kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nekroskop, post #30

No dokladnie na to wychodzi. Czyli ze problemy z ramem. Tylko z czym to ugryźć. Jutro bede mial wiecej czasu to podmienie agnusa z a500 rev.6. Jak nie pomoze bede myslal dalej
[#32] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@Jaro2k , post #31

Chciałbym się podzielić swoim doświadczeniem odnośnie remontowania A2000 i problemami z wylana baterią. Kupiłem niesprawną Amigę i jak się okazało bateria „beczułka” była zamontowana na płycie. Okolice baterii zielone, zabrudzone styki procesora i kilku innych układów. Płyta w wersji 6.2 nie wstawała po odpaleniu komputera. Widziałem jedynie czarny ekran. Wymontowałem starą baterie, wyciągnąłem wszystkie chipy z podstawek. Zielony nalot najlepiej usuwał mi się za pomocą czystego spirytusu. Następnie drugie szorowanie preparatem kontakt do potencjometrów (bardzo dobrze usuwa pozostałości zieleniny np z nużek chipów).Preparat przeznaczony do usuwania wszelkich nieczystości i tlenków z bardzo czułych elementów przewodzących (zwoje potencjometrów). Nie ma śladu po zielonym nalocie, moje szczęście że Amiga wystartowała. Kwas na moje szczęście nie spowodował dużych zniszczeń. Wlutowałem w miejsce baterii „koszyk” pod baterię guzikową. Wymieniłem w zasilaczu kondensatory, nie trzymały parametrów (jeden był mocno spuchnięty). Zamontowałem nowy wentylator. Teraz jestem na etapie odnowienia klawiatury oraz obudowy. W latach młodości miałem A500, teraz zbieram desktopowe komputery 16/32 bity. Bardzo mi się 2000 podoba i jej wielka buda. Nigdzie nie zgrzyta tak ładnie stacja dyskietek jak w tym sprzęcie :)
[#33] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #32

A wlutowałeś dodatkowo diodę blokującą ładowanie baterii?
[#34] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #32

Możliwe, zależy kto co lubi. Czasem szkoda czasu na bawienie się w czyszczenie podstawek bo nowe nie są drogie i szybciej taka wylutujesz i wlutujesz, niż stara wyczyscisz. Z bateriami w 2000 to sprawa indywidualna, jedną nie narobi żadnych problemów, a inna załatwi połowę płyty.
[#35] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #32

Ja akurat a2000 od zawsze nie lubiłem. Pewnie za sprawą jednej niestabilnej płyty 20 lat temu, no i cena i dodtępność czegokolwiek na zorro wtedy były nierealne. No a posiadanie tak wielkiej i drogiej a500 z hdd, z wyglądem peceta było po prostu mało atrakcyjne.
[#36] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@snifferman, post #33

Wlutowałem najprostszą podstawkę baterii bez diody. Myślę że podanie napięcia ładowania na baterię nie powinno jej zrobić krzywdy. Takie ładowanie jest mało wydajne w przypadku baterii alkaicznej. Nie sprawdziłem jedynie prądu lądowania. Dzięki z a zwrócenie uwagi, na pewno to zweryfikuje. Mam pytanie do osób które mają doświadczenia z kartą CyberVision 64/3D w Amidze 2000. Czekam na kontroler dysku twardego pod Zorro żeby zainstalować i przetestować grafikę. Mam również kartę turbo z MC68020 28MHz, oraz Kickstart pod system 3.1.4. Zauważyłem że jeśli włożę kartę graficzną do Amigi w złącze Zorro, nie są widziane kolejne karty znajdujące się za grafiką w kolejnych złączach Zorro (patrząc od strony procesora czy złącza kart turbo). Czy to naturalne zachowanie tej karty. Zasilanie do niej dochodzi (są ciepłe chipy) w kolejnych kartach również są ciepłe elementy. Nie przekraczam 8MB na szynie Zorro. Kolejnych kart w menu wywoływanym dwoma klawiszami myszki przy starcie komputera nie widzę. Z innymi kartami jeśli zmienię kolejność problemu nie widzę. Pytanie kieruje do osób które mają tę kartę. Czy to naturalne zachowanie w A2000.
[#37] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #36

Są dostępne akumulatory w podstawkę pod CR2032
Baterii nie polecam wkładać.
[#38] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@_Skiba, post #37

Dzięki za informacje, nie wiedziałem że można kupić akumulatorki w takiej formie. Kupię i do Amigi i do Dreamcasta gdzie był oryginalnie akumulatorek a wstawiłem również podstawkę pod baterię.
[#39] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #36

To nie jest naturalne zachowanie dla żadnej karty Zorro II. Coś jest z nią nie tak wg mnie. Jaka to karta 020?
[#40] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #36

Zauważyłem że jeśli włożę kartę graficzną do Amigi w złącze Zorro, nie są widziane kolejne karty znajdujące się za grafiką w kolejnych złączach Zorro (patrząc od strony procesora czy złącza kart turbo). Czy to naturalne zachowanie tej karty.

Oczywiście że normalne ponieważ karta CV64/3D jak i inne karty graficzne rezerwuje przestrzeń adresową ZII która wynosi 8MB max (w teorii 16MB) jeżeli nie masz karty procesorowej z własnym RAMem który adresowany jest w przestrzeni ZIII to nie obejdziesz tego chyba że zmniejszyć ilość Pamięci FAST do np. 4MB lub mniej w zależności z ilu kart ZII korzystasz i ile one potrzebują przestrzeni adresowej. Jeżeli wyłączysz/usuniesz całkowicie pamięć FAST to wszystkie karty (zakładając że są sprawne) które włożysz w Zorro będą widoczne w early startup/expansion boards
[#41] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@superbonio, post #40

Mam jedynie kartę Turbo 68EC020-TK 28MHz z 8MB Fast RAM-u zamontowaną w złączu rozszerzeń dla takich kart poprzez tzw. „relokator” Czy złącze kart turbo współdzieli przestrzeń pamięci ze złączami Zorro (wspomniane 8MB)? W samych złączach Zorro mam kartę sieciową Ariadne II oraz A2088 (który potrzebuje 2MB przestrzeni Zorro II). Karta graficzna potrzebuje z tego co wiem również 2MB. Docelowo będzie jeszcze kontroler SCSI z 8MB (które można dowolnie konfigurować zworkami do wielkości 0Mb, 2MB, 4MB, 8MB). Jeśli pamięć na szynie Zorro 2 jest współdzielona ze złaczem kart proceosrowych (tego nie wiem), to sprawa mi się wyjaśniła. Dzisiaj już nie dam rady spróbuje sprawdzić to na dniach.

Planowałem że ustawie 8MB na karcie turbo + na Zorro II 2MB A2088 + grafika 2MB+ 4MB karta z kontrolerem SCSI.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 22:27:33 przez nowy80
[#42] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #41

Więc ta konfiguracja nie zadziała, te 8MB to jest maksimum, czyli łącznie z kartami Zorro.
Jeżeli ta Ariadne zaadresuje 2MB i CV64/3d 2MB to zostaje do użycia 4MB pamięci Fast z TK020 zakładając że adresy nie nałożą się na siebie, tego akurat nie wiem dokładnie, nigdy nie miałem do czynienia w A2000 z kartami turbo do 020, przez kilka dni miałem A2330 i zaraz potem kupiłem Blizzarda 2060 którego używam do dziś z kartami Zorro CV64/3D, Toccata, V-Lab, Deneb i do niedawna klonem octagon (sam kontroler IDE)
[#43] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #41

Jeszcze coś kojarzę że jak miałem te A2330 z 4MB FAST to nie chciało to działać razem z GVP SCSI HCII jak miałem na niej 4MB + te 4MB z A2330, musiałem wyłączyć pamięć na A2330 i wtedy dać 8MB na GVP to zaczęło działać.
[#44] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@nowy80, post #41

Tk020 ma specjalny tryb 6MB w którym wyłącza część pamięci żeby zrobić miejsce dla innych kart, np właśnie RTG.
Nie zadziała to tak jak chcesz... Jak wyłączysz pamięć na TK całkowicie to wtedy ruszy, bo będzie miejsce w 8MB przestrzeni adresowej i zmieścisz swoje karty... Nie z całą pamięcią ale zmieścisz.

Jakbyś napisał na starcie że masz tk020 z 8mb i dokladasz grafikę, to byśmy Ci napisali odrazu co jest :)
[#45] Re: A2000 po wylaniu baterii. Pomoc w naprawie

@MariuszK, post #44

Zawsze się człowiek czegoś nowego nauczy. Zmyliły mnie opisy o możliwościach zaadresowania dodatkowej pamięci poprzez złącze kart procesorowych. Założyłem błędnie że każda karta to potrafi. Żaden problem, w takim razie wyłączę pamięć na 68EC020-TK. Będą dostępne 4MB przez GVP SCSI, do tego zostaną 2 MB dla CV64/3D oraz 2MB dla A2088. Amigę potrzebuje do recenzji pudełkowych starych symulatorów i strategii instalowanych na HDD. Do tego chce pobawić się na A2088 wraz ze stacją dyskietek 5,25'. Czyli postawić system na 8 bitowym PC XT, dołożyć kartę graficzną EGA oraz muzyczną Adlib przez ISA. 4MB pamięci mi wystarczą do wszystkiego . Amiga przez xRGB mini daje bardzo ładny obraz który idealnie nadaje się do przechwycenia i robienia materiałów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem