatkę i nie żałuje. Jeśli kupisz sam fast to szybko się zorientujesz że to jednak za mało i będziesz chciał wymienić fasta na turbinke.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:37:16 przez FeRu
[#3] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #1

Do grania i oglądania dem wystarczy Tobie sam fast.
[#4] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Drakon, post #3

Natomiast są gry, które nie wymagają AGA, ale 020 już owszem (np. Gloom Deluxe), podobnie zdaje się kilka gier w wersji WHDLoad krzyczy, ze bez 020 nie ruszy.
[#5] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Jacques, post #4

Jak Gloom działa w takiej konfiguracji?
Swego czasu grałem w niego na A1200 + 4MB Fastu i rewelacji nie było...
[#6] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Pentanteles, post #5

Nie wiem jak, ale skoro Furia ma 020@33 MHz , a A1200 14 MHz to różnica raczej będzie wyraźna OK

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 16:34:10 przez Jacques
[#7] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #1

tu masz o Furii
link

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 20:13:59 przez Dorian3d
[#8] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Pentanteles, post #5

Glomm chodzi bardzo ładnie. Nie najgorzej chodzi też Nemac IV a i Dooma można się pokusić w pomniejszonym okienku. Poza tym tak jak koledzy wspomnieli do grania w gry WHDLoad warto mieć 020 której niektóre gry wymagają. Sensownie też pograsz w Frontiera a ta gra według mnie jest nie grywalna na 000. Pozdrawiam OK
[#9] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@viger, post #8

Dodałbym do tego wszelakie wektorowe symulatory lotu np. Gunship 2000 czy F-117A, te na 020/33 zapewnią fajny framerate.
[#10] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@waldiamiga, post #9

ej, halo tylko zaraz nie proponujcie mu A4000 i CSPPC
Panie kolego, na początek dyskietki, ew gotek wystarczy spokojnieOK
[#11] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@polutuje, post #10

I to Ty popadasz w skrajność, bo mając w A600 IDE na płycie prosi się o co najmniej fast i WHDLoad.
[#12] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Jacques, post #11

Też tak sądzę, dlatego pytam czy warto brać szybszy procek czy wystarczy sam FAST. Przed zakupem 600 sporo poczytałem i z rozmysłem wybrałem wersję z IDE (1200 byłą za droga).

Z tego co czytam to chyba sam FAST wystarczy, bo odnośnie symulatorów w tym wymienionego Gunship 2000, czy one nie wymagają przypadkiem klawiatury numerycznej? gdzieś tak wyczytałem, że to jest główny zarzut do A600, że symulatory odpadają bo jej nie ma więc i tak bym nie pograł.
[#13] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #12

bierz Furię bez dwóch zdań, na samym faście będziesz się męczył a miałem obydwa konfigi.
[#14] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Sosabowski, post #13

Ja mam A600 z Fastem (9.5MB) i jest OK, kwestia oczekiwań, ale gry WHDLoad spod TinyLaunchera uruchamia się bardzo wygodnie. Argument za Furią byłby jeśli ktoś bardziej chce się bardziej bawić systemem, grać w gry 3D nie wymagające AGA, no i te parę gier, które w wersjach WHDLoad wymagają 020, ewentualnie Furia także w razie potrzeby pozwoli zamapować inny Kickstart.
No i pewnie da się ją zawsze odsprzedać bez straty

Ale zdecydowanie karta CF podłączona do kontrolera IDE, Fast lub Furia to właściwe rozwiązanie w przypadku A600, a nie jakaś łopatologia z emulowaniem dyskietek - ani klimatu, ani szybkości OK

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 10:27:20 przez Jacques
[#15] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #1

Bierz Furię, odpalisz Adooma :P A serio zawsze mieć więcej mocy obliczeniowej.
[#16] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@PrzemasIII, post #15

Podczepię się pod temat, czy podesłałby ktoś mi ADooma na maila? Bo jakiś czas temu próbowałem go u siebie odpalić (mam 600tke z Furią z FPU) ale coś nie chciało mi to działać
[#17] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@Bartek2075, post #16

Jest na Aminecie przecież.
[#18] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #1

Super sprawa, witamy na forum! OK

Mam dwie 600'tki - jedna tylko 2mb chip, druga 2mb chip + furia. Zdecydowanie polecam furię. Mam z FPU, choć na początek, możesz go sobie darować. Natomiast sam procek sprzężony z fastem "robi robotę". Fastu dodaje tyle samo co rozszerzenie, ale wyraźnie szybszy procek i szybciej działające IDE dadzą znać bardzo szybko. Nie musisz czekać nawet na wektorówki. Wystarczy, że uruchomisz UFO albo Syndicate i już poczujesz różnicę. Jak będziesz chciał jakąś dłuższą bitwę we dwóch w Settlersach odbyć - również różnica w płynności będzie zauważalna. Powiem tak, jeśli ta niemal 200 złotowa różnica nie jest dla Ciebie problemem - śmiało sięgaj po furię. Jeśli pieniądze mają znaczenie, to fast też będzie ok, choć pewnie momentami może być odrobinkę za mało (prędkości) - mimo wszystko frajda będzie nadal.
[#19] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@lopezpb, post #12

Z tego co czytam to chyba sam FAST wystarczy, bo odnośnie symulatorów w tym wymienionego Gunship 2000, czy one nie wymagają przypadkiem klawiatury numerycznej? gdzieś tak wyczytałem, że to jest główny zarzut do A600, że symulatory odpadają bo jej nie ma więc i tak bym nie pograł.


ZTCP spokojnie można grać w Gunshipa 2000 na A600 (dodatkowo wersja AGA miała bug, który powodował, że nie dało się gry ukończyć).
Na potwierdzenie, zerkam w instrukcję i nie widzę użycia klawiatury numerycznej: http://www.lemonamiga.com/games/docs.php?id=758
[#20] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@baderman, post #19

Problem klawiatury numerycznej to wyolbrzymiona sprawa jak z tym gdy mówiono że na a1200 1/3 amigowych gier nie będzie działać. Zwykłe plotki. Z tego co widziałem z opinii graczy na yt i ogólnie na amigowych forach klawiatura numeryczna jest potrzebna w ok 20 może 30 gier z czego znaczna większosc to te mniej znane bardziej obskórne symulatory.
Nie ma się co przejmować ich brakiem, bo do ogrania masz prawie 3 tysiące gier więc te 30 różnicy zbytniej nie robi.
TAki sma dylemat miałem kupując Super Everdrive do Snesa. Przez to ze częśc gier ma wbudowane chipy w karty a Super Everdrive obsługuje tylko dsp-1 to nie mogłbymm ieć całej biblioteki gier. Okazało się że z ok 45 gier które mają chipy kartach grywalne i ciekawe jest niecałe 10 tytułow jak StarWing czy MArio RPG, a karty do tych gier są akurat dosc tanie i łatwo dostępne. Co prawda można kupić SD2SNES ale on jest 3 razy drozszy niż everdrive i nawet on nie obsługuje gier z SuperFX. Obecnie na Everdrive mam załadowane wszystkie gry z Japonii,Europy i USA oraz hacki, bety i nieoficjalne tytuły i jest tego też ponad 3 tysiące. Braknie mi życia by ograć chociaż połowę z tych gier....Zwłaszcza że Everdrive mam jeszcze w MEga Drive (4tys gier MD/GEN i ok 300 gier z Sega MAster System plus konwertowane gry z Game Gear ktore działą ja na SMS)
Krótko mówiac nie ma sięco przejmować brakiem klawiatury numerycznej a amiga 600 to obecnie świetny wybór ze względu na łatwą rozbudowę, małe rozmiary i większe możliwości niż A500.
[#21] Re: Amiga 600 - Furia bez FPU czy sam FAST ram

@FeRu, post #20

W Birds of Prey była potrzebna numeryczna, do misji samolotami zwiadowczymi. Obsługiwało się nią aparat i robiło zdjęcia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem